PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego na Festiwalu Muzyki Polskiej

2020-08-03

Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń tegorocznych wakacji będzie wykonanie opery Karola Kurpińskiego Jadwiga, królowa polska. Już 9 sierpnia, na zwieńczenie Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie zostanie wykonana ta mało znana i niesłusznie zapomniana opera Karola Kurpińskiego. To wielka gratka dla melomanów, zwłaszcza, że opera zostanie wykonana w wersji źródłowej.

 

 

Centralną postacią opery wg libretta Juliana Ursyna Niemcewicza jest Jadwiga Andegaweńska. Królowa musi dokonać wyboru pomiędzy szczęściem własnym, a powinnością wobec narodu: mimo odwzajemnionej miłości do arcyksięcia Wilhelma, Jadwiga decyduje się na związek z Jagiełłą, komentując swój los słowami: „niech serca skłonności ustąpią powinności”.

 

Opera Jadwiga, królowa polska doczekała się w I połowie XIX w. ponad trzydziestu przedstawień, po II wojnie światowej wystawiono ją w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1985 roku. Podstawą ówczesnego wykonania było opracowanie Kazimierza Wiłkomirskiego.

 

Prace nad wersją źródłowo-krytyczną trwały ponad 3 lata. Jak zdradzają redaktorzy, rękopis Kurpińskiego jest niezwykle czytelny i precyzyjny, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Zawiera sporo oznaczeń wykonawczych, dotyczących tempa, dynamiki i artykulacji, wskazujących na niezwykłą wrażliwość kompozytora na kolorystykę i brzmienie. Ciekawostką partytury jest, że dwie największe arie opery: aria Wilhelma oraz aria Jadwigi zostały rozpisane przez kompozytora w dwóch wersjach. Które z nich usłyszymy podczas najbliższego wykonania?

 

Podczas Festiwalu Muzyki Polskiej opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej. Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i Krakowską Orkiestrę Festiwalową poprowadzi Maestro Rafał Jacek Delekta. W roli tytułowej wystąpi Edyta Piasecka (Jadwiga), a w pozostałych rolach Wojciech Parchem (Wilhelm), Sylwester Smulczyński (Ziemowit), Wojciech Rasiak (Spytko z Melsztyna), Stanisław Napierała (Jan z Tenczyna) i Krzysztof Szumański (Konrad, wielki mistrz krzyżacki).

 

Serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy koncert. Bilety dostępne są za symboliczną złotówkę!

 

CO? Karol Kurpiński, Jadwiga, królowa polska

GDZIE? Kraków, Kościół pw. św. Katarzyny

KIEDY? 9 sierpnia 2020, godz. 20:00

 

 

© PWM / rys. Mateusz Kołek

 

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.