PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

17. Dni Edukacji Muzycznej w Twoim domu!

2020-09-16

Przed nami kolejna odsłona organizowanych rokrocznie przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dni Edukacji Muzycznej! Cieszący się wielką popularnością kongres dla nauczycieli muzyki tym razem odbędzie się w sieci, dając pedagogom możliwość rozwoju zawodowego w zaciszu własnych „czterech ścian”. Już tej jesieni, od 12 do 16 października zapraszamy na DEM w Twoim domu!


Dni Edukacji Muzycznej to cenione przez środowisko bezpłatne kursy skierowane do nauczycieli szkół muzycznych wszystkich stopni z całej Polski: instrumentalistów, teoretyków, wokalistów, dyrygentów. Udział w DEM-ie umożliwia podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także rozszerzenie repertuaru publikacji pedagogicznych wykorzystywanych w procesie nauczania. To także cenna pozycja w planie rozwoju zawodowego nauczyciela i doskonała okazja do wymiany doświadczeń między pedagogami. Polecamy i zapraszamy!

W bieżącej edycji rozszerzamy formułę wydarzenia: Dni Edukacji Muzycznej będą trwać aż 5 dni. Codziennie, od 12 do 16 października udostępniać będziemy dwa webinary, podczas których znakomici pedagodzy i uznani artyści będą się dzielić doświadczeniem nabytym podczas wieloletniej praktyki zawodowej. Podczas DEM-u nie zabraknie premier: zaprezentujemy najnowsze publikacje PWM oraz opowiemy o dającej ogromne możliwości edukacyjne aplikacji con.sol.la.W programie wydarzenia znalazły się wykłady z zakresu psychologii muzyki, wykonawstwa muzyki, czy metodyki czytania a vista. Zaprezentowane zostaną dwie nowości wydawnicze: Rozgrzewka skrzypka autorstwa prof. dra hab. Sławomira Tomasika – najnowszy podręcznik poświęcony technice gry na skrzypcach oraz Teoria jazzu, o której prosto zza oceanu opowie jej twórca, dr Dariusz Terefenko – wykładowca Eastmann School of Music. W ramach przygotowywanej Antologii Pieśni Patriotycznej Śpiewajmy Polskę! przedstawimy przedpremierowo opracowania sześćdziesięciu utworów na zespoły chóralne. O walorach nowego zbioru opowie ambasadorka projektu, dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny. W gronie wykładowców znajdą się ponadto dr Danuta Gwizdalanka, dr hab. Monika Gardoń-Preinl, dr Anna Antonina Nogaj, Piotr Sałajczyk.
Gospodarzem tegorocznych Dni Edukacji Muzycznej będzie dr hab. Grzegorz Mania – pianista i prawnik, autor poczytnej publikacji Muzyka w prawie autorskim wydanej nakładem PWM.

Podczas DEM-u zaprezentowane zostaną po raz pierwszy możliwości najnowszej aplikacji PWM o nazwie con.sol.la. To wyjątkowe narzędzie spełniać będzie rolę muzycznego trenera, stanowiąc niezbędną pomoc dydaktyczną oraz wsparcie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Pierwszego dnia DEM-u zapraszamy na koncert online w wykonaniu Lutosławski Quartet, który będzie transmitowany na Facebooku oraz Youtubie PWM-u. W programie znajdą się Kwartety smyczkowe Stanisława Moniuszki w opracowaniu członków zespołu, dostępne od niedawna w katalogu PWM.


DEM w Twoim domu: 12 – 16 października 2020, program

Poniedziałek – 12.10.2020
Godz. 11:00 Jak poznawać muzykę i rozmawiać o niej? – dr Danuta Gwizdalanka
Godz. 16:00 Codzienna rozgrzewka skrzypka a jego kondycja – prof. Sławomir Tomasik
Godz. 20:00 Koncert online: Lutosławski Quartet

Wtorek – 13 października 2020
Godz. 11:00 Metodyka czytania a vista – dr hab. Monika Gardoń-Preinl, dr hab. Grzegorz Mania
Godz. 16:00 Pedagogika fortepianowa. Panel dyskusyjny – dr hab. Grzegorz Mania

Środa – 14 października 2020

Godz. 11:00 Dobre Brzmienie Sieci – Magdalena Piotrowska, Grzegorz Pyda
Godz. 16:00 Gramy na con.sol.li, premiera aplikacji – dr Daniel Cichy, Magdalena Piotrowska

Czwartek – 15 października 2020
Godz. 11:00 Dlaczego warto grać muzykę z kraju Chopina? – Piotr Sałajczyk
Godz. 16:00 Teoria jazzu w praktyce – dr Dariusz Terefenko

Piątek – 16 października 2020
Godz. 11:00 Młodzi a pieśń patriotyczna – dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny
Godz. 16:00 Pomoc psychologiczno-pedagogiczna online. Jak realizować? – dr Anna Antonina Nogaj

Udział w webinarach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Internetowe wykłady dostępne będą na platformie crowdcast.io. Zapisy trwają do 30 września i odbywają się elektronicznie za pośrednictwem nowej strony internetowej www.dem.com.pl, na której znajdują się także wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony wydarzenia. Zapraszamy!


