PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

17. Dni Edukacji Muzycznej w Twoim domu!

2020-09-16

Przed nami kolejna odsłona organizowanych rokrocznie przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dni Edukacji Muzycznej! Cieszący się wielką popularnością kongres dla nauczycieli muzyki tym razem odbędzie się w sieci, dając pedagogom możliwość rozwoju zawodowego w zaciszu własnych „czterech ścian”. Już tej jesieni, od 12 do 16 października zapraszamy na DEM w Twoim domu!


Dni Edukacji Muzycznej to cenione przez środowisko bezpłatne kursy skierowane do nauczycieli szkół muzycznych wszystkich stopni z całej Polski: instrumentalistów, teoretyków, wokalistów, dyrygentów. Udział w DEM-ie umożliwia podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także rozszerzenie repertuaru publikacji pedagogicznych wykorzystywanych w procesie nauczania. To także cenna pozycja w planie rozwoju zawodowego nauczyciela i doskonała okazja do wymiany doświadczeń między pedagogami. Polecamy i zapraszamy!

W bieżącej edycji rozszerzamy formułę wydarzenia: Dni Edukacji Muzycznej będą trwać aż 5 dni. Codziennie, od 12 do 16 października udostępniać będziemy dwa webinary, podczas których znakomici pedagodzy i uznani artyści będą się dzielić doświadczeniem nabytym podczas wieloletniej praktyki zawodowej. Podczas DEM-u nie zabraknie premier: zaprezentujemy najnowsze publikacje PWM oraz opowiemy o dającej ogromne możliwości edukacyjne aplikacji con.sol.la.W programie wydarzenia znalazły się wykłady z zakresu psychologii muzyki, wykonawstwa muzyki, czy metodyki czytania a vista. Zaprezentowane zostaną dwie nowości wydawnicze: Rozgrzewka skrzypka autorstwa prof. dra hab. Sławomira Tomasika – najnowszy podręcznik poświęcony technice gry na skrzypcach oraz Teoria jazzu, o której prosto zza oceanu opowie jej twórca, dr Dariusz Terefenko – wykładowca Eastmann School of Music. W ramach przygotowywanej Antologii Pieśni Patriotycznej Śpiewajmy Polskę! przedstawimy przedpremierowo opracowania sześćdziesięciu utworów na zespoły chóralne. O walorach nowego zbioru opowie ambasadorka projektu, dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny. W gronie wykładowców znajdą się ponadto dr Danuta Gwizdalanka, dr hab. Monika Gardoń-Preinl, dr Anna Antonina Nogaj, Piotr Sałajczyk.
Gospodarzem tegorocznych Dni Edukacji Muzycznej będzie dr hab. Grzegorz Mania – pianista i prawnik, autor poczytnej publikacji Muzyka w prawie autorskim wydanej nakładem PWM.

Podczas DEM-u zaprezentowane zostaną po raz pierwszy możliwości najnowszej aplikacji PWM o nazwie con.sol.la. To wyjątkowe narzędzie spełniać będzie rolę muzycznego trenera, stanowiąc niezbędną pomoc dydaktyczną oraz wsparcie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Pierwszego dnia DEM-u zapraszamy na koncert online w wykonaniu Lutosławski Quartet, który będzie transmitowany na Facebooku oraz Youtubie PWM-u. W programie znajdą się Kwartety smyczkowe Stanisława Moniuszki w opracowaniu członków zespołu, dostępne od niedawna w katalogu PWM.


DEM w Twoim domu: 12 – 16 października 2020, program

Poniedziałek – 12.10.2020
Godz. 11:00 Jak poznawać muzykę i rozmawiać o niej? – dr Danuta Gwizdalanka
Godz. 16:00 Codzienna rozgrzewka skrzypka a jego kondycja – prof. Sławomir Tomasik
Godz. 20:00 Koncert online: Lutosławski Quartet

Wtorek – 13 października 2020
Godz. 11:00 Metodyka czytania a vista – dr hab. Monika Gardoń-Preinl, dr hab. Grzegorz Mania
Godz. 16:00 Pedagogika fortepianowa. Panel dyskusyjny – dr hab. Grzegorz Mania

Środa – 14 października 2020

Godz. 11:00 Dobre Brzmienie Sieci – Magdalena Piotrowska, Grzegorz Pyda
Godz. 16:00 Gramy na con.sol.li, premiera aplikacji – dr Daniel Cichy, Magdalena Piotrowska

Czwartek – 15 października 2020
Godz. 11:00 Dlaczego warto grać muzykę z kraju Chopina? – Piotr Sałajczyk
Godz. 16:00 Teoria jazzu w praktyce – dr Dariusz Terefenko

Piątek – 16 października 2020
Godz. 11:00 Młodzi a pieśń patriotyczna – dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny
Godz. 16:00 Pomoc psychologiczno-pedagogiczna online. Jak realizować? – dr Anna Antonina Nogaj

Udział w webinarach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Internetowe wykłady dostępne będą na platformie crowdcast.io. Zapisy trwają do 30 września i odbywają się elektronicznie za pośrednictwem nowej strony internetowej www.dem.com.pl, na której znajdują się także wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony wydarzenia. Zapraszamy!


Najczęściej czytane:

Jubileuszowa edycja Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran” połączona z premierą Blu-raya poświęconego Andrzejowi Krzanowskiemu

Między 29 września a 2 października w Czechowicach-Dziedzicach najlepsi akordeoniści z Polski i świata powalczą o zwycięstwo w XI Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego „Alkagran”. Konkurs jest częścią XXV Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran”, podczas którego odbędzie się także pokaz filmu Przerwana podróż, poświęconego znakomitemu akordeoniście i kompozytorowi Andrzejowi Krzanowskiemu. 30 września do sprzedaży trafi Blu-ray zawierający film dokumentalny oraz rejestrację jego legendarnej Audycji V. Krążek jest wydany przez ANAKLASIS – wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Paweł Łukaszewski wyróżniony nagrodą Per Artem Ad Deum

Związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor Paweł Łukaszewski został wyróżniony nagrodą Per Artem Ad Deum. Medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagradzani są wybitni artyści, którzy swoją sztuką zbliżają ludzi do Boga. Gratulujemy!
 

Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty w Nowym Teatrze w Warszawie

W muzyce współczesnej nieczęsto pojawiają się tak zjawiskowe meteoryty, hipnotyzujące swoim pięknem i dramaturgicznie doskonałą narracją, przy wyrafinowaniu i precyzji stosowanych środków. 7 października w Nowym Teatrze w Warszawie rusza Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty, poświęcony twórczości jednego z najciekawszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia. 
 

Paweł Mykietyn laureatem Nagrody im. Kamila Cypriana Norwida

Z radością informujemy, że związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor Paweł Mykietyn został wyróżniony przez Kapitułę Muzyczną Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną. Gratulujemy!
 

17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego – last call

Młodzi kompozytorzy, przypominamy o zbliżającym się terminie zamknięcia naboru prac na 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego. Jeszcze przez miesiąc, do 23 października czekamy na Wasze kompozycje na kwartet smyczkowy.

Prawykonanie „[P|PE)s)]64” Andrzeja Kwiecińskiego

W najbliższą sobotę, 26 września, w Tokio po raz pierwszy zabrzmi najnowszy utwór Andrzeja Kwiecińskiego. [P|PE)s)]64 na kwartet smyczkowy i prosty flet tenorowy wykonają Tosiya Suzuki oraz kwartet smyczkowy w składzie Kamei Yoshu, Johannan Kendler, Takahiro Yasuda i Tomoki Tai.
 

Impro Frycek - nowa książeczka dla dzieci już w sprzedaży

Już dziś premiera kolejnej książki Małego PWM! Tym razem spotykamy się z Fryderykiem Chopinem. 

Song Master Class: lekcje online z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą

Pieśni Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego są znane i cenione zarówno przez wykonawców, jak i publiczność. A gdyby tak móc poznać te utwory od podszewki? Światowej sławy artyści zapraszają na prywatne lekcje mistrzowskie – z dostawą do domu! Wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny i znakomity pianista Lech Napierała wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą lepiej poznać najpiękniejsze polskie pieśni. Startuje internetowy projekt Song Master Class.
 

17. Dni Edukacji Muzycznej w Twoim domu!

Przed nami kolejna odsłona organizowanych rokrocznie przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dni Edukacji Muzycznej! Cieszący się wielką popularnością kongres dla nauczycieli muzyki tym razem odbędzie się w sieci, dając pedagogom możliwość rozwoju zawodowego w zaciszu własnych „czterech ścian”. Już tej jesieni, od 12 do 16 października zapraszamy na DEM w Twoim domu!

Odszedł Jan Krenz

Z przykrością informujemy, że w wieku 94 lat zmarł Jan Krenz, ceniony dyrygent i kompozytor, jako autor współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.