Aktualności
Koncertowe wykonanie opery „ahat-ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka połączone z premierą serii IMAGES od ANAKLASIS
2020-08-24
Opera ahat-ilī – siostra bogów jednego z najbardziej rozchwytywanych polskich kompozytorów współczesnych Aleksandra Nowaka do libretta noblistki Olgi Tokarczuk zabrzmi w wersji koncertowej 31 sierpnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Tego samego dnia do sprzedaży trafi blu-ray z rejestracją opery, inaugurując serię IMAGES, będącą częścią ANAKLASIS – wytwórni płytowej działającej pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
„Przejmujący operowy fresk”, „nowa wspaniała opera”, „współczesna propozycja operowa, która powinna być towarem eksportowym polskiej kultury” – ahat-ilī – siostra bogów powstała na zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego na Sacrum Profanum 2018, gdzie po raz pierwszy została wykonana i zarejestrowana, od razu podbijając serca słuchaczy i zachwycając krytykę. Muzykę skomponował Aleksander Nowak, libretto – na podstawie własnej powieści – napisała noblistka Olga Tokarczuk. Spektakl wyreżyserowała Pia Partum, a autorką scenografii premierowego pokazu jest Magdalena Maciejewska. Postacie ludzkie śpiewają współczesnym angielskim, natomiast bogowie i demony posługują się językami przeszłości: akadyjskim, łacińskim, starogreckim, prasłowiańskim oraz azteckim. Już ten zabieg wprowadza w istotę ahat-ilī refleksję na temat przenikania się – czasem w postaci konfliktu – porządku boskiego z ludzkim.
31 sierpnia o godz. 19:00 podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 zabrzmi w wersji koncertowej jedna z najważniejszych oper XXI wieku w wykonaniu znakomitych solistów: Joanny Freszel, Urszuli Kryger, Ewy Biegas, Jana Jakuba Monowida, Sebastiana Szumskiego, Bartłomieja Misiudy i Szymona Kobylińskiego. Towarzyszyć im będzie wyśmienita Camerata Silesia oraz AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją niezastąpionego Marka Mosia. W wydarzeniu weźmie udział noblistka, która zasiada w kapitule nagrody. Bilety dostępne są w sklepie internetowym ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Na wydarzenie zapraszają Instytut Kultury Miejskiej i Muzeum Gdańska.
Rozkoszuj się wybitnymi realizacjami polskiej muzyki scenicznej wraz z ANAKLASIS! Seria IMAGES, będąca częścią marki ANAKLASIS, dokumentuje na krążkach blu-ray realizacje najważniejszych dzieł scenicznych ostatnich lat. Oprócz rejestracji, na każdym krążku znajduje się film dokumentalny poświęcony twórcy, zrealizowany we współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Telewizją Polską S.A. Serię IMAGES zainauguruje krążek ANA 001 z rejestracją premierowej realizacji opery ahat-ilī – siostra bogów. Na płycie znajduje się również film dokumentalny Operacja opera w reżyserii Jana Sosińskiego. Jego bohaterem jest Alek Nowak, wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej i oryginalny, śmiały kompozytor, laureat Paszportu „Polityki”, który otrzymał m.in. za ahat-ilī, bo dzieło „przywraca wiarę w przyszłość opery”.
Krążek dostępny będzie w księgarni PWM i na pwm.com.pl, a także na empik.com, swiatksiazki.pl oraz w dobrych księgarniach muzycznych w Polsce.
Już jesienią dostępne będą również dwa kolejne wydawnictwa od ANAKLASIS w serii IMAGES! Do dystrybucji trafi rejestracja Bildbeschreibung Agaty Zubel oraz Audycji V Andrzeja Krzanowskiego wraz z filmami dokumentalnymi o kompozytorach. Szczegóły niebawem!
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.