Najczęściej czytane:

Ensemble intercontemporain prawykona „Triptyque” Agaty Zubel w ramach Festiwalu Présences

„Czy tryptyk powinien tworzyć jedną całość? Tak, na tym polega tryptyku trwanie, pod warunkiem, że potrafimy się pochylić nad każdym ze stanów osobno”, komentuje swój najnowszy utwór Agata Zubel. Triptyque na zespół instrumentalny znalazł się w programie Festiwalu Présences w wykonaniu Ensemble intercontemporain, który prawykona utwór 7 lutego w siedzibie Radio France w Paryżu. Dzięki udostępnieniu nagrania z koncertu w sieci, każdy będzie mógł poznać niebawem nowy utwór znakomitej polskiej kompozytorki w światowej klasy wykonaniu. 
 

W 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego

Goplana, Janek, Stara baśń, Konrad Wallenrod: to – oprócz najczęściej wymienianej w dorobku kompozytora uwertury W Tatrach – największe, w dosłownym tego słowa znaczeniu, dzieła Władysława Żeleńskiego. Oprócz wymienionych oper, Władysław Żeleński jest autorem utworów symfonicznych ze Suitą tańców polskich, kameralnych, w tym Kwintetu fortepianowego, wokalnych, organowych i solowych.

Jednak wiele tytułów kompozytora wciąż pozostaje nieznanych. Od kilku lat PWM podejmuje zadanie przywrócenia przynajmniej części z nich do powszechnego użytku.

#Powtórkazmuzyki 1. Sonoryzm

Powtórkę z muzyki w 2021 roku zaczynamy od sonoryzmu. Poniżej prezentujemy opis przygotowany przez prof. dr. hab. Iwonę Lindstedt, a jako lekturę uzupełniającą polecamy również styczniowy alfabet kompozytora, czyli tekst poświęcony Witoldowi Szalonkowi autorstwa dyrektora – redaktora naczelnego PWM, dra Daniela Cichego.
 

POLISH HEROINES OF MUSIC – nowa płyta z serii SOUNDS

Czy muzyce potrzebny jest parytet? Zapewne nie, broni się sama. Ale przecież warto dostrzec i podkreślić artystyczne przewagi znakomitych kompozytorek współczesnych i ich wybitnych poprzedniczek – kobiety w polskiej muzyce to głos równie osobny, co wyrazisty. Tę potrzebę dostrzegła wytwórnia ANAKLASIS, która 29 stycznia wypuszcza do sprzedaży krążek POLISH HEROINES OF MUSIC z muzyką orkiestrową Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel. 
 

Wspominamy Feliksa Nowowiejskiego

Dzisiaj mija 75. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego.

Od kilku lat obserwujemy wzrastające zainteresowanie twórczością tego kompozytora – jego utwory pojawiają się coraz częściej w programach koncertowych i na deskach oper. W roku 2016 oraz 2017 (rok Feliksa Nowowiejskiego) mieliśmy okazję usłyszeć wiele na nowo odkrywanych dzieł kompozytora, by wspomnieć choćby koncert Sinfonii Varsovii i Chóru Filharmonii Narodowej z oratorium Znalezienie Świętego Krzyża, czy przepiękną realizację Legendy Bałtyku przygotowaną przez Teatr Wielki w Poznaniu.

Transmisje koncertów on-line w ramach TUTTI.pl

W związku z utrzymującym się brakiem możliwości organizowania wydarzeń z udziałem publiczności informujemy, że do TUTTI.pl można zgłaszać również wykonania w trybie on-line: nie będą one traktowane jako zawieszenie w Internecie, a jak regularny koncert. Dodatkowym bonusem od PWM jest możliwość utrzymania aktywnego linku do takiego koncertu do dwóch tygodni bez dodatkowych opłat.

Witold Szalonek styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W styczniu, mówiąc o sonoryzmie, kierujemy się ku życiu i twórczości Witolda Szalonka. 
 

Grajmy TUTTI muzykę polską w Nowym Roku

Których utworów kompozytorów polskich będziemy słuchać w Nowym Roku najczęściej? Jaki klucz wyboru repertuaru będzie dominował w filharmoniach i zespołach polskich w roku 2021? Będzie to twórczość kobiet-kompozytorek (Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory, Marty Ptaszyńskiej, Hanny Kulenty), utwory świętujących okrągłą rocznicę urodzin kompozytorów z rocznika 1971 (Pawła Mykietyna, Marcela Chyrzyńskiego, Macieja Zielińskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego, czy może – ze względu na przypadającą w styczniu 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego – utwory tego właśnie kompozytora?

#zksięgarniPWM. Bestsellery 2020

Zbliżamy się do końca 2020 roku, a więc czas na małe podsumowanie! Przez ostatnie kilka miesięcy publikowaliśmy w naszym cyklu #zksięgarniPWM rekomendacje publikacji, które cieszyły się Waszym zainteresowaniem. Chcielibyśmy przypomnieć te, które wpisały się w grono naszych bestsellerów – czyli najlepiej sprzedających się w prawie minionym roku.