Aktualności
AUKSODRONE już 5 listopada
2021-10-25
Tegoroczny festiwal AUKSODRONE będzie pełen koncertów, spotkań i wydarzeń dla dzieci. Oprócz trzech dni z dziełami dramatycznymi Alka Nowaka i Szczepana Twardocha oraz premiery płytowej od ANAKLASIS, zapraszamy na wydarzenia poświęcone kompozytorom-jubilatom. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.
Drach. Dramma per musica i Syrena. Melodrama aeterna – te dwa dzieła dramatyczne duetu Nowak-Twardoch miały premiery podczas dwóch poprzednich edycji festiwalu. Przyszedł czas na finalną część trylogii: Pokora. Dramma giocoso zabrzmi w całości pierwszego dnia festiwalu, 5 listopada.
„»Trylogiczność« nie będzie oczywista, ale będzie”, komentuje związki Pokory z wcześniejszymi swoimi utworami do tekstów Twardocha Alek Nowak. „Czytając tekst, myśląc też o Drachu i o Syrenie widzę siatkę analogii i łączników. Nie tylko między tymi tekstami, ale też między nimi i światem. Między historią ogólną i historią moją własną. Między tym co dziś, co rok temu, co sto lat temu i co tysiąc lat temu. […] W Drachu była cykliczność, w Syrenie lustrzana symetria, tu będzie element powtarzalności i symetria zaburzona”.
Warto dodać, że Pokora – podobnie jak Drach i Syrena – zostanie niebawem zarejestrowana i wydana przez markę ANAKLASIS w serii OPERA! Natomiast wszyscy miłośnicy muzyki nagradzanego duetu już 5 listopada będą mogli dodać do posiadanego na kompakcie lub winylu Dracha wydaną przez ANAKLASIS Syrenę na płycie CD, która tego dnia trafi do sprzedaży.
Na AUKSODRONE będzie także czas na świętowanie. W tym roku swoje 70. urodziny obchodzą Aleksander Lasoń i Eugeniusz Knapik, byłby to także okrągły jubileusz Andrzeja Krzanowskiego. Podczas trzech festiwalowych dni usłyszymy monograficzne koncerty z utworami przedstawicieli Pokolenia Stalowowolskiego. Będzie napisany w 2006 roku trzyczęściowy utwór AUKSO na orkiestrę smyczkową, którego tytuł jednoznacznie wskazuje dedykację (Lasoń), liryczna, nawiązująca do tradycji muzycznej romantyzmu i baroku II Symfonia (Krzanowski) oraz znajdujące się w kanonie muzyki XX wieku Wyspy na kameralną orkiestrę smyczkową oraz Corale, interludio e aria, z Magdaleną Maliszewską na flecie i Marcinem Świątkiewiczem na klawesynie (Knapik).
Dopełnieniem koncertów będą rozmowy prowadzone w ramach „Strefy Ruchu” przez redaktorów „Ruchu Muzycznego”. Zapraszamy na spotkania z artystami, którzy na AUKSODRONE pojawią się w roli twórców bądź wykonawców: Aleksandrem Lasoniem i Piotrem Orzechowskim ‘Pianohooliganem’, Alkiem Nowakiem i Szczepanem Twardochem, Grażyną Krzanowską i Krzysztofem Herdzinem oraz z Eugeniuszem Knapikiem i Dominikiem Wanią.
Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych, którzy w trakcie trzech warsztatów odbywających się podczas AUKSODRONE wspólnie z prowadzącą, Asi Miną, zastanowią się, kim jest kompozytor, dyrygent i muzyk-wykonawca. Jako przykłady posłużą wybitne osobistości świata muzyki, sportretowane w wydanych przez PWM zeszytach z serii „Gama i Pasażerowie”: Najdzielniejszy z dziadków – Krzysztof Penderecki, Marszałek Bimbus – Jerzy Maksymiuk i Aga Jaga – Agata Zubel. Będzie to okazja do poznania ich fascynujących historii podczas czytania i udźwiękawiania fragmentów książeczek. Będzie komponowanie, dyrygowanie i śpiewanie! A wszystko po to, żeby udowodnić, że można być kompozytorem, dyrygentem i muzykiem jednocześnie.
Szczegółowy harmonogram oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie festiwalu AUKSODRONE.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.