Aktualności
19. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
2022-03-22
Polskie Wydawnictwo Muzyczne ogłasza 19. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego na WIRTUOZOWSKĄ CADENZĘ NA SKRZYPCE SOLO WYKORZYSTUJĄCĄ MOTYWY Z WYBRANYCH UTWORÓW HENRYKA WIENIAWSKIEGO, do wykonania jako utwór samodzielny lub kadencja jednego z koncertów tego kompozytora
W 19. edycji Konkursu chcemy zaproponować tematykę skrzypcową nie tylko w obszarze wyboru wiodącego instrumentu, ale także w sferze inspiracji: czekamy utwory na skrzypce solo, dla których materiałem wyjściowym stanie się twórczość Henryka Wieniawskiego. To oczywiste nawiązanie do odbywającego się w tym roku Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Brawura, wirtuozeria, dynamizm – to cechy charakteryzujące wiele utworów Henryka Wieniawskiego. W jaki sposób pokolenie młodych kompozytorów odniesie się do jego twórczości? Czekamy na utwory zaskakujące i niecodzienne, w których nowoczesne rozwiązania kompozytorskie w innowacyjny sposób zostaną wplecione w XIX-wieczne motywy, tworząc z nimi spójną całość i ukazując w nowym świetle ponadczasowość muzyki Wieniawskiego.
Wśród uczestników i laureatów poprzednich edycji Konkursu jest wielu kompozytorów, którzy na stałe wpisali się w pejzaż scen muzycznych i z sukcesami kontynuują swoją drogę twórczą. To między innymi: Barbara Kaszuba, Dariusz Przybylski, Łukasz Godyla, Marcin Stańczyk, Ewa Fabiańska-Jelińska, Marta Śniady, Szymon Godziemba-Trytek, Aleksandra Słyż. Kto dołączy do ich grona w roku 2022?
Od pierwszej edycji Konkursu w jury zasiadają największe autorytety świata muzyki: kompozytorzy, instrumentaliści, muzykolodzy. W poprzednich latach zaproszenia do jury Konkursu przyjęli między innymi: Kaja Danczowska, Eugeniusz Knapik, Krzysztof Knittel, Iwona Lindstedt, Paweł Mykietyn, Krzysztof Penderecki, Agata Szymczewska, Joanna Wnuk-Nazarowa. W tegorocznej edycji oceny utworów oraz wyboru zwycięskiej kompozycji dokona jury w składzie: Adam Bałdych, Katarzyna Głowicka, Elżbieta Sikora, Daniel Cichy.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne przewiduje wyłonienie jednej zwycięskiej kompozycji.
Pula nagród obejmuje:
• nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł,
• wydanie drukiem przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne wyłonionej przez Jury kompozycji oraz włączenie utworu do katalogu PWM,
• publiczne wykonanie nagrodzonej kompozycji.
Do przesyłania swoich kompozycji zapraszamy kompozytorów posiadających obywatelstwo polskie. Udział w Konkursie mogą brać osoby pełnoletnie, które do dnia 22 września 2022 roku nie ukończą 30. roku życia. Termin nadsyłania prac mija 22 września 2022 roku.
Do regulaminu tegorocznej edycji wprowadzone zostały istotne zapisy odnoszące się do sposobu przekazywania zgłoszeń. Prosimy o uważne zapoznanie się z całym regulaminem oraz informacjami na temat Konkursu dostępnymi na stronie www.pwm.com.pl/ochlewski.
Od pierwszej edycji Konkursu rokrocznie z niesłabnącą ekscytacją oczekujemy na zgłoszenia. Już dzisiaj cieszymy się na te, które dotrą do PWM do 22 września. Powodzenia!
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.