PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Morze, góry i Dunaj: lipcowe prawykonania utworów z katalogu PWM

2021-07-15

Już pod koniec lipca polska muzyka najnowsza będzie brzmiała od Bałtyku do Tatr. Nie zabraknie też zagranicznych atrakcji. Korzystając z nadmorskich uroków będzie można usłyszeć nową kompozycję Mikołaja Piotra Góreckiego, zaś po spacerze górskimi szlakami – uczestniczyć w premierowym wykonaniu dzieła Aleksandra Lasonia. Natomiast na odwiedzających Wiedeń czeka prawykonanie kompozycji Aleksandra Nowaka inspirowanej twórczością Stanisława Lema. A to wszystko w przeciągu zaledwie trzech dni.
 

Baltic Neopolis Festival odbywa się w tym roku po raz siódmy. Mający miejsce w różnych miastach Polski cykl koncertów obejmie swoim zasięgiem także Szczecin. 28 lipca podczas wydarzenia w tamtejszym Kościele pw. św. Jana Ewangelisty prawykonana będzie Druga przestrzeń op. 55 na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego. Partie koncertującej czwórki wykonają Emanuel Salvador i Sławomira Wilga (skrzypce) oraz Emilia Goch Salvador (altówka) i Konstantin Heidrich (wiolonczela). Towarzyszyć im będzie – jakże by inaczej – Baltic Neopolis Orchestra. Koncert będzie powtórzony dzień później w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu, trafiając do szerszej publiczności zebranej wokół XIX Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” i zarazem wieńcząc tegoroczny Baltic Neopolis Festival.
 

Na tych, którym 28 lipca bardziej po drodze na południe Polski, czeka 44. odsłona Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Tego dnia w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego zabrzmi po raz pierwszy Ananda na kwintet smyczkowy Aleksandra Lasonia – przedstawiciela Pokolenia Stalowowolskiego, kompozytora, który w tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Utwór prawykona Kwartet Śląski, przy fortepianie zasiądzie Tymoteusz Bies – młody pianista mający na swoim koncie szereg wyróżnień i międzynarodowe portfolio koncertowe. „Nasze zaproszenia przyjęli wybitni wykonawcy, którzy niestrudzenie od wielu lat propagują twórczość dzisiejszych 70-latków – młody wiek wielu z nich potwierdza jedynie, iż muzyka Pokolenia '51 wciąż cieszy się zainteresowaniem tak interpretujących ją kolejnych generacji artystów, jak i spotykających się z nią słuchaczy”, podkreślają organizatorzy. 
 



Jeszcze bardziej na południe? Już dziś w Wiedniu rozpoczyna się trwający miesiąc festiwal ImPulsTanz. 30 lipca w ramach wydarzenia zabrzmi monodram Lo firgai. Maska Aleksandra Nowaka, prawykonany przez przez crème de la crème współczesnej sceny muzycznej: Klangforum Wien i Agatę Zubel. Kompozytor dotychczas współpracujący m.in. z Olgą Tokarczuk czy Szczepanem Twardochem, tym razem sam napisał libretto, bazując na opowiadaniu Maska Stanisława Lema. Śpiewane jest ono w lożban – sztucznym języku wynalezionym w drugiej połowie XX wieku z myślą o umożliwieniu porozumienia się ludzi z maszynami. Powstała kompozycja jednoczęściowa, kilkuodcinkowa, nieco ponad półgodzinna.


„Lem skonstruował ponurą rzeczywistość. Dziewczyna-Modliszka jest na wiele sposobów odstręczająca, nie jest to pozytywna bohaterka, trudno się z nią utożsamiać. Ale trudno też jej nie współczuć”, komentuje Aleksander Nowak na swoim blogu. „Poznaje smak miłości, piękna i wolności, ale wie, że te wartości i uczucia są w jej wypadku tylko narzędziami. Jeszcze jeden paradoks: sens jej istnienia jest ściśle określony, poznaje go dość szybko, ale odnajdując go nie zyskuje szczęścia, ewentualnie odrobinę satysfakcji. Ciekawe. Szczęście wymaga niewiadomej”. Kompozytor dodaje także, że „Maskę można rozpatrywać nie tylko w kontekście sztuki i dzieła, ale życia w ogóle, z czym zresztą Lemowi byłoby chyba po drodze”.


Zatem: morze, góry, czy zagraniczna wycieczka do centrum europejskiej kultury? Niezależnie od wyboru, na miejscu będzie czekać najlepsza polska muzyka w znakomitych interpretacjach. 


 

28.07.2021, godz. 17:00, Zakopane, Aleksander Lasoń – Ananda na fortepian i kwartet smyczkowy

28.07.2021, godz. 19:30, Szczecin, Mikołaj Piotr Górecki – Druga przestrzeń op. 55 na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową 

29.07.2021, godz. 20:30, Kołobrzeg, Mikołaj Piotr Górecki – Druga przestrzeń op. 55 na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową (powtórzenie)

30.07.2021, godz. 20:00, Wiedeń, Aleksander Nowak – Lo firgai. Maska


Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.