PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

2020-06-16

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.

 

Lubicie opowieści o przygodach? Kompozytor, o którym dzisiaj mówimy, Ignacy Feliks Dobrzyński, chyba lubił, bo akcję swojej jedynej opery umieścił na Karaibach, opowiadając pełną zwrotów akcji historię o piratach. Oni dopiero potrafili szaleć!

 

Pamiętacie kolorowankę z portretem Józefa Elsnera? Wspominamy o nim, ponieważ był nauczycielem Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, a talent swojego wychowanka określił słowami „zdolność niepospolita”. Oznaczało to, że Ignacy był bardzo zdolnym uczniem.

 

Talent Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego docenili międzynarodowi słuchacze i krytycy. Za jeden ze swoich utworów, II Symfonię c-moll Charakterystyczną zdobył II nagrodę na prestiżowym konkursie kompozytorskim w Wiedniu. Dzięki temu utworem zainteresował się inny znany kompozytor tamtych czasów – Felix Mendelssohn-Bartholdy, który wykonał tę symfonię podczas jednego ze swoich koncertów.

 

Dobrzyński, jak większość muzyków tych czasów, oprócz komponowania zajmował się także dyrygenturą. Zdobył też uznanie jako nauczyciel gry na fortepianie – owocem jego pracy stał się podręcznik do nauki gry na tym instrumencie.

 

Los sprawił, że Ignacy Feliks Dobrzyński nie miał możliwości wykonywania swoich symfonii i dzieł scenicznych ze względu na trudną sytuację w kraju: Polska była pod zaborami i organizowanie koncertów z utworami polskich kompozytorów było praktycznie niemożliwe. Obecnie utwory „zdolnego niepospolicie” kompozytora coraz częściej są wykonywane podczas koncertów i wydawane na płytach. Odkrywajcie razem z nami jego wielki talent!

 

 

KOLOROWANKA DO POBRANIA

 

 

Na tym obrazku znalazły się przedmioty związane z życiem i twórczością Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego:

 

wierzba – mówi się, że wierzba jest symbolem polskości; na tym obrazku nawiązuje do najbardziej znanej symfonii Dobrzyńskiego, nazywanej Charakterystyczną, w której kompozytor wykorzystał motywy tańców i pieśni polskich, a tytuły dwóch z czterech części to Alla Masovienna i Alla Cracovienna, czyli na mazowiecką i krakowską nutę

 

puchar z numerem 2 – Dobrzyński zgłosił II Symfonię Charakterystyczną na wiedeński konkurs na najlepszą symfonię. Utwór zdobył drugie miejsce, co pomogło kompozytorowi zdobyć rozgłos

 

sofa – utworów kameralnych, czyli przeznaczonych do wykonywania przez niewielką liczbę muzyków słuchało się w czasach pana Ignacego nie w salach koncertowych, ale w prywatnych salonach i salonikach, zasiadając w fotelach i na sofach; skoro na obrazku pojawiła się sofa, pewnie domyślacie się już, że Ignacy Feliks Dobrzyński napisał pokaźną liczbę utworów kameralnych

 

pirat i statek piracki – to nawiązanie do opery Monbar czyli Flibustierowie, której akcja rozgrywa się na Karaibach i zawiera wątki pirackie; zobaczcie, sam kompozytor stoi po pas w wodach Karaibów! (ciekawe, czy lubił pływać?)

 

usta – nawiązują do twórczości wokalnej (czyli przeznaczonej do śpiewania) Ignacego Jana Dobrzyńskiego

 

Podczas kolorowania portretu Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego posłuchajcie jego II Symfonii Charakterystycznej. Ciekawe, czy usłyszycie znajome motywy piosenek ludowych? 

 

 

© PWM / rys. Mateusz Kołek

Najczęściej czytane:

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego w nowej odsłonie. Płyta TAKI PEJZAŻ w sprzedaży od 19 maja

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność Ewy Demarczyk w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego. Najnowszy album ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali jest już dostępny w sprzedaży.

Muzyka polska po Szymanowskim – wyróżnienie w konkursie na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024

W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa zdobyła książka Muzyka polska po Szymanowskim Adriana Thomasa.

Kompozytor Miesiąca: Jerzy Kornowicz i jego #biurkokompozytora

W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach. 

Polscy Kompozytorzy Dzieciom: Romuald Twardowski

Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.

37. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Odwiedź nas w Krakowie!

Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.