Aktualności
{Wirtualna} Akademia Twórczej Pianistyki po raz 5!
2022-03-25
Już w poniedziałek 28 marca startuje V Ogólnopolska Konferencja „{Wirtualna} Akademia Twórczej Pianistyki”. Podczas wydarzenia, poza licznymi wykładami, będą miały miejsce także prezentacja nowości pedagogicznych, w tym premierowo wydanych nakładem PWM Poligrajek na cztery ręce Marty Mołodyńskiej-Wheeler, a także wykład Prawo autorskie w szkole muzycznej Grzegorza Mani. Konferencja odbędzie się na platformie crowdcast, w formie webinarów online, w dniach 28 marca – 3 kwietnia 2022 r. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, a PWM został jego partnerem.
Już pierwszego dnia konferencji, podczas panelu Nowości i rekomendacje wydawnicze z prezentacją nagrań uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z przeglądem nowości z zakresu dydaktyki fortepianowej. Wśród zaproszonych do udziału panelistów znalazła się także kompozytorka i pedagog MartaMWołodyńska-Wheeler, która premierowo zaprezentuje nowość z półek księgarni Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Poligrajki. Publikacja będąca zbiorem utworów fortepianowych na cztery ręce dla uczniów szkół muzycznych zasili serię dziecięcą Kot PWM.
O Poligrajkach sama autorka mówi: „Pisząc je, miałam na celu stworzenie kompozycji, których wymogi warsztatowo-interpretacyjne będą dostosowane do możliwości uczniów klas fortepianu szkół muzycznych i stanowić będą materiał dydaktyczny nawiązujący do teoretycznej wiedzy na temat różnic stylistycznych w muzyce różnych krajów. Mam nadzieję, że Poligrajki przypadną wykonawcom do gustu, a ich dźwięki polecą daleko w świat!”.
Na kanale YouTube organizatora konferencji, Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów, już teraz można zobaczyć nagranie pochodzącego ze zbioru Fandango for piano four hands w wykonaniu Marty Wołodyńskiej-Wheeler i Grzegorza Mani. Premiera kolejnych poligrajkowych utworów odbędzie się w poniedziałek w trakcie trwania panelu.
W czasie wydarzenia będzie miał miejsce także wykład dra hab. Grzegorza Mani pt. Prawo autorskie w szkole muzycznej poświęcony zawiłościom kwestii autorskich w procesie dydaktycznym. Grzegorz Mania jest pianistą i prawnikiem, autorem wydanej nakładem PWM w 2020 roku Muzyki w prawie autorskim – wyjątkowej publikacji o prawie autorskim w muzyce napisanej z myślą o artystach, kompozytorach, a także ludziach zawodowo chroniących ich prawa i osobach zajmujących się rozpowszechnianiem ich utworów.
Książka dostępna jest w sprzedaży w internetowej i stacjonarnej księgarni Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, a także w sieci Empik i w dobrych księgarniach muzycznych na terenie całej Polski.
Wykład o prawie autorskim w muzyce będzie miał charakter ogólny i będą mogli w nim brać udział, podobnie jak w wykładzie psycholog Anny Antoniny Nogaj, nauczyciele także innych specjalności.
Lista wszystkich paneli i webinarów organizowanych w ramach całego wydarzenia prezentuje się natomiast następująco:
• Stefan Wojtas – Pedagogika fortepianowa w praktyce (rozmowa)
• AMKS dr hab. Beata Bilińska – Zagadnienia wykonawcze i interpretacyjne wybranych utworów fortepianowych (lekcje i dyskusja)
• dr hab. Zofia Antes – O drobiazgach w drobiazgach – wybrane miniatury ze zbioru Łatwe utwory J.S. Bacha
• dr Anna Antonina Nogaj – Dlaczego, kiedy i jak rozmawiać z uczniami i ich rodzicami o specyfice kształcenia muzycznego?
• mgr Jadwiga Śmieszchalska – Fizjologia muzyki – praktyczne narzędzia dla nauczycieli na lekcje fortepianu
• dr Natalia Rewakowicz – Ukraińska muzyka fortepianowa
• Tomasz Ritter – Jak fortepian historyczny wpływa na odczytywanie, rozumienie i odbieranie tekstu muzycznego?
• Panel dyskusyjny: Praca pianisty w klasach instrumentalnych szkoły muzycznej I st. – aspekty praktyczne i organizacyjne, doświadczenia
• Panel: Nowości i rekomendacje wydawnicze z prezentacją nagrań
• AMFN dr hab. Grzegorz Mania – Prawo autorskie w szkole muzycznej
Informacje o rejestracji na wydarzenie znajdują się na stronie organizatora.
Linki do poszczególnych webinarów zostaną przesłane na adresy mailowe podane przez uczestników podczas rejestracji. Webinary dostępne będą zarówno w czasie rzeczywistym, jak i później, do 17 kwietnia 2022 r. Zaświadczenia otrzymają osoby, które wezmą udział w co najmniej połowie webinarów.
Organizatorzy zastrzegają możliwość wcześniejszego zakończenia rejestracji.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.