PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Portret ze wspomnień. Premiera książki Teresy Bochwic „W rytmie Polski. Witold Rudziński – życie twórcy (1913–2004)”

2022-02-01

Biografia Witolda Rudzińskiego – kompozytora, historyka i teoretyka muzyki, pedagoga, twórcy oper, dzieł symfonicznych i kameralnych, muzyki dla teatru i telewizji oraz utworów dla dzieci – to książkowa nowość od Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Publikacja już dostępna w sprzedaży.


Ojciec przychodził do mnie koło południa na kawę na werandzie mojego wiejskiego domku, kiedy już popracował w swoim ogrodzie pod ukochaną gruszą. Lubił zawsze kawę i cenił moje parzenie. Zaczęliśmy jego wspomnienia nagrywać w 1995 roku. Nagrywaliśmy do lata 2003. Codziennie pytał na powitanie, co tam u mnie nowego, a gdy dowiadywałam się, jak on się czuje, odpowiadał wileńskim: „pomaleńku, pomaleńku”. Jego mała drewniana chatka na lato z uroczym ganeczkiem, położona nie więcej niż 150 metrów dalej, otoczona była starymi brzozami i mnóstwem krzewów, z kapliczką Matki Boskiej w załomie płotu, od drogi.



Tak rozpoczyna się opowieść o życiu i działalności Witolda Rudzińskiego, której autorką jest córka kompozytora – Teresa Bochwic. Wspomnienia, listy i rozmowy z Ojcem przeplatają się z barwnym opisem lat międzywojennych, wojennych, okresu nowej rzeczywistości po 1945 i transformacji lat 90-tych.

Autorka odsłania przed Czytelnikiem barwny świat Rudzińskiego – jego blaski i cienie. W doskonałej harmonii życie prywatne łączy się tu z zawodowym. W książce przeczytać można zarówno o jedzeniu, które zachwycało wybitnego kompozytora, harcerstwie, przygodzie z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze, pasji do Moniuszki, miłości do językoznawstwa, ale także o szerokiej działalności naukowej i kompozytorskiej Rudzińskiego. Razem z Artystą odwiedzamy Warszawę, Wilno, Paryż, a nawet Kubę. Książka „W rytmie Polski” to historia człowieka, który od dzieciństwa stawał wobec wielu dramatów: tych właściwych losowi Polaka i Europejczyka, ale także tych osobistych – przygotowanych przez świat tylko dla niego.

Z charakteru zapaleniec, z temperamentu choleryk, ale tryskający poczuciem humory, z żelazną dyscypliną w pracy; ciepły, zaprzyjaźniał się z cały światem, z każdym psem, kotem i brzózką. I wśród ludzi miał mnóstwo przyjaciół. Rodzinność i polskość, umiłowanie muzyki i literatury, o doskonałej znajomości sztuk pięknych nie wspominając, przeplatały się przez całe jego życie, wspierając go w dramatycznych chwilach. Typ siewcy – rozrzucał hojnie wszystko, co miał najlepszego i siew ten owocował bogatym plonem.

Teresa Bochwic



O Autorce:

Teresa Bochwic – dziennikarka, publicystka, z wykształcenia filozof, doktor pedagogiki. Działaczka opozycji politycznej w PRL. Związana m.in. z podziemnym „KOS-em”, „Nowinami Psychologicznymi”, dziennikiem „Nowy Świat” i tygodnikiem „Solidarność”. Wykładowca akademicki, dwukrotnie urzędnik państwowy w Kancelarii Prezydenta RP, wicedyrektor programowy PR. Założycielka Obywatelskiej Komisji Etyki Mediów. Członek rad programowych TVP, PR i PAP, Rady Etyki Mediów i Zarządu SDP, obecnie wiceprzewodnicząca KRRiT. Autorka m.in. książek: Walka „Solidarności” o społeczny kształt oświaty w Polsce (1986), Sama z dziećmi (1994), Narodziny i działalność Solidarności Oświaty i Wychowania 1980-1989 (2000), III Rzeczpospolita w odcinkach. Kalendarium 1989-2004 (2005), Brylant. Opowiadania prawdziwe (2020), oraz opracowania wspomnień swojej Matki, Anny Rudzińskiej, pt. O moją Polskę (2003 i 2011).

Premierową publikację Teresy Bochwic można znaleźć w księgarni PWM i w dobrych księgarniach muzycznych.

Najczęściej czytane:

37. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Odwiedź nas w Krakowie!

Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.