Aktualności
#zksięgarniPWM. Październik
2020-10-27
Na długie jesienne wieczory polecamy dopasowane objętościowo do pory roku publikacje książkowe #zksięgarniPWM! Zobaczcie nasze październikowe zestawienie i odwiedzajcie naszą księgarnię oraz esklep, gdzie jeszcze do końca października czekają na Was specjalne zniżki na książki i płyty PWM. Wybór kilku prezentujemy poniżej.
Podróż zimowa to pozycja, która ukazała się nakładem naszej oficyny w tamtym roku, ale wciąż zachwyca swoją tematyką i tłumaczeniem, za które odpowiadają Szymon Żuchowski oraz Jacek Dehnel. Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji pióra brytyjskiego tenora, Iana Bostridge’a, pozwoli Wam poczuć zimę, a także zagłębić się w istotę fascynacji i obsesji. Polecamy zarówno książkę, którą jeszcze do końca października kupicie w naszej księgarni ze specjalną zniżką, jak i spotkanie z autorem – w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada odbyła się bardzo ciekawa rozmowa z Ianem Bostridge’em właśnie wokół tej publikacji. Nagranie znajdziecie poniżej:
Z ubiegłego roku pochodzi również kolejna publikacja, którą polecamy z naszych sklepowych półek. A polecamy ją tym bardziej, że znalazła się w gronie Najpiękniejszych Książek Roku 2019 w 60. konkursie PTWK organizowanym przez Instytut Książki. Mowa o Polsce w muzycznej Europie pod redakcją naukową prof. dr hab. Ryszarda Daniela Golianka, czyli o niezwykłym przewodniku po muzycznym XIX wieku. Ciekawe spojrzenie na temat artystycznej obecności Polski na tle starego kontynentu i szeroka perspektywa ujęcia zagadnienia przypadną do gustu wszystkim, którzy lubią sięgać poza horyzont i wychodzić z utartych schematów myślenia.
Piszę tylko muzykę. Kazimierz Serocki Iwony Lindstedt to z kolei nasza nowość. Publikacja, która wchodzi do serii wydawniczej Kompozytorzy XX i XXI wieku, warta jest uwagi nie tylko przez wzgląd na swoją wartość merytoryczną, ale także wyjątkową graficzną formę. Każdy nabywca dostanie unikalną jej wersję, jedyną i niepowtarzalną. Tak o tej idei pisze jej pomysłodawca, główny grafik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Marcin Hernas: „Pomysł na okładki z serii Kompozytorzy polscy XX wieku polega na wykorzystaniu jednej z podstawowych cech muzyki — niepowtarzalności każdego wykonania. Najpierw powstaje jednolita struktura zbudowana z rytmicznego powtarzania nazwiska kompozytora. Potem wprowadzane są do tego dwa akcenty (nuty, dźwięki) które w przypadkowy sposób zaburzają tę strukturę. W pomyśle tym chciałem zrobić coś nietypowego odpowiadającego eksperymentom w XX‑wiecznej muzyce i wprowadzić elementy wizualne odpowiadające dysharmonii, dysonansowi, atonalności. Pewna mechaniczność powstawania poszczególnych okładek też odpowiadałaby wyżej wymienionym eksperymentom”.
Zaintrygowani? Publikację znajdziecie w naszej księgarni.
Teoria jazzu Dariusza Terefenki to jedyny podręcznik, jaki tym razem trafił do naszego zestawienia. Swoją premierę miał na tegorocznej odsłonie Dni Edukacji Muzycznej i dochodzą nas głosy, że już zdążył podbić Wasze serca. Polecamy tę rzetelną i przystępnie podaną dawkę wiedzy o tym, jak w teorii powinien brzmieć jazz, żebyście mogli bez trudności później go praktykować.
Ostatnia pozycja nie jest co prawda książkowa, ale nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu: płyta Songs & Sonnets od wytwórni Anaklasis, czyli liryka wokalno-instrumentalna Romualda Twardowskiego w najlepszym wykonaniu. Podczas sobotniego koncertu część materiału zgromadzonego na płycie mogliśmy usłyszeć na żywo w interpretacji Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały. Melomanom polecamy do słuchania, a muzykom i śpiewakom do wykonywania – zarówno płyta, jak i zeszyty z nutami są dostępne do kupienia w księgarni i sklepie internetowym PWM.
Zachęcamy do śledzenia naszego facebookowego profilu – co wtorek znajdziecie na nim kolejne polecane publikacje z naszej księgarni.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.