PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

AUKSODRONE już 5 listopada

2021-10-25

Tegoroczny festiwal AUKSODRONE będzie pełen koncertów, spotkań i wydarzeń dla dzieci. Oprócz trzech dni z dziełami dramatycznymi Alka Nowaka i Szczepana Twardocha oraz premiery płytowej od ANAKLASIS, zapraszamy na wydarzenia poświęcone kompozytorom-jubilatom. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu. 
 

Drach. Dramma per musica i Syrena. Melodrama aeterna – te dwa dzieła dramatyczne duetu Nowak-Twardoch miały premiery podczas dwóch poprzednich edycji festiwalu. Przyszedł czas na finalną część trylogii: Pokora. Dramma giocoso zabrzmi w całości pierwszego dnia festiwalu, 5 listopada. 


„»Trylogiczność« nie będzie oczywista, ale będzie”, komentuje związki Pokory z wcześniejszymi swoimi utworami do tekstów Twardocha Alek Nowak. „Czytając tekst, myśląc też o Drachu i o Syrenie widzę siatkę analogii i łączników. Nie tylko między tymi tekstami, ale też między nimi i światem. Między historią ogólną i historią moją własną. Między tym co dziś, co rok temu, co sto lat temu i co tysiąc lat temu. […] W Drachu była cykliczność, w Syrenie lustrzana symetria, tu będzie element powtarzalności i symetria zaburzona”. 
 

Warto dodać, że Pokora – podobnie jak Drach i Syrena – zostanie niebawem zarejestrowana i wydana przez markę ANAKLASIS w serii OPERA! Natomiast wszyscy miłośnicy muzyki nagradzanego duetu już 5 listopada będą mogli dodać do posiadanego na kompakcie lub winylu Dracha wydaną przez ANAKLASIS Syrenę na płycie CD, która tego dnia trafi do sprzedaży. 
 

Na AUKSODRONE będzie także czas na świętowanie. W tym roku swoje 70. urodziny obchodzą Aleksander Lasoń i Eugeniusz Knapik, byłby to także okrągły jubileusz Andrzeja Krzanowskiego. Podczas trzech festiwalowych dni usłyszymy monograficzne koncerty z utworami przedstawicieli Pokolenia Stalowowolskiego. Będzie napisany w 2006 roku trzyczęściowy utwór AUKSO na orkiestrę smyczkową, którego tytuł jednoznacznie wskazuje dedykację (Lasoń), liryczna, nawiązująca do tradycji muzycznej romantyzmu i baroku II Symfonia (Krzanowski) oraz znajdujące się w kanonie muzyki XX wieku Wyspy na kameralną orkiestrę smyczkową oraz Corale, interludio e aria, z Magdaleną Maliszewską na flecie i Marcinem Świątkiewiczem na klawesynie (Knapik). 


Dopełnieniem koncertów będą rozmowy prowadzone w ramach „Strefy Ruchu” przez redaktorów „Ruchu Muzycznego”. Zapraszamy na spotkania z artystami, którzy na AUKSODRONE pojawią się w roli twórców bądź wykonawców: Aleksandrem Lasoniem i Piotrem Orzechowskim ‘Pianohooliganem’, Alkiem Nowakiem i Szczepanem Twardochem, Grażyną Krzanowską i Krzysztofem Herdzinem oraz z Eugeniuszem Knapikiem i Dominikiem Wanią. 


Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych, którzy w trakcie trzech warsztatów odbywających się podczas AUKSODRONE wspólnie z prowadzącą, Asi Miną, zastanowią się, kim jest kompozytor, dyrygent i muzyk-wykonawca. Jako przykłady posłużą wybitne osobistości świata muzyki, sportretowane w wydanych przez PWM zeszytach z serii „Gama i Pasażerowie”: Najdzielniejszy z dziadków – Krzysztof Penderecki, Marszałek Bimbus – Jerzy Maksymiuk i Aga Jaga – Agata Zubel. Będzie to okazja do poznania ich fascynujących historii podczas czytania i udźwiękawiania fragmentów książeczek. Będzie komponowanie, dyrygowanie i śpiewanie! A wszystko po to, żeby udowodnić, że można być kompozytorem, dyrygentem i muzykiem jednocześnie. 
 

Szczegółowy harmonogram oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie festiwalu AUKSODRONE.

Najczęściej czytane:

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

„Muzyka z kraju Chopina”. Trzecia odsłona konkursu pianistycznego w Japonii

Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.

Podróż po muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. EUFONIE 2024 - program

Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.

Listopad obfitujący w prawykonania i prapremiery!

W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie. 

Michael Bates’ Acrobat i Lutosławski Quartet w polskiej trasie koncertowej z muzyką Witolda Lutosławskiego

Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.

 

Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.