PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

#zksięgarniPWM. Październik

2020-10-27

Na długie jesienne wieczory polecamy dopasowane objętościowo do pory roku publikacje książkowe #zksięgarniPWM! Zobaczcie nasze październikowe zestawienie i odwiedzajcie naszą księgarnię oraz esklep, gdzie jeszcze do końca października czekają na Was specjalne zniżki na książki i płyty PWM. Wybór kilku prezentujemy poniżej.




Podróż zimowa
 to pozycja, która ukazała się nakładem naszej oficyny w tamtym roku, ale wciąż zachwyca swoją tematyką i tłumaczeniem, za które odpowiadają Szymon Żuchowski oraz Jacek Dehnel. Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji pióra brytyjskiego tenora, Iana Bostridge’a, pozwoli Wam poczuć zimę, a także zagłębić się w istotę fascynacji i obsesji. Polecamy zarówno książkę, którą jeszcze do końca października kupicie w naszej księgarni ze specjalną zniżką, jak i spotkanie z autorem – w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada odbyła się bardzo ciekawa rozmowa z Ianem Bostridge’em właśnie wokół tej publikacji. Nagranie znajdziecie poniżej:





Z ubiegłego roku pochodzi również kolejna publikacja, którą polecamy z naszych sklepowych półek. A polecamy ją tym bardziej, że znalazła się w gronie Najpiękniejszych Książek Roku 2019 w 60. konkursie PTWK organizowanym przez Instytut Książki. Mowa o Polsce w muzycznej Europie pod redakcją naukową prof. dr hab. Ryszarda Daniela Golianka, czyli o niezwykłym przewodniku po muzycznym XIX wieku. Ciekawe spojrzenie na temat artystycznej obecności Polski na tle starego kontynentu i szeroka perspektywa ujęcia zagadnienia przypadną do gustu wszystkim, którzy lubią sięgać poza horyzont i wychodzić z utartych schematów myślenia.




Piszę tylko muzykę. Kazimierz Serocki
 Iwony Lindstedt to z kolei nasza nowość. Publikacja, która wchodzi do serii wydawniczej Kompozytorzy XX i XXI wieku, warta jest uwagi nie tylko przez wzgląd na swoją wartość merytoryczną, ale także wyjątkową graficzną formę. Każdy nabywca dostanie unikalną jej wersję, jedyną i niepowtarzalną. Tak o tej idei pisze jej pomysłodawca, główny grafik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Marcin Hernas: „Pomysł na okładki z serii Kompozytorzy polscy XX wieku polega na wykorzystaniu jednej z podstawowych cech muzyki — niepowtarzalności każdego wykonania. Najpierw powstaje jednolita struktura zbudowana z rytmicznego powtarzania nazwiska kompozytora. Potem wprowadzane są do tego dwa akcenty (nuty, dźwięki) które w przypadkowy sposób zaburzają tę strukturę. W pomyśle tym chciałem zrobić coś nietypowego odpowiadającego eksperymentom w XX‑wiecznej muzyce i wprowadzić elementy wizualne odpowiadające dysharmonii, dysonansowi, atonalności. Pewna mechaniczność powstawania poszczególnych okładek też odpowiadałaby wyżej wymienionym eksperymentom”.

Zaintrygowani? Publikację znajdziecie w naszej księgarni.



Teoria jazzu
 Dariusza Terefenki to jedyny podręcznik, jaki tym razem trafił do naszego zestawienia. Swoją premierę miał na tegorocznej odsłonie Dni Edukacji Muzycznej i dochodzą nas głosy, że już zdążył podbić Wasze serca. Polecamy tę rzetelną i przystępnie podaną dawkę wiedzy o tym, jak w teorii powinien brzmieć jazz, żebyście mogli bez trudności później go praktykować.




Ostatnia pozycja nie jest co prawda książkowa, ale nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu: płyta Songs & Sonnets od wytwórni Anaklasis, czyli liryka wokalno-instrumentalna Romualda Twardowskiego w najlepszym wykonaniu. Podczas sobotniego koncertu część materiału zgromadzonego na płycie mogliśmy usłyszeć na żywo w interpretacji Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały. Melomanom polecamy do słuchania, a muzykom i śpiewakom do wykonywania – zarówno płyta, jak i zeszyty z nutami są dostępne do kupienia w księgarni i sklepie internetowym PWM.

Zachęcamy do śledzenia naszego facebookowego profilu – co wtorek znajdziecie na nim kolejne polecane publikacje z naszej księgarni.

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?