PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

#zksięgarniPWM. Październik

2020-10-27

Na długie jesienne wieczory polecamy dopasowane objętościowo do pory roku publikacje książkowe #zksięgarniPWM! Zobaczcie nasze październikowe zestawienie i odwiedzajcie naszą księgarnię oraz esklep, gdzie jeszcze do końca października czekają na Was specjalne zniżki na książki i płyty PWM. Wybór kilku prezentujemy poniżej.




Podróż zimowa
 to pozycja, która ukazała się nakładem naszej oficyny w tamtym roku, ale wciąż zachwyca swoją tematyką i tłumaczeniem, za które odpowiadają Szymon Żuchowski oraz Jacek Dehnel. Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji pióra brytyjskiego tenora, Iana Bostridge’a, pozwoli Wam poczuć zimę, a także zagłębić się w istotę fascynacji i obsesji. Polecamy zarówno książkę, którą jeszcze do końca października kupicie w naszej księgarni ze specjalną zniżką, jak i spotkanie z autorem – w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada odbyła się bardzo ciekawa rozmowa z Ianem Bostridge’em właśnie wokół tej publikacji. Nagranie znajdziecie poniżej:





Z ubiegłego roku pochodzi również kolejna publikacja, którą polecamy z naszych sklepowych półek. A polecamy ją tym bardziej, że znalazła się w gronie Najpiękniejszych Książek Roku 2019 w 60. konkursie PTWK organizowanym przez Instytut Książki. Mowa o Polsce w muzycznej Europie pod redakcją naukową prof. dr hab. Ryszarda Daniela Golianka, czyli o niezwykłym przewodniku po muzycznym XIX wieku. Ciekawe spojrzenie na temat artystycznej obecności Polski na tle starego kontynentu i szeroka perspektywa ujęcia zagadnienia przypadną do gustu wszystkim, którzy lubią sięgać poza horyzont i wychodzić z utartych schematów myślenia.




Piszę tylko muzykę. Kazimierz Serocki
 Iwony Lindstedt to z kolei nasza nowość. Publikacja, która wchodzi do serii wydawniczej Kompozytorzy XX i XXI wieku, warta jest uwagi nie tylko przez wzgląd na swoją wartość merytoryczną, ale także wyjątkową graficzną formę. Każdy nabywca dostanie unikalną jej wersję, jedyną i niepowtarzalną. Tak o tej idei pisze jej pomysłodawca, główny grafik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Marcin Hernas: „Pomysł na okładki z serii Kompozytorzy polscy XX wieku polega na wykorzystaniu jednej z podstawowych cech muzyki — niepowtarzalności każdego wykonania. Najpierw powstaje jednolita struktura zbudowana z rytmicznego powtarzania nazwiska kompozytora. Potem wprowadzane są do tego dwa akcenty (nuty, dźwięki) które w przypadkowy sposób zaburzają tę strukturę. W pomyśle tym chciałem zrobić coś nietypowego odpowiadającego eksperymentom w XX‑wiecznej muzyce i wprowadzić elementy wizualne odpowiadające dysharmonii, dysonansowi, atonalności. Pewna mechaniczność powstawania poszczególnych okładek też odpowiadałaby wyżej wymienionym eksperymentom”.

Zaintrygowani? Publikację znajdziecie w naszej księgarni.



Teoria jazzu
 Dariusza Terefenki to jedyny podręcznik, jaki tym razem trafił do naszego zestawienia. Swoją premierę miał na tegorocznej odsłonie Dni Edukacji Muzycznej i dochodzą nas głosy, że już zdążył podbić Wasze serca. Polecamy tę rzetelną i przystępnie podaną dawkę wiedzy o tym, jak w teorii powinien brzmieć jazz, żebyście mogli bez trudności później go praktykować.




Ostatnia pozycja nie jest co prawda książkowa, ale nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu: płyta Songs & Sonnets od wytwórni Anaklasis, czyli liryka wokalno-instrumentalna Romualda Twardowskiego w najlepszym wykonaniu. Podczas sobotniego koncertu część materiału zgromadzonego na płycie mogliśmy usłyszeć na żywo w interpretacji Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały. Melomanom polecamy do słuchania, a muzykom i śpiewakom do wykonywania – zarówno płyta, jak i zeszyty z nutami są dostępne do kupienia w księgarni i sklepie internetowym PWM.

Zachęcamy do śledzenia naszego facebookowego profilu – co wtorek znajdziecie na nim kolejne polecane publikacje z naszej księgarni.

Najczęściej czytane:

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.