PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Niecałe 80 dni pozostało do rozpoczęcia zgłoszeń na Konkurs Szymanowskiego w kategorii Kompozycja

2022-04-15

Niespełna 80 dni pozostało do rozpoczęcia naboru partytur na Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w kategorii Kompozycja. Druga edycja konkursu otworzy przed uczestnikami jeszcze więcej możliwości. Oprócz wysokich nagród finansowych na zwycięzców czeka szansa, by nadać swojej karierze rozpędu. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia. 
 

Konkurs Szymanowskiego to wyjątkowa szansa dla młodych artystów z całego świata. Dla kompozytorów jest okazją, by zaprezentować swoje prace międzynarodowemu jury złożonemu z wybitnych osobowości świata muzyki, zawalczyć o pulę nagród w wysokości € 27 000 i zaistnieć na arenie międzynarodowej. Zwycięskie kompozycje zostaną włączone w repertuar konkursu wykonawczego, przygotowane edycyjnie dla jego uczestników przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz nagrane na płycie. 
 

Prace oceniane będą dwuetapowo. W pierwszym etapie partytury oceniać będzie komisja kwalifikacyjna złożona z kompozytorów oraz wykonawców, wśród których znajdą się eksperci w zakresie współczesnych technik wykonawczych. To oni zdecydują, które utwory trafią pod obrady pięcioosobowego jury głównego, którego pracom przewodniczyć będzie włoski kompozytor i organista Francesco Filidei. Obok niego w jury znajdzie się Agata Zubel, dr Daniel Cichy, a także wiodący europejscy twórcy: holenderska kompozytorka i poetka Rozalie Hirs i pochodzący z Francji Yann Robin.


Do konkursu mogą zgłosić się twórcy z całego świata, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Utwory można zgłaszać w jednej z czterech dyscyplin: fortepian, skrzypce (solo lub z fortepianem), głos (solo lub z fortepianem) lub kwartet smyczkowy. Każdy uczestnik może zgłosić więcej niż jeden utwór, zwiększając swoją szansę na zwycięstwo. Utwory przeznaczone na głos mogą wykorzystywać tekst w dowolnie wybranym przez kompozytora języku.

 

Zgłoszenia do konkursu kompozytorskiego przyjmowane będą od 1 lipca do 30 września 2022 za pośrednictwem internetowego formularza rekrutacyjnego, który zostanie uruchomiony na stronie www.szymanowski-competition.com. Dostępny jest na niej również regulamin i wszelkie pozostałe informacje dotyczące przedsięwzięcia. 
 



Konkurs Szymanowskiego po raz pierwszy odbył się w 2018 roku i wywołał duże zainteresowanie całego środowiska muzycznego. Inicjatywę wsparł jeden z największych żyjących dyrygentów i wielki miłośnik twórczości Szymanowskiego, Sir Simon Rattle, który zasiada w komitecie honorowym Konkursu.
 

„To dla mnie zaszczyt ze względu na mój długi związek z Szymanowskim, kochałem jego muzykę, odkąd byłem dzieckiem. I jeśli ta pasja mogła się połączyć z pomaganiem młodym muzykom, to nie mogło być dla mnie nic lepszego! To jest kompozytor, który wciąż nie jest wystarczająco często wykonywany na świecie, cieszę się, że wspólnie nakręcamy jego popularność. Jestem zachwycony, że konkurs rozwija się tak dobrze”, mówi sir Simon Rattle.
 

Konkurs Szymanowskiego to wyjątkowe wydarzenie w europejskim krajobrazie muzycznym. Rozgrywa się co pięć lat w czterech kategoriach: fortepian, głos, skrzypce i kwartet smyczkowy. Piątą, szczególną kategorię tworzy Konkurs kompozytorski, do którego kompozytorzy mogą zgłaszać utwory przeznaczone na instrumenty tworzące każdą z czterech dyscyplin wykonawczych.


Konkurs finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Katowice.


Współorganizatorami konkursu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskie Radio, Miasto Katowice, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego.


Partnerem strategicznym konkursu jest PWM Polskie Wydawnictwo Muzyczne.


Patronem medialnym konkursu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.