Aktualności
Song Master Class: lekcje online z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą
2020-09-21
Pieśni Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego są znane i cenione zarówno przez wykonawców, jak i publiczność. A gdyby tak móc poznać te utwory od podszewki? Światowej sławy artyści zapraszają na prywatne lekcje mistrzowskie – z dostawą do domu! Wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny i znakomity pianista Lech Napierała wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą lepiej poznać najpiękniejsze polskie pieśni. Startuje internetowy projekt Song Master Class.
© Song Master Class, fot. Marta Napierała
Tomasz Konieczny jest śpiewakiem, którego nie trzeba przedstawiać publiczności śledzącej doniesienia z największych scen operowych świata. Wraz z uznanym pianistą i doświadczonym kameralistą Lechem Napierałą zaprasza nie tylko adeptów sztuki muzycznej, ale też melomanów i pasjonatów muzyki kameralnej do wspólnego odkrywania piękna i niuansów zawartych w polskich pieśniach XIX i XX wieku. Projekt Song Master Class koncentruje się na wybranych utworach Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego – kompozytora, który w 2020 roku obchodził swoje 90. urodziny. Na stronie www.songmasterclass.com udostępnionych jest aż 30 wideotutoriali prezentujących dwa najsłynniejsze cykle pieśni Romualda Twardowskiego: Znad Wilii oraz Oblicze Morza, a także najpopularniejsze utwory Stanisława Moniuszki: balladę Dziad i baba i pieśń Do Niemna. Każdemu utworowi poświęcone są trzy materiały wideo, które koncentrują się na spojrzeniu na pieśni od strony wokalisty, pianisty oraz współpracy artystów-kameralistów. Kompleksowy zapis audiowizualny pracy nad utworami wypełniony rzeczowymi wskazówkami przekazanymi w przystępny sposób jest znakomitą podstawą do pracy i inspiracją dla każdego adepta śpiewu i amatora fortepianu. Dzięki tłumaczeniu materiałów na język angielski, niemiecki i japoński także artyści nieposługujący się językiem pieśni będą mogli szczegółowo przysłuchać się polskiej wymowie, co ułatwi im włączenie wyjątkowych dzieł liryki wokalnej do swoich repertuarów. Dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatny.
© Song Master Class, fot. Marta Napierała
Tomasz Konieczny i Lech Napierała znają pieśni Romualda Twardowskiego jak nikt inny dzięki bezpośredniej współpracy z kompozytorem nad płytą, która już tej jesieni zostanie wydana przez ANAKLASIS, wytwórnię płytową działającą w ramach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Także twórczość Stanisława Moniuszki znajduje się w obszarze zainteresowań Koniecznego, który w 2019 roku uczestniczył m.in. w oklaskiwanej produkcji Halki w słynnym Theater an der Wien, a także w koncercie poświęconym kompozytorowi w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej w Warszawie, zorganizowanym z okazji 200. rocznicy urodzin twórcy.
Oprócz unikatowych materiałów o nieprzeciętnych walorach edukacyjnych, na www.songmasterclass.org udostępnione jest także wyjątkowe nagranie omawianych dzieł w wersji koncertowej. To recital poświęcony najpiękniejszym polskim pieśniom w wykonaniu niezrównanych artystów – prosto z Wiednia!
Zajrzyj na www.songmasterclass.org i na kanał YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Partnerem projektu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Patroni medialni: Radio Łódź, TVP Kultura, Tok FM, Program 2 Polskiego Radia, TVP 3 Łódź.
Najczęściej czytane:
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną.
Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.