PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

17. Dni Edukacji Muzycznej w Twoim domu!

2020-09-16

Przed nami kolejna odsłona organizowanych rokrocznie przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dni Edukacji Muzycznej! Cieszący się wielką popularnością kongres dla nauczycieli muzyki tym razem odbędzie się w sieci, dając pedagogom możliwość rozwoju zawodowego w zaciszu własnych „czterech ścian”. Już tej jesieni, od 12 do 16 października zapraszamy na DEM w Twoim domu!


Dni Edukacji Muzycznej to cenione przez środowisko bezpłatne kursy skierowane do nauczycieli szkół muzycznych wszystkich stopni z całej Polski: instrumentalistów, teoretyków, wokalistów, dyrygentów. Udział w DEM-ie umożliwia podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także rozszerzenie repertuaru publikacji pedagogicznych wykorzystywanych w procesie nauczania. To także cenna pozycja w planie rozwoju zawodowego nauczyciela i doskonała okazja do wymiany doświadczeń między pedagogami. Polecamy i zapraszamy!

W bieżącej edycji rozszerzamy formułę wydarzenia: Dni Edukacji Muzycznej będą trwać aż 5 dni. Codziennie, od 12 do 16 października udostępniać będziemy dwa webinary, podczas których znakomici pedagodzy i uznani artyści będą się dzielić doświadczeniem nabytym podczas wieloletniej praktyki zawodowej. Podczas DEM-u nie zabraknie premier: zaprezentujemy najnowsze publikacje PWM oraz opowiemy o dającej ogromne możliwości edukacyjne aplikacji con.sol.la.



W programie wydarzenia znalazły się wykłady z zakresu psychologii muzyki, wykonawstwa muzyki, czy metodyki czytania a vista. Zaprezentowane zostaną dwie nowości wydawnicze: Rozgrzewka skrzypka autorstwa prof. dra hab. Sławomira Tomasika – najnowszy podręcznik poświęcony technice gry na skrzypcach oraz Teoria jazzu, o której prosto zza oceanu opowie jej twórca, dr Dariusz Terefenko – wykładowca Eastmann School of Music. W ramach przygotowywanej Antologii Pieśni Patriotycznej Śpiewajmy Polskę! przedstawimy przedpremierowo opracowania sześćdziesięciu utworów na zespoły chóralne. O walorach nowego zbioru opowie ambasadorka projektu, dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny. W gronie wykładowców znajdą się ponadto dr Danuta Gwizdalanka, dr hab. Monika Gardoń-Preinl, dr Anna Antonina Nogaj, Piotr Sałajczyk.
Gospodarzem tegorocznych Dni Edukacji Muzycznej będzie dr hab. Grzegorz Mania – pianista i prawnik, autor poczytnej publikacji Muzyka w prawie autorskim wydanej nakładem PWM.

Podczas DEM-u zaprezentowane zostaną po raz pierwszy możliwości najnowszej aplikacji PWM o nazwie con.sol.la. To wyjątkowe narzędzie spełniać będzie rolę muzycznego trenera, stanowiąc niezbędną pomoc dydaktyczną oraz wsparcie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Pierwszego dnia DEM-u zapraszamy na koncert online w wykonaniu Lutosławski Quartet, który będzie transmitowany na Facebooku oraz Youtubie PWM-u. W programie znajdą się Kwartety smyczkowe Stanisława Moniuszki w opracowaniu członków zespołu, dostępne od niedawna w katalogu PWM.


DEM w Twoim domu: 12 – 16 października 2020, program

Poniedziałek – 12.10.2020
Godz. 11:00 Jak poznawać muzykę i rozmawiać o niej? – dr Danuta Gwizdalanka
Godz. 16:00 Codzienna rozgrzewka skrzypka a jego kondycja – prof. Sławomir Tomasik
Godz. 20:00 Koncert online: Lutosławski Quartet

Wtorek – 13 października 2020
Godz. 11:00 Metodyka czytania a vista – dr hab. Monika Gardoń-Preinl, dr hab. Grzegorz Mania
Godz. 16:00 Pedagogika fortepianowa. Panel dyskusyjny – dr hab. Grzegorz Mania

Środa – 14 października 2020

Godz. 11:00 Dobre Brzmienie Sieci – Magdalena Piotrowska, Grzegorz Pyda
Godz. 16:00 Gramy na con.sol.li, premiera aplikacji – dr Daniel Cichy, Magdalena Piotrowska

Czwartek – 15 października 2020
Godz. 11:00 Dlaczego warto grać muzykę z kraju Chopina? – Piotr Sałajczyk
Godz. 16:00 Teoria jazzu w praktyce – dr Dariusz Terefenko

Piątek – 16 października 2020
Godz. 11:00 Młodzi a pieśń patriotyczna – dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny
Godz. 16:00 Pomoc psychologiczno-pedagogiczna online. Jak realizować? – dr Anna Antonina Nogaj

Udział w webinarach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Internetowe wykłady dostępne będą na platformie crowdcast.io. Zapisy trwają do 30 września i odbywają się elektronicznie za pośrednictwem nowej strony internetowej www.dem.com.pl, na której znajdują się także wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony wydarzenia. Zapraszamy!


Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Greli-Fedkowicz

Swoim brzmieniem przenosi do świata baśni, mchu i paproci. Tworzy światy równoległe, maluje dźwiękiem impresje. Trudno znaleźć bardziej magiczny i przyciągający tajemniczością instrument od harfy.


Poznajcie pięć publikacji dla harfistów, wydanych przez PWM, które przyniosą radość z tworzenia muzycznych opowieści. Wśród nich odnajdziecie m.in. perełkę polskiej literatury harfowej, którą wskaże Wam Agnieszka Grela-Fedkowicz – harfistka i kompozytorka o szerokich horyzontach gatunkowych i stylistycznych, pedagożka oraz połówka Fedkowicz Duo, zespołu tworzącego muzykę z dużą ilością przestrzeni i kolorów.

RETRO MODERNA. Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza na koncert

Twórczość kompozytorów, którzy rewolucjonizowali pejzaż stylistyczny muzyki polskiej okresu po drugiej wojnie światowej, czasów naznaczonych wpływem Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i działalnością Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zabrzmi 8 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.

 

Juliusz Zarębski w katalogu PWM - w 170. rocznicę urodzin

Na przełomie lutego i marca 2024 roku przypada 170. rocznica urodzin Juliusza Zarębskiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich drugiej połowy XIX w. Ciekawy wybór twórczości fortepianowej tego twórcy – w tym dwie nowości wydawnicze – można znaleźć w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Znamy laureatów Złotych Fryderyków. Wśród nich Krzysztof Meyer

Akademia Fonograficzna ogłosiła nazwiska artystów wyróżnionych tegorocznym Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości. W sekcji muzyki poważnej nagrodę otrzyma Krzysztof Meyer, kompozytor z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Elżbieta Sikora - kompozytorka na fali sukcesu

W październiku 2023 roku Elżbieta Sikora skończyła 80 lat. W jubileuszowym sezonie 2023/2024 i w roku 2024, na całym świecie odbywają się liczne wykonania muzyki tej jednej z ważniejszych postaci polskiej muzyki najnowszej. W najbliższych miesiącach dzieła Sikory będzie można usłyszeć w Zielonej Górze, Warszawie, Berlinie, Paryżu oraz Krakowie.

Czarny charakter czy ofiara czarnego pr-u? Wszystko o Eugeniuszu Morawskim

Śmiertelny wróg Szymanowskiego, mierny kompozytor oraz zły człowiek, którego należy potępić i wymazać z powszechnej świadomości. Kim był Eugeniusz Morawski i dlaczego tak mało o nim wiemy? W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Oskar Łapeta obnaża prawdę o kompozytorze, niszcząc utrwalony przez oponentów wizerunek.