PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” 17 marca DZIADY ukażą się na płycie gramofonowej

2021-03-10

Hipnotyzujące spotkanie jazzu z muzyką elektroniczną i ambientem od 17 marca dostępne także na płycie gramofonowej. Album DZIADY High Definition Quartet z plejadą gwiazd muzyki eksperymentalnej zasila serię REVISIONS o kolejne wydawnictwo sygnowane marką ANAKLASIS, będąc drugim z kolei winylem w katalogu wydawcy. Na krążku oprócz muzyków kwartetu usłyszymy gigantów ambientu, twórców o światowej renomie, jak William Basinski, Krzysztof Knittel, Robert Rich, Christian Fennesz i Igor Boxx z duetu Skalpel.


High Definition Quartet to zespół, który sprawdza się w międzygatunkowych poszukiwaniach, a jego pianista i lider Piotr Orzechowski nie bez przyczyny wziął sobie przydomek Pianohooligan – z łobuzerską zuchwałością przeskakuje płoty pomiędzy muzycznymi krainami. W przypadku DZIADÓW jest to rzadko odwiedzane pogranicze jazzu czy muzyki improwizowanej w szerszym rozumieniu i elektroniki, w której jedni widzą jeszcze ambient, inni już muzykę współczesną domowej roboty. 



Wywoływanie duchów odbyło się tu na kanwie II części Dziadów Adama Mickiewicza, a gośćmi z zaświatów okazują się wybitne postacie światowej muzyki eksperymentalnej: mag ambientu William Basinski, mistrz preparowanej gitary Christian Fennesz i specjalista od ponurych, onirycznych dźwiękoobrazów Robert Rich. W tym fascynującym rytuale uczestniczą też Krzysztof Knittel, grający na reagującym na podczerwień monochordzie oraz Igor Boxx, połowa duetu Skalpel.

Wydany wcześniej wyłącznie na kompakcie materiał ukaże się po raz pierwszy na winylu, ku radości melomanów, bo kto nie posmakował brzmienia analogowego, ten nigdy nie będzie w niebie.

Płyta CD z nietuzinkowymi interpretacjami Mickiewiczowskiego dramatu zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Na szczególną uwagę zasługuje tytuł Jazzowej Płyty Roku 2019 według Redakcji JazzPRESS & Radia JAZZ.FM. Album odbił się szerokim echem wśród krytyków, zbierając szereg znakomitych recenzji.

„Jest na albumie DZIADY niemało muzyki wybitnej. Kwartet demonstruje doskonale sprężystą grę, łączy potrzebną dyscyplinę z impulsywną swobodą, wspaniale odnajduje się w przewidzianych przez Orzechowskiego formach: złowrogich ostinatach, delikatnych kantylenach, minimalistycznych groove’ach czy sugerującej Chopina balladzie. Nie ma wątpliwości, że jest to muzykowanie najwyższej klasy”, oceniał Maciej Krawiec na łamach portalu dwutygodnik.com.

„Mamy tu do czynienia z muzyką uwalniającą ekstrema, w które – wydaje się – nie zapuścił się dotąd żaden z czterech członków zespołu. Kulminacje nie rozwiązują się, a kolejne partie nie znajdują szczęśliwych finałów, bo celem muzyków jest ekstaza i wywołanie ducha. To badanie na żywo możliwości jazzu, a zarazem test możliwości emocjonalnych człowieka”, pisze o krążku Jarek Szubrycht.


Fot. Adam Golec

Gdyby tego było mało, nieprzekonanym polecamy muzyczne podsumowanie roku 2019, które dla Culture.pl stworzył Filip Lech, określając w nim DZIADY jako „jedną z najciekawszych płyt, która ukazała się w PWM-owskim wydawnictwie ANAKLASIS”. Natomiast Arek Lerch dla VIOLENCE ONLINE ocenił, że „niewątpliwie jest to najciekawsza, przełomowa w sumie produkcja jazzowa, zamykająca rok 2019. Przełomowa i najtrudniejsza. Podejmuj wyzwanie, człowieku. Warto czekać na moment olśnienia”.

Tym razem na winylu od 17 marca DZIADY dostępne będą w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, swiatksiazki.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

Wykonawcy:

HIGH DEFINITION QUARTET
Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy
Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’ – fortepian, koncepcja projektu
Alan Wykpisz – kontrabas
Grzegorz Pałka – perkusja
Krzysztof Knittel, William Basinski, Christian Fennesz, Igor Boxx, Robert Rich – elektronika

Projekt powstał we współpracy z Agencją Artystyczną GAP, a jego koncertowa premiera odbyła się w ramach programu wydarzeń kulturalnych towarzyszących Kongresowi Open Eyes Economy Summit w 2016 roku.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej wytwórni ANAKLASIS, na której znajdziecie m.in. pełny katalog marki fonograficznej. Szczegółów szukajcie na www.anaklasis.pl.

ANAKLASIS 
A DIVISION OF 
PWM EDITION

www.anaklasis.pl 
www.pwm.com.pl/anaklasis 
www.facebook.com/anaklasisrecords/

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.