PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

PWM na 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego

2022-08-23

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń wiolinistycznych na świecie, drugim obok Konkursu Chopinowskiego najbardziej prestiżowym konkursem wykonawczym odbywającym się w Polsce. Jego tegoroczna, 16. już edycja, potrwa od 7 do 21 października. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jako partner wydarzenia przygotowało atrakcje dla miłośników Wieniawskiego i muzyki skrzypcowej. 
 

Nazywany „księciem skrzypków” lub „czarodziejem skrzypiec” Henryk Wieniawski do dziś pozostaje ikoną XIX-wiecznej wirtuozerii. Był celebrytą w najlepszym tego słowa znaczeniu, podbijał serca publiczności podczas koncertów na całym świecie. Od 1935 roku młodzi skrzypkowie marzący o światowej sławie zgłaszają się do udziału w konkursie jego imienia licząc na zwycięstwo, które otworzy im drzwi do międzynarodowej kariery. 
 

Do udziału w 16. odsłonie Konkursu Jury Preselekcyjne zakwalifikowało 41 skrzypków z całego świata. Jest o co walczyć – oprócz międzynarodowej sławy zdobywca I miejsca otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 euro. Przesłuchania konkursowe podzielone są na trzy etapy, podczas których skrzypkowie wystąpią solo, z towarzyszeniem pianisty, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz oraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego prowadzoną przez Łukasza Borowicza. W każdym etapie uczestnicy wybierają utwory z puli przedstawionej przez Organizatorów w taki sposób, aby nie tylko stworzyć barwny program, ale także zaprezentować atuty swojej gry. Repertuar obejmuje najważniejsze dzieła literatury skrzypcowej od baroku do XX wieku. Kto w tym roku okaże się najlepszy? Dowiemy się 20 października.



 

7 października Konkurs zainauguruje występ Veriko Tchumburidze, laureatki I nagrody w 2016 roku. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Inauguracja, przesłuchania konkursowe oraz uroczysta Gala Laureatów odbędą się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 1. Pełny harmonogram przesłuchań dostępny jest na stronie: www.konkurs.wieniawski.pl

Szczegóły dotyczące konkursu będzie można poznać także podczas konferencji prasowej, która zaplanowana jest na 7 września w Hotelu Bazar w Poznaniu. Start naboru na akredytacje już niebawem!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne przybliży muzykę i osobę Henryka Wieniawskiego poprzez dodatkowe wydarzenia organizowane w ramach Konkursu. Pierwszym z nich będzie koncert LEGENDA NA NOWO, promujący płytę z serii ANAKLASIS – album LEGEND to spojrzenie na twórczość Wieniawskiego oczami współczesnych instrumentalistów. Jego pomysłodawcą jest znakomity skrzypek Adam Bałdych, który podjął się reinterpretacji najbardziej znanych utworów „ostatniego wirtuoza romantyzmu”. Czerpiąc z historii, potraktował jego twórczość w bardzo indywidualny sposób, wprowadzając nowe konteksty i nowoczesne brzmienia. W nagraniu płyty uczestniczyli obok Bałdycha Marek Konarski (saksofon tenorowy), Łukasz Ojdana (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja) oraz Agata Szymczewska (skrzypce) – ambasadorka Konkursu Wieniawskiego. Muzycy zaprezentują materiał na żywo w Hotelu Bazar w Poznaniu 7 września o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, za okazaniem wejściówek dostępnych do odbioru w siedzibie Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego przy ul. Świętosławskiej 7 w Poznaniu od poniedziałku do piątku w godz. 10:00–15:00, od 30 sierpnia. Koncert będzie transmitowany na żywo na profilach na Facebooku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, ANAKLASIS oraz Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. 


W trakcie konkursu nie zabraknie także atrakcji dla dzieci i młodzieży. 17 października zapraszamy najmłodszych melomanów na warsztaty wokół publikacji Henio i cztery struny. Poprowadzi je autorka rymowanej książeczki - Kasia Huzar-Czub. Podczas spotkania uczestnicy wezmą udział w quizie na temat kompozytora. Ich zadaniem będzie zadecydowanie, które z przedstawionych zdań na temat wirtuoza są prawdą, a które nie. Będzie też miejsce na dyskusję o życiowych wyborach i pasjach – nie tylko Henia, ale także wszystkich nas – uczestników tego spotkania. Na warsztatach nie zabraknie również muzyki kompozytora granej nietypowo, bo na ukulele.


Ⓒ PWM, fot. Aleksandra Serafin-Wicher
 

Tego samego dnia zapraszamy młodzież na spotkanie z Mateuszem Borkowskim – muzykologiem, publicystą muzycznym, pedagogiem, a zarazem autorem najnowszej książki z serii Małe Monografie, poświęconej Henrykowi Wieniawskiemu. Spotkanie to będzie nie lada podróżą! Okazuje się bowiem, że żaden inny wirtuoz tamtego czasu nie podróżował tyle po świecie, co Henryk Wieniawski. Jak przystało na wirtuoza, tworzył wyłącznie na swoje potrzeby, a komponowanie stanowiło tylko część jego intensywnej działalności. Był przede wszystkim artystą i to artystą koncertującym. Koncertów i występowania przed publicznością łaknął jak powietrza. Występował na trzech kontynentach, oklaskiwano go w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Turcji czy najdalszych zakątkach Rosji. Na każdy jego koncert z wytęsknieniem czekali oczywiście rodacy, także i w Poznaniu, w którym wielokrotnie występował. Mateusz Borkowski opowie o muzycznym globtroterze, który niemal do ostatnich dni czerpał siłę z występów na żywo. Nieustannie w biegu, w nieprzerwanej podróży, na wiecznej koncertowej tułaczce. Będzie to pierwsze spotkanie autorskie wokół tej premierowej publikacji!


Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych z Kasią Huzar-Czub i spotkanie dla młodzieży z Mateuszem Borkowskim odbędą się w sali konferencyjnej Hotelu Mercure przy ul. Roosevelta 20 w Poznaniu. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie niebawem pojawi się więcej szczegółów. 
 

Tym, którzy nie tylko chcą być na bieżąco z przebiegiem konkursu, ale też chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat wcześniejszych edycji oraz wiolinistyki w ogóle, polecamy codzienną gazetę konkursową. Przez cały czas trwania Konkursu będzie można śledzić zmagania uczestników i poznawać kulisy wydarzenia na łamach dziennika wydawanego we współpracy redakcji „Ruchu Muzycznego” z organizatorami Konkursu. Magazyn będzie dostępny bezpłatnie w miejscach konkursowych.


Bądźcie z nami podczas 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu!

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.