PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego na Festiwalu Muzyki Polskiej

2020-08-03

Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń tegorocznych wakacji będzie wykonanie opery Karola Kurpińskiego Jadwiga, królowa polska. Już 9 sierpnia, na zwieńczenie Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie zostanie wykonana ta mało znana i niesłusznie zapomniana opera Karola Kurpińskiego. To wielka gratka dla melomanów, zwłaszcza, że opera zostanie wykonana w wersji źródłowej.

 

 

Centralną postacią opery wg libretta Juliana Ursyna Niemcewicza jest Jadwiga Andegaweńska. Królowa musi dokonać wyboru pomiędzy szczęściem własnym, a powinnością wobec narodu: mimo odwzajemnionej miłości do arcyksięcia Wilhelma, Jadwiga decyduje się na związek z Jagiełłą, komentując swój los słowami: „niech serca skłonności ustąpią powinności”.

 

Opera Jadwiga, królowa polska doczekała się w I połowie XIX w. ponad trzydziestu przedstawień, po II wojnie światowej wystawiono ją w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1985 roku. Podstawą ówczesnego wykonania było opracowanie Kazimierza Wiłkomirskiego.

 

Prace nad wersją źródłowo-krytyczną trwały ponad 3 lata. Jak zdradzają redaktorzy, rękopis Kurpińskiego jest niezwykle czytelny i precyzyjny, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Zawiera sporo oznaczeń wykonawczych, dotyczących tempa, dynamiki i artykulacji, wskazujących na niezwykłą wrażliwość kompozytora na kolorystykę i brzmienie. Ciekawostką partytury jest, że dwie największe arie opery: aria Wilhelma oraz aria Jadwigi zostały rozpisane przez kompozytora w dwóch wersjach. Które z nich usłyszymy podczas najbliższego wykonania?

 

Podczas Festiwalu Muzyki Polskiej opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej. Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i Krakowską Orkiestrę Festiwalową poprowadzi Maestro Rafał Jacek Delekta. W roli tytułowej wystąpi Edyta Piasecka (Jadwiga), a w pozostałych rolach Wojciech Parchem (Wilhelm), Sylwester Smulczyński (Ziemowit), Wojciech Rasiak (Spytko z Melsztyna), Stanisław Napierała (Jan z Tenczyna) i Krzysztof Szumański (Konrad, wielki mistrz krzyżacki).

 

Serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy koncert. Bilety dostępne są za symboliczną złotówkę!

 

CO? Karol Kurpiński, Jadwiga, królowa polska

GDZIE? Kraków, Kościół pw. św. Katarzyny

KIEDY? 9 sierpnia 2020, godz. 20:00

 

 

© PWM / rys. Mateusz Kołek

 

Najczęściej czytane:

Jubileuszowa edycja Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran” połączona z premierą Blu-raya poświęconego Andrzejowi Krzanowskiemu

Między 29 września a 2 października w Czechowicach-Dziedzicach najlepsi akordeoniści z Polski i świata powalczą o zwycięstwo w XI Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego „Alkagran”. Konkurs jest częścią XXV Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran”, podczas którego odbędzie się także pokaz filmu Przerwana podróż, poświęconego znakomitemu akordeoniście i kompozytorowi Andrzejowi Krzanowskiemu. 30 września do sprzedaży trafi Blu-ray zawierający film dokumentalny oraz rejestrację jego legendarnej Audycji V. Krążek jest wydany przez ANAKLASIS – wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Paweł Łukaszewski wyróżniony nagrodą Per Artem Ad Deum

Związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor Paweł Łukaszewski został wyróżniony nagrodą Per Artem Ad Deum. Medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagradzani są wybitni artyści, którzy swoją sztuką zbliżają ludzi do Boga. Gratulujemy!
 

Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty w Nowym Teatrze w Warszawie

W muzyce współczesnej nieczęsto pojawiają się tak zjawiskowe meteoryty, hipnotyzujące swoim pięknem i dramaturgicznie doskonałą narracją, przy wyrafinowaniu i precyzji stosowanych środków. 7 października w Nowym Teatrze w Warszawie rusza Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty, poświęcony twórczości jednego z najciekawszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia. 
 

Paweł Mykietyn laureatem Nagrody im. Kamila Cypriana Norwida

Z radością informujemy, że związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor Paweł Mykietyn został wyróżniony przez Kapitułę Muzyczną Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną. Gratulujemy!
 

17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego – last call

Młodzi kompozytorzy, przypominamy o zbliżającym się terminie zamknięcia naboru prac na 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego. Jeszcze przez miesiąc, do 23 października czekamy na Wasze kompozycje na kwartet smyczkowy.

Prawykonanie „[P|PE)s)]64” Andrzeja Kwiecińskiego

W najbliższą sobotę, 26 września, w Tokio po raz pierwszy zabrzmi najnowszy utwór Andrzeja Kwiecińskiego. [P|PE)s)]64 na kwartet smyczkowy i prosty flet tenorowy wykonają Tosiya Suzuki oraz kwartet smyczkowy w składzie Kamei Yoshu, Johannan Kendler, Takahiro Yasuda i Tomoki Tai.
 

Impro Frycek - nowa książeczka dla dzieci już w sprzedaży

Już dziś premiera kolejnej książki Małego PWM! Tym razem spotykamy się z Fryderykiem Chopinem. 

Song Master Class: lekcje online z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą

Pieśni Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego są znane i cenione zarówno przez wykonawców, jak i publiczność. A gdyby tak móc poznać te utwory od podszewki? Światowej sławy artyści zapraszają na prywatne lekcje mistrzowskie – z dostawą do domu! Wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny i znakomity pianista Lech Napierała wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą lepiej poznać najpiękniejsze polskie pieśni. Startuje internetowy projekt Song Master Class.
 

17. Dni Edukacji Muzycznej w Twoim domu!

Przed nami kolejna odsłona organizowanych rokrocznie przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dni Edukacji Muzycznej! Cieszący się wielką popularnością kongres dla nauczycieli muzyki tym razem odbędzie się w sieci, dając pedagogom możliwość rozwoju zawodowego w zaciszu własnych „czterech ścian”. Już tej jesieni, od 12 do 16 października zapraszamy na DEM w Twoim domu!

Odszedł Jan Krenz

Z przykrością informujemy, że w wieku 94 lat zmarł Jan Krenz, ceniony dyrygent i kompozytor, jako autor współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.