Aktualności
Niecałe 80 dni pozostało do rozpoczęcia zgłoszeń na Konkurs Szymanowskiego w kategorii Kompozycja
2022-04-15
Niespełna 80 dni pozostało do rozpoczęcia naboru partytur na Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w kategorii Kompozycja. Druga edycja konkursu otworzy przed uczestnikami jeszcze więcej możliwości. Oprócz wysokich nagród finansowych na zwycięzców czeka szansa, by nadać swojej karierze rozpędu. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia.
Konkurs Szymanowskiego to wyjątkowa szansa dla młodych artystów z całego świata. Dla kompozytorów jest okazją, by zaprezentować swoje prace międzynarodowemu jury złożonemu z wybitnych osobowości świata muzyki, zawalczyć o pulę nagród w wysokości € 27 000 i zaistnieć na arenie międzynarodowej. Zwycięskie kompozycje zostaną włączone w repertuar konkursu wykonawczego, przygotowane edycyjnie dla jego uczestników przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz nagrane na płycie.
Prace oceniane będą dwuetapowo. W pierwszym etapie partytury oceniać będzie komisja kwalifikacyjna złożona z kompozytorów oraz wykonawców, wśród których znajdą się eksperci w zakresie współczesnych technik wykonawczych. To oni zdecydują, które utwory trafią pod obrady pięcioosobowego jury głównego, którego pracom przewodniczyć będzie włoski kompozytor i organista Francesco Filidei. Obok niego w jury znajdzie się Agata Zubel, dr Daniel Cichy, a także wiodący europejscy twórcy: holenderska kompozytorka i poetka Rozalie Hirs i pochodzący z Francji Yann Robin.
Do konkursu mogą zgłosić się twórcy z całego świata, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Utwory można zgłaszać w jednej z czterech dyscyplin: fortepian, skrzypce (solo lub z fortepianem), głos (solo lub z fortepianem) lub kwartet smyczkowy. Każdy uczestnik może zgłosić więcej niż jeden utwór, zwiększając swoją szansę na zwycięstwo. Utwory przeznaczone na głos mogą wykorzystywać tekst w dowolnie wybranym przez kompozytora języku.
Zgłoszenia do konkursu kompozytorskiego przyjmowane będą od 1 lipca do 30 września 2022 za pośrednictwem internetowego formularza rekrutacyjnego, który zostanie uruchomiony na stronie www.szymanowski-competition.com. Dostępny jest na niej również regulamin i wszelkie pozostałe informacje dotyczące przedsięwzięcia.
Konkurs Szymanowskiego po raz pierwszy odbył się w 2018 roku i wywołał duże zainteresowanie całego środowiska muzycznego. Inicjatywę wsparł jeden z największych żyjących dyrygentów i wielki miłośnik twórczości Szymanowskiego, Sir Simon Rattle, który zasiada w komitecie honorowym Konkursu.
„To dla mnie zaszczyt ze względu na mój długi związek z Szymanowskim, kochałem jego muzykę, odkąd byłem dzieckiem. I jeśli ta pasja mogła się połączyć z pomaganiem młodym muzykom, to nie mogło być dla mnie nic lepszego! To jest kompozytor, który wciąż nie jest wystarczająco często wykonywany na świecie, cieszę się, że wspólnie nakręcamy jego popularność. Jestem zachwycony, że konkurs rozwija się tak dobrze”, mówi sir Simon Rattle.
Konkurs Szymanowskiego to wyjątkowe wydarzenie w europejskim krajobrazie muzycznym. Rozgrywa się co pięć lat w czterech kategoriach: fortepian, głos, skrzypce i kwartet smyczkowy. Piątą, szczególną kategorię tworzy Konkurs kompozytorski, do którego kompozytorzy mogą zgłaszać utwory przeznaczone na instrumenty tworzące każdą z czterech dyscyplin wykonawczych.
Konkurs finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Katowice.
Współorganizatorami konkursu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskie Radio, Miasto Katowice, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego.
Partnerem strategicznym konkursu jest PWM Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Patronem medialnym konkursu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.