Aktualności
Wojciech Kilar lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2022-07-01
17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca.
Twórczość Kilara jest bardzo zróżnicowana. Po wczesnych kompozycjach, pozostających pod wpływem neoklasycyzmu, współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim polską awangardę, korzystając z eksperymentów sonorystycznych, dodekafonii i serializmu. Kolejne utwory stanowiły zapowiedź noworomantycznego przełomu lat 70. W dalszych jego kompozycjach pojawiły się nawiązania do tradycji, redukcjonizm materiałowy, restauracja tonalności oraz inspiracje ludowe i religijne. Zwłaszcza dzieła sakralne pełnią w późnej twórczości Kilara istotną rolę – symbolu jego wiary.
Wojciech Kilar nie stronił od różnorodnej muzyki. W jego dorobku można znaleźć awangardowe utwory artystyczne, nawiązania do jazzu oraz muzykę filmową – w tym do kultowego filmu Drakula Francisa Forda Coppoli.
Fanów Dziewiątych wrót, wspomnianego Drakuli czy Pianisty zachęcamy do pobrania aplikacji con.sol.la, w której znajdują się przykłady utworów napisanych do filmów przez Wojciecha Kilara i wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w opracowaniu na klarnet i fortepian oraz skrzypce lub flet i fortepian. Dzięki możliwości wyłączenia dowolnego głosu można ćwiczyć wybraną ścieżkę – partię solową do nagranego akompaniamentu lub odwrotnie: akompaniować zarejestrowanej linii melodycznej. Pozwala to na wprawianie się kameralistyce nawet wtedy, gdy obok nie ma drugiego muzyka. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony i tablety z systemem Android i iOS.
Jak co miesiąc, utwory Kompozytora miesiąca objęte są w naszym e-sklepie i w księgarni stacjonarnej specjalnym rabatem (promocja nie obejmuje książki Kilar Magdy Miśki-Jackowskiej). Jeśli przez zakupem chcielibyście zerknąć do nut, możecie to zrobić za pośrednictwem aplikacji nkoda – jest w niej niemal 80 tytułów kompozytora z katalogu PWM-u. Już jedno kliknięcie pozwala na przeglądanie partytur Kilara i innych kompozytorów związanych z Wydawnictwem.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.