PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

2020-06-17

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.


Romuald Twardowski jest jednym z najważniejszych kompozytorów swojego pokolenia. Stroniąc od awangardy, za wszelką cenę potrafi włączyć elementy nowoczesnych technik kompozytorskich do własnego języka muzycznego, nadając znanemu rys nowoczesności. Zestawiając średniowieczne tradycje ze zdobyczami XX wieku, konsekwentnie tworzy muzykę oryginalną, a jednak zawsze przystępną nie tylko dla odbiorców, ale i wykonawców, którzy podkreślają wartość artystyczną utworów Twardowskiego, jak i wygodny zapis.

– Romuald Twardowski to legenda polskiej muzyki, postać niezwykła, osobowość nietuzinkowa. Artysta pełen zaraźliwego entuzjazmu, twórczej energii, znakomitego humoru i niebywałej życzliwości. To dla zespołu naszej Oficyny wielki zaszczyt, że od blisko sześciu dekad możemy ściśle współpracować z tak wybitnym twórcą, publikować jego kolejne dzieła – nie tylko chóralne, z których jest chyba najbardziej znany i promować jego muzykę na całym świecie. – mówi dyrektor – redaktor naczelny PWM, dr Daniel Cichy.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprosiło przedstawicieli życia muzycznego do przygotowania niespodzianki dla jubilata. Wideożyczenia Romualdowi Twardowskiemu złożyło ponad 30 artystów i bliskich kompozytora, m.in. Ewa Bogusz-Moore, Łukasz Borowicz, Agnieszka Duczmal, Jurek Dybał, Tomasz Konieczny, Jan Łukaszewski, Jerzy Salwarowski i Alicja Twardowska. Czego świat muzyczny życzy Mistrzowi? Zapraszamy do obejrzenia materiału dostępnego na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: 

Gawędy Romualda Twardowskiego


W dniu urodzin kompozytora PWM zaprasza też na nowy cykl poświęcony Romualdowi Twardowskiemu – artyście, który spotkał na swojej drodze wybitnych pedagogów, kompozytorów, pisarzy. Gawędy Romualda Twardowskiego to cykl opowieści, w których Mistrz wspomina najważniejsze momenty ze swojego artystycznego życia. O kluczowych spotkaniach, ważnych miejscach i niespodziewanych splotach wydarzeń, a także muzycznych inspiracjach kompozytor opowiada w filmach publikowanych co dwa tygodnie na kanale YouTube PWM. Czy przypadek odegrał istotną rolę w życiu Romualda Twardowskiego? Czy losy jednego z najważniejszy polskich kompozytorów XX i XXI wieku mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej? Na te i inne pytania odpowiedź znajdą wszyscy melomani, których Romuald Twardowski zaprasza do swojego świata: 
ANALASIS na 90. urodziny Mistrza

W roku wyjątkowego jubileuszu Romualda Twardowskiego premierę będzie mieć również poświęcona twórcy płyta wydana przez Anaklasis, wytwórnię działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Już tej jesieni do dystrybucji trafi krążek Songs&Sonnets, na którym znajdą się wybrane pieśni Twardowskiego w wykonaniu artystów znanych z najsłynniejszych światowych scen: oklaskiwanego bas-barytona Tomasza Koniecznego i znakomitego pianisty i kameralisty Lecha Napierały. Nieodzownym elementem kompletu będą wydane przez PWM materiały nutowe zarejestrowanych utworów. Szczegóły niebawem!

Najczęściej czytane:

Znamy laureata 17. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego

27 listopada 2020 roku odbyło się posiedzenie jury 17. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Tematem tegorocznego Konkursu było skomponowanie utworu na kwartet smyczkowy. Temat ten nie był przypadkowy: w roku jubileuszu 75-lecia PWM postanowiliśmy nawiązać do kompozycji wydanej przez Oficynę z numerem 1 – był to II Kwartet smyczkowy Romana Palestra.

Tanga z biblioteki niepamięci – nowa płyta z serii REVISIONS od ANAKLASIS

Panorama kompozytorskiego dorobku, zbudowana z polskich i jidyszowych międzywojennych szlagierów oraz pełnych rozpaczy i smutku gettowych tang. Płyta Bajgelman. Get to Tango to próba odczytania twórczości wybitnego łodzianina – Dawida Bajgelmana – współczesnym językiem muzyki XXI wieku. Opracowania i aranżacji wybranych utworów jednego z największych twórców żydowskiej muzyki teatralnej podjął się wybitny muzyk i kompozytor, Jarosław Bester. Premiera albumu 11 grudnia.
 

Pierwsze rozpatrzone wnioski w nowej formule TUTTI.pl

1 grudnia 2020 roku odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ekspertów TUTTI.pl po zmianie formuły projektu.

Niesprzyjająca długoterminowemu planowaniu koncertów sytuacja wpłynęła na liczbę rejestrowanych wniosków: większość instytucji wciąż czeka na rozwój sytuacji. Mimo niewielkiej liczby zgłoszeń postanowiono ściśle trzymać się wyznaczonych kryteriów oceny i nie obniżać progu punktowego dla słabiej ocenionych.

Fryderyk Chopin GRUDNIOWYM Kompozytorem Miesiąca

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Nie można zatem zapomnieć o Fryderyku Chopinie, którego wspominamy w grudniu.

„Muzyka z Kraju Chopina” - tutoriale w języku japońskim

Zaczynamy czwarty tydzień kampanii „Muzyka z Kraju Chopina” promującej twórczość fortepianową kompozytorów polskich. 

Dla odbiorców materiałów w języku japońskim jest to druga odsłona projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl spotkań edukacyjnych dla nauczycieli fortepianu w Japonii. Dzisiaj zachęcamy do korzystania z nowopowstałych tutoriali online.

Rozdział 11. 2016 – Instytucja kultury – zataczamy koło

PWM przez lata, nawet te najtrudniejsze finansowo, nie rezygnowało ze swoich najważniejszych przedsięwzięć edytorskich, podążając za misją, wręcz testamentem dyrektora Ochlewskiego, który nadał tej oficynie wydawniczej szeroki wymiar narodowy i kulturowy. Wydawnictwo było już bliskie sprywatyzowania. Mimo pokus natury ekonomicznej stale jednak było więcej obaw o to, czy ta szczególna misja PWM-u obroniłaby się przy obcym właścicielu.

Muzyka z Kraju Chopina - premiera tutoriali w języku włoskim

Zaczynamy trzeci tydzień kampanii międzynarodowego projektu "Muzyka z Kraju Chopina", promującego twórczość fortepianową kompozytorów polskich. W ramach projektu przygotowaliśmy tutoriale w pięciu różnych językach. Po materiałach w języku angielskim i francuskim, dzisiaj udostępniamy lekcje w języku włoskim.

Rok muzyki polskiej w szesnastu odsłonach – ANAKLASIS obchodzi pierwsze urodziny

Szesnaście albumów to wynik, którym może poszczycić się marka płytowa ANAKLASIS, powołana do życia przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaledwie rok temu (dokładnie 22 listopada 2019 roku!). Wydawca nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne tytuły.

Agata Igras prawykona „II Koncert na flet i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej

Do instytucji przenoszących życie koncertowe do sieci dołącza Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Jedna z zaplanowanych transmisji obejmuje prawykonanie II Koncertu na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej – utworu znajdującego się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 
 

Premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina

Podczas tegorocznych targów Music China 2020, które są największymi targami muzycznymi na świecie, odbyła się premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina z serii Wydania Narodowego w wersji studyjnej. W ten sposób Shanghaj Music Publishing House uczciło 210. rocznicę urodzin kompozytora.