PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

{Wirtualna} Akademia Twórczej Pianistyki po raz 5!

2022-03-25

Już w poniedziałek 28 marca startuje V Ogólnopolska Konferencja „{Wirtualna} Akademia Twórczej Pianistyki”. Podczas wydarzenia, poza licznymi wykładami, będą miały miejsce także prezentacja nowości pedagogicznych, w tym premierowo wydanych nakładem PWM Poligrajek na cztery ręce Marty Mołodyńskiej-Wheeler, a także wykład Prawo autorskie w szkole muzycznej Grzegorza Mani. Konferencja odbędzie się na platformie crowdcast, w formie webinarów online, w dniach 28 marca – 3 kwietnia 2022 r. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, a PWM został jego partnerem.


Już pierwszego dnia konferencji, podczas panelu Nowości i rekomendacje wydawnicze z prezentacją nagrań uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z przeglądem nowości z zakresu dydaktyki fortepianowej. Wśród zaproszonych do udziału panelistów znalazła się także kompozytorka i pedagog MartaMWołodyńska-Wheeler, która premierowo zaprezentuje nowość z półek księgarni Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Poligrajki. Publikacja będąca zbiorem utworów fortepianowych na cztery ręce dla uczniów szkół muzycznych zasili serię dziecięcą Kot PWM.



O Poligrajkach sama autorka mówi: „Pisząc je, miałam na celu stworzenie kompozycji, których wymogi warsztatowo-interpretacyjne będą dostosowane do możliwości uczniów klas fortepianu szkół muzycznych i stanowić będą materiał dydaktyczny nawiązujący do teoretycznej wiedzy na temat różnic stylistycznych w muzyce różnych krajów. Mam nadzieję, że Poligrajki przypadną wykonawcom do gustu, a ich dźwięki polecą daleko w świat!”.

Na kanale YouTube organizatora konferencji, Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów, już teraz można zobaczyć nagranie pochodzącego ze zbioru Fandango for piano four hands w wykonaniu Marty Wołodyńskiej-Wheeler i Grzegorza Mani. Premiera kolejnych poligrajkowych utworów odbędzie się w poniedziałek w trakcie trwania panelu.
 


W czasie wydarzenia będzie miał miejsce także wykład dra hab. Grzegorza Mani pt. Prawo autorskie w szkole muzycznej poświęcony zawiłościom kwestii autorskich w procesie dydaktycznym. Grzegorz Mania jest pianistą i prawnikiem, autorem wydanej nakładem PWM w 2020 roku Muzyki w prawie autorskim – wyjątkowej publikacji o prawie autorskim w muzyce napisanej z myślą o artystach, kompozytorach, a także ludziach zawodowo chroniących ich prawa i osobach zajmujących się rozpowszechnianiem ich utworów.
 



Książka dostępna jest w sprzedaży w internetowej i stacjonarnej księgarni Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, a także w sieci Empik i w dobrych księgarniach muzycznych na terenie całej Polski.

Wykład o prawie autorskim w muzyce będzie miał charakter ogólny i będą mogli w nim brać udział, podobnie jak w wykładzie psycholog Anny Antoniny Nogaj, nauczyciele także innych specjalności.

Lista wszystkich paneli i webinarów organizowanych w ramach całego wydarzenia prezentuje się natomiast następująco:

•  Stefan Wojtas – Pedagogika fortepianowa w praktyce (rozmowa)
•  AMKS dr hab. Beata Bilińska Zagadnienia wykonawcze i interpretacyjne wybranych utworów fortepianowych (lekcje i dyskusja)
•  dr hab. Zofia Antes O drobiazgach w drobiazgach – wybrane miniatury ze zbioru Łatwe utwory J.S. Bacha
•  dr Anna Antonina Nogaj Dlaczego, kiedy i jak rozmawiać z uczniami i ich rodzicami o specyfice kształcenia muzycznego?
•  mgr Jadwiga Śmieszchalska Fizjologia muzyki – praktyczne narzędzia dla nauczycieli na lekcje fortepianu
•  dr Natalia Rewakowicz Ukraińska muzyka fortepianowa
•  Tomasz Ritter Jak fortepian historyczny wpływa na odczytywanie, rozumienie i odbieranie tekstu muzycznego?
•  Panel dyskusyjny: Praca pianisty w klasach instrumentalnych szkoły muzycznej I st. – aspekty praktyczne i organizacyjne, doświadczenia
•  Panel: Nowości i rekomendacje wydawnicze z prezentacją nagrań
•  AMFN dr hab. Grzegorz Mania Prawo autorskie w szkole muzycznej

Informacje o rejestracji na wydarzenie znajdują się na stronie organizatora.

Linki do poszczególnych webinarów zostaną przesłane na adresy mailowe podane przez uczestników podczas rejestracji. Webinary dostępne będą zarówno w czasie rzeczywistym, jak i później, do 17 kwietnia 2022 r. Zaświadczenia otrzymają osoby, które wezmą udział w co najmniej połowie webinarów.

Organizatorzy zastrzegają możliwość wcześniejszego zakończenia rejestracji.  

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.