PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

PWM na 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego

2022-08-23

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń wiolinistycznych na świecie, drugim obok Konkursu Chopinowskiego najbardziej prestiżowym konkursem wykonawczym odbywającym się w Polsce. Jego tegoroczna, 16. już edycja, potrwa od 7 do 21 października. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jako partner wydarzenia przygotowało atrakcje dla miłośników Wieniawskiego i muzyki skrzypcowej. 
 

Nazywany „księciem skrzypków” lub „czarodziejem skrzypiec” Henryk Wieniawski do dziś pozostaje ikoną XIX-wiecznej wirtuozerii. Był celebrytą w najlepszym tego słowa znaczeniu, podbijał serca publiczności podczas koncertów na całym świecie. Od 1935 roku młodzi skrzypkowie marzący o światowej sławie zgłaszają się do udziału w konkursie jego imienia licząc na zwycięstwo, które otworzy im drzwi do międzynarodowej kariery. 
 

Do udziału w 16. odsłonie Konkursu Jury Preselekcyjne zakwalifikowało 41 skrzypków z całego świata. Jest o co walczyć – oprócz międzynarodowej sławy zdobywca I miejsca otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 euro. Przesłuchania konkursowe podzielone są na trzy etapy, podczas których skrzypkowie wystąpią solo, z towarzyszeniem pianisty, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz oraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego prowadzoną przez Łukasza Borowicza. W każdym etapie uczestnicy wybierają utwory z puli przedstawionej przez Organizatorów w taki sposób, aby nie tylko stworzyć barwny program, ale także zaprezentować atuty swojej gry. Repertuar obejmuje najważniejsze dzieła literatury skrzypcowej od baroku do XX wieku. Kto w tym roku okaże się najlepszy? Dowiemy się 20 października.



 

7 października Konkurs zainauguruje występ Veriko Tchumburidze, laureatki I nagrody w 2016 roku. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Inauguracja, przesłuchania konkursowe oraz uroczysta Gala Laureatów odbędą się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 1. Pełny harmonogram przesłuchań dostępny jest na stronie: www.konkurs.wieniawski.pl

Szczegóły dotyczące konkursu będzie można poznać także podczas konferencji prasowej, która zaplanowana jest na 7 września w Hotelu Bazar w Poznaniu. Start naboru na akredytacje już niebawem!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne przybliży muzykę i osobę Henryka Wieniawskiego poprzez dodatkowe wydarzenia organizowane w ramach Konkursu. Pierwszym z nich będzie koncert LEGENDA NA NOWO, promujący płytę z serii ANAKLASIS – album LEGEND to spojrzenie na twórczość Wieniawskiego oczami współczesnych instrumentalistów. Jego pomysłodawcą jest znakomity skrzypek Adam Bałdych, który podjął się reinterpretacji najbardziej znanych utworów „ostatniego wirtuoza romantyzmu”. Czerpiąc z historii, potraktował jego twórczość w bardzo indywidualny sposób, wprowadzając nowe konteksty i nowoczesne brzmienia. W nagraniu płyty uczestniczyli obok Bałdycha Marek Konarski (saksofon tenorowy), Łukasz Ojdana (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja) oraz Agata Szymczewska (skrzypce) – ambasadorka Konkursu Wieniawskiego. Muzycy zaprezentują materiał na żywo w Hotelu Bazar w Poznaniu 7 września o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, za okazaniem wejściówek dostępnych do odbioru w siedzibie Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego przy ul. Świętosławskiej 7 w Poznaniu od poniedziałku do piątku w godz. 10:00–15:00, od 30 sierpnia. Koncert będzie transmitowany na żywo na profilach na Facebooku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, ANAKLASIS oraz Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. 


W trakcie konkursu nie zabraknie także atrakcji dla dzieci i młodzieży. 17 października zapraszamy najmłodszych melomanów na warsztaty wokół publikacji Henio i cztery struny. Poprowadzi je autorka rymowanej książeczki - Kasia Huzar-Czub. Podczas spotkania uczestnicy wezmą udział w quizie na temat kompozytora. Ich zadaniem będzie zadecydowanie, które z przedstawionych zdań na temat wirtuoza są prawdą, a które nie. Będzie też miejsce na dyskusję o życiowych wyborach i pasjach – nie tylko Henia, ale także wszystkich nas – uczestników tego spotkania. Na warsztatach nie zabraknie również muzyki kompozytora granej nietypowo, bo na ukulele.


Ⓒ PWM, fot. Aleksandra Serafin-Wicher
 

Tego samego dnia zapraszamy młodzież na spotkanie z Mateuszem Borkowskim – muzykologiem, publicystą muzycznym, pedagogiem, a zarazem autorem najnowszej książki z serii Małe Monografie, poświęconej Henrykowi Wieniawskiemu. Spotkanie to będzie nie lada podróżą! Okazuje się bowiem, że żaden inny wirtuoz tamtego czasu nie podróżował tyle po świecie, co Henryk Wieniawski. Jak przystało na wirtuoza, tworzył wyłącznie na swoje potrzeby, a komponowanie stanowiło tylko część jego intensywnej działalności. Był przede wszystkim artystą i to artystą koncertującym. Koncertów i występowania przed publicznością łaknął jak powietrza. Występował na trzech kontynentach, oklaskiwano go w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Turcji czy najdalszych zakątkach Rosji. Na każdy jego koncert z wytęsknieniem czekali oczywiście rodacy, także i w Poznaniu, w którym wielokrotnie występował. Mateusz Borkowski opowie o muzycznym globtroterze, który niemal do ostatnich dni czerpał siłę z występów na żywo. Nieustannie w biegu, w nieprzerwanej podróży, na wiecznej koncertowej tułaczce. Będzie to pierwsze spotkanie autorskie wokół tej premierowej publikacji!


Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych z Kasią Huzar-Czub i spotkanie dla młodzieży z Mateuszem Borkowskim odbędą się w sali konferencyjnej Hotelu Mercure przy ul. Roosevelta 20 w Poznaniu. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie niebawem pojawi się więcej szczegółów. 
 

Tym, którzy nie tylko chcą być na bieżąco z przebiegiem konkursu, ale też chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat wcześniejszych edycji oraz wiolinistyki w ogóle, polecamy codzienną gazetę konkursową. Przez cały czas trwania Konkursu będzie można śledzić zmagania uczestników i poznawać kulisy wydarzenia na łamach dziennika wydawanego we współpracy redakcji „Ruchu Muzycznego” z organizatorami Konkursu. Magazyn będzie dostępny bezpłatnie w miejscach konkursowych.


Bądźcie z nami podczas 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu!

Najczęściej czytane:

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.