PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

19. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego

2022-03-22

Polskie Wydawnictwo Muzyczne ogłasza 19. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego na WIRTUOZOWSKĄ CADENZĘ NA SKRZYPCE SOLO WYKORZYSTUJĄCĄ MOTYWY Z WYBRANYCH UTWORÓW HENRYKA WIENIAWSKIEGO, do wykonania jako utwór samodzielny lub kadencja jednego z koncertów tego kompozytora

 

 

 

W 19. edycji Konkursu chcemy zaproponować tematykę skrzypcową nie tylko w obszarze wyboru wiodącego instrumentu, ale także w sferze inspiracji: czekamy utwory na skrzypce solo, dla których materiałem wyjściowym stanie się twórczość Henryka Wieniawskiego. To oczywiste nawiązanie do odbywającego się w tym roku Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

 

Brawura, wirtuozeria, dynamizm – to cechy charakteryzujące wiele utworów Henryka Wieniawskiego. W jaki sposób pokolenie młodych kompozytorów odniesie się do jego twórczości? Czekamy na utwory zaskakujące i niecodzienne, w których nowoczesne rozwiązania kompozytorskie w innowacyjny sposób zostaną wplecione w XIX-wieczne motywy, tworząc z nimi spójną całość i ukazując w nowym świetle ponadczasowość muzyki Wieniawskiego.

 

Wśród uczestników i laureatów poprzednich edycji Konkursu jest wielu kompozytorów, którzy na stałe wpisali się w pejzaż scen muzycznych i z sukcesami kontynuują swoją drogę twórczą. To między innymi: Barbara Kaszuba, Dariusz Przybylski, Łukasz Godyla, Marcin Stańczyk, Ewa Fabiańska-Jelińska, Marta Śniady, Szymon Godziemba-Trytek, Aleksandra Słyż. Kto dołączy do ich grona w roku 2022?

 

Od pierwszej edycji Konkursu w jury zasiadają największe autorytety świata muzyki: kompozytorzy, instrumentaliści, muzykolodzy. W poprzednich latach zaproszenia do jury Konkursu przyjęli między innymi: Kaja Danczowska, Eugeniusz Knapik, Krzysztof Knittel, Iwona Lindstedt, Paweł Mykietyn, Krzysztof Penderecki, Agata Szymczewska, Joanna Wnuk-Nazarowa. W tegorocznej edycji oceny utworów oraz wyboru zwycięskiej kompozycji dokona jury w składzie: Adam Bałdych, Katarzyna Głowicka, Elżbieta Sikora, Daniel Cichy.

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne przewiduje wyłonienie jednej zwycięskiej kompozycji.

Pula nagród obejmuje:

• nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł,

• wydanie drukiem przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne wyłonionej przez Jury kompozycji oraz włączenie utworu do katalogu PWM,

• publiczne wykonanie nagrodzonej kompozycji.

 

Do przesyłania swoich kompozycji zapraszamy kompozytorów posiadających obywatelstwo polskie. Udział w Konkursie mogą brać osoby pełnoletnie, które do dnia 22 września 2022 roku nie ukończą 30. roku życia. Termin nadsyłania prac mija 22 września 2022 roku.

 

Do regulaminu tegorocznej edycji wprowadzone zostały istotne zapisy odnoszące się do sposobu przekazywania zgłoszeń. Prosimy o uważne zapoznanie się z całym regulaminem oraz informacjami na temat Konkursu dostępnymi na stronie www.pwm.com.pl/ochlewski.

 

Od pierwszej edycji Konkursu rokrocznie z niesłabnącą ekscytacją oczekujemy na zgłoszenia. Już dzisiaj cieszymy się na te, które dotrą do PWM do 22 września. Powodzenia!

Najczęściej czytane:

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.