PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

AUKSODRONE już 5 listopada

2021-10-25

Tegoroczny festiwal AUKSODRONE będzie pełen koncertów, spotkań i wydarzeń dla dzieci. Oprócz trzech dni z dziełami dramatycznymi Alka Nowaka i Szczepana Twardocha oraz premiery płytowej od ANAKLASIS, zapraszamy na wydarzenia poświęcone kompozytorom-jubilatom. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu. 
 

Drach. Dramma per musica i Syrena. Melodrama aeterna – te dwa dzieła dramatyczne duetu Nowak-Twardoch miały premiery podczas dwóch poprzednich edycji festiwalu. Przyszedł czas na finalną część trylogii: Pokora. Dramma giocoso zabrzmi w całości pierwszego dnia festiwalu, 5 listopada. 


„»Trylogiczność« nie będzie oczywista, ale będzie”, komentuje związki Pokory z wcześniejszymi swoimi utworami do tekstów Twardocha Alek Nowak. „Czytając tekst, myśląc też o Drachu i o Syrenie widzę siatkę analogii i łączników. Nie tylko między tymi tekstami, ale też między nimi i światem. Między historią ogólną i historią moją własną. Między tym co dziś, co rok temu, co sto lat temu i co tysiąc lat temu. […] W Drachu była cykliczność, w Syrenie lustrzana symetria, tu będzie element powtarzalności i symetria zaburzona”. 
 

Warto dodać, że Pokora – podobnie jak Drach i Syrena – zostanie niebawem zarejestrowana i wydana przez markę ANAKLASIS w serii OPERA! Natomiast wszyscy miłośnicy muzyki nagradzanego duetu już 5 listopada będą mogli dodać do posiadanego na kompakcie lub winylu Dracha wydaną przez ANAKLASIS Syrenę na płycie CD, która tego dnia trafi do sprzedaży. 
 

Na AUKSODRONE będzie także czas na świętowanie. W tym roku swoje 70. urodziny obchodzą Aleksander Lasoń i Eugeniusz Knapik, byłby to także okrągły jubileusz Andrzeja Krzanowskiego. Podczas trzech festiwalowych dni usłyszymy monograficzne koncerty z utworami przedstawicieli Pokolenia Stalowowolskiego. Będzie napisany w 2006 roku trzyczęściowy utwór AUKSO na orkiestrę smyczkową, którego tytuł jednoznacznie wskazuje dedykację (Lasoń), liryczna, nawiązująca do tradycji muzycznej romantyzmu i baroku II Symfonia (Krzanowski) oraz znajdujące się w kanonie muzyki XX wieku Wyspy na kameralną orkiestrę smyczkową oraz Corale, interludio e aria, z Magdaleną Maliszewską na flecie i Marcinem Świątkiewiczem na klawesynie (Knapik). 


Dopełnieniem koncertów będą rozmowy prowadzone w ramach „Strefy Ruchu” przez redaktorów „Ruchu Muzycznego”. Zapraszamy na spotkania z artystami, którzy na AUKSODRONE pojawią się w roli twórców bądź wykonawców: Aleksandrem Lasoniem i Piotrem Orzechowskim ‘Pianohooliganem’, Alkiem Nowakiem i Szczepanem Twardochem, Grażyną Krzanowską i Krzysztofem Herdzinem oraz z Eugeniuszem Knapikiem i Dominikiem Wanią. 


Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych, którzy w trakcie trzech warsztatów odbywających się podczas AUKSODRONE wspólnie z prowadzącą, Asi Miną, zastanowią się, kim jest kompozytor, dyrygent i muzyk-wykonawca. Jako przykłady posłużą wybitne osobistości świata muzyki, sportretowane w wydanych przez PWM zeszytach z serii „Gama i Pasażerowie”: Najdzielniejszy z dziadków – Krzysztof Penderecki, Marszałek Bimbus – Jerzy Maksymiuk i Aga Jaga – Agata Zubel. Będzie to okazja do poznania ich fascynujących historii podczas czytania i udźwiękawiania fragmentów książeczek. Będzie komponowanie, dyrygowanie i śpiewanie! A wszystko po to, żeby udowodnić, że można być kompozytorem, dyrygentem i muzykiem jednocześnie. 
 

Szczegółowy harmonogram oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie festiwalu AUKSODRONE.

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.