PