PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

2020-06-17

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.


Romuald Twardowski jest jednym z najważniejszych kompozytorów swojego pokolenia. Stroniąc od awangardy, za wszelką cenę potrafi włączyć elementy nowoczesnych technik kompozytorskich do własnego języka muzycznego, nadając znanemu rys nowoczesności. Zestawiając średniowieczne tradycje ze zdobyczami XX wieku, konsekwentnie tworzy muzykę oryginalną, a jednak zawsze przystępną nie tylko dla odbiorców, ale i wykonawców, którzy podkreślają wartość artystyczną utworów Twardowskiego, jak i wygodny zapis.

– Romuald Twardowski to legenda polskiej muzyki, postać niezwykła, osobowość nietuzinkowa. Artysta pełen zaraźliwego entuzjazmu, twórczej energii, znakomitego humoru i niebywałej życzliwości. To dla zespołu naszej Oficyny wielki zaszczyt, że od blisko sześciu dekad możemy ściśle współpracować z tak wybitnym twórcą, publikować jego kolejne dzieła – nie tylko chóralne, z których jest chyba najbardziej znany i promować jego muzykę na całym świecie. – mówi dyrektor – redaktor naczelny PWM, dr Daniel Cichy.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprosiło przedstawicieli życia muzycznego do przygotowania niespodzianki dla jubilata. Wideożyczenia Romualdowi Twardowskiemu złożyło ponad 30 artystów i bliskich kompozytora, m.in. Ewa Bogusz-Moore, Łukasz Borowicz, Agnieszka Duczmal, Jurek Dybał, Tomasz Konieczny, Jan Łukaszewski, Jerzy Salwarowski i Alicja Twardowska. Czego świat muzyczny życzy Mistrzowi? Zapraszamy do obejrzenia materiału dostępnego na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: 

Gawędy Romualda Twardowskiego


W dniu urodzin kompozytora PWM zaprasza też na nowy cykl poświęcony Romualdowi Twardowskiemu – artyście, który spotkał na swojej drodze wybitnych pedagogów, kompozytorów, pisarzy. Gawędy Romualda Twardowskiego to cykl opowieści, w których Mistrz wspomina najważniejsze momenty ze swojego artystycznego życia. O kluczowych spotkaniach, ważnych miejscach i niespodziewanych splotach wydarzeń, a także muzycznych inspiracjach kompozytor opowiada w filmach publikowanych co dwa tygodnie na kanale YouTube PWM. Czy przypadek odegrał istotną rolę w życiu Romualda Twardowskiego? Czy losy jednego z najważniejszy polskich kompozytorów XX i XXI wieku mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej? Na te i inne pytania odpowiedź znajdą wszyscy melomani, których Romuald Twardowski zaprasza do swojego świata: 
ANALASIS na 90. urodziny Mistrza

W roku wyjątkowego jubileuszu Romualda Twardowskiego premierę będzie mieć również poświęcona twórcy płyta wydana przez Anaklasis, wytwórnię działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Już tej jesieni do dystrybucji trafi krążek Songs&Sonnets, na którym znajdą się wybrane pieśni Twardowskiego w wykonaniu artystów znanych z najsłynniejszych światowych scen: oklaskiwanego bas-barytona Tomasza Koniecznego i znakomitego pianisty i kameralisty Lecha Napierały. Nieodzownym elementem kompletu będą wydane przez PWM materiały nutowe zarejestrowanych utworów. Szczegóły niebawem!

Najczęściej czytane:

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.

Symfonia na 444 głosy - premiera publikacji 21 czerwca w dzień Święta Muzyki

Muzyka niejedno ma imię – wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy wszyscy wiemy jakie to imiona? O tym, dlaczego warto nie tylko słuchać muzyki, ale także o niej myśleć i rozmawiać, przekonuje nas Danuta Gwizdalanka oraz jej współautorzy – 444 głosy z różnych epok, od Pitagorasa przez Bacha, aż do Jimi Hendrixa, Leszka Możdżera i współczesnych blogerów.

Anaklasis z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Zwolennik tradycji stroniący od nowości za wszelką cenę. Znawca ludzkiego głosu i jego możliwości, który właśnie muzyce wokalnej poświęcił znamienitą część swojej twórczości. Współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad 50 lat kompozytor Romuald Twardowski 17 czerwca obchodzi swoje 90. urodziny. W roku tego wyjątkowego jubileuszu w katalogu ANAKLASIS ukaże się specjalny album płytowy, poświęcony kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Twardowskiego, który zapowiada rejestracja audio-wideo Sonetów Michała Anioła w wykonaniu światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego oraz znakomitego pianisty i kameralisty Lecha Napierały. Premiera Sonetów 17 czerwca na kanale YouTube PWM.