Aktualności
„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy dwa konkursy indywidualne!
2020-04-23
Czas spędzony w domu to idealna okazja do rozwoju i pobudzania kreatywności nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych. Dbając o bezpieczeństwo odbiorców kampanii oraz odpowiadając na głosy zainteresowanych, Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko przedłuża termin zgłoszeń do konkursu dla szkół „Bierzmy się do dzieła!”, ale także ogłasza dwa dodatkowe konkursy na prace indywidualne: dla uczniów i nauczycieli.
Konkurs indywidualny dla uczniów „Do dzieła… Akcja!”
Spędzając czas w domu można zostać gwiazdą? Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do udziału w konkursie „Do dzieła… Akcja!” skierowanym do uczniów szkół podstawowych, do którego można zgłaszać się indywidualnie lub z rodzeństwem. W ramach pracy konkursowej należy przygotować krótkie nagranie audiowideo w formie odpowiedniej do publikacji w mediach społecznościowych (TikTok, Snapchat, Instagram, Facebook) przedstawiające kreatywne sposoby walki z nudą. Krótkie nagranie (30s – 1 min. 30s) musi być opatrzone hasztagami: #dodziela #akcja #zostajewdomuitworze #jestemtworca #pwmedition. Na zwycięzcę oraz autorów wyróżnionych prac czekają atrakcyjne nagrody – telefony Samsung A40, głośniki oraz słuchawki bezprzewodowe. Wysokiej klasy sprzęt elektroniczny został ufundowany przez ZIPSEE Cyfrowa Polska, partnera kampanii.
Konkurs indywidualny dla nauczycieli na 9. scenariusz lekcji związany z prawem autorskim
W ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” przygotowane zostały dedykowane materiały edukacyjne, które stanowią unikatowy materiał pedagogiczny. Poprzez osiem praktycznych scenariuszy lekcji na temat praw autorskich nauczyciele mogą zapoznać swoich podopiecznych ze znaczeniem takich słów, jak „sztuka”, „utwór”, „plagiat” czy „proces twórczy”. Ich uzupełnieniem jest osiem kilkuminutowych filmów zrealizowanych z udziałem najmłodszych, w których złożony temat praw autorskich przedstawiony jest w przystępny i wciągający sposób, rozbudzając dziecięcą ciekawość i dostarczając pola do dyskusji nie tylko w klasowym gronie.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich nauczycieli wszystkich etapów kształcenia, niezależnie od nauczanego przedmiotu, do udziału w konkursie na dodatkowy scenariusz lekcji związany z prawem autorskim. Praca konkursowa, składająca się ze scenariusza lekcji oraz karty pracy dla ucznia musi opierać się na autorskich materiałach i metodach pracy nauczyciela. Liczy się kreatywność i nieszablonowe podejście do tematu, dlatego zachęcamy do urozmaicania pracy materiałami pomocniczymi przygotowanymi przez autora lub do wykorzystania materiałów filmowych zamieszczonych na stronie www.jestestworca.pl. Nagrodami w konkursie będą tablet oraz kamera. Wysokiej klasy sprzęt elektroniczny, który został ufundowany przez ZIPSEE Cyfrowa Polska, partnera kampanii, z pewnością zachęci do dalszej kreatywnej pracy.
Na zgłoszenia do konkursów indywidualnych PWM czeka do 1 czerwca br., a wyniki zostaną ogłoszone 30 czerwca br. Szczegóły dotyczące konkursów oraz materiały dydaktyczne znajdują się w regulaminie na stronie www.jestestworca.pl. Więcej informacji o konkursie: dodziela@jestestworca.pl
Patronat Honorowy nad kampanią „Jesteś twórcą – masz prawo” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem głównym kampanii jest PKN ORLEN. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. W przedsięwzięcie zaangażowali się partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Cyfrowa Polska, Librus – dostawca elektronicznych dzienników lekcyjnych oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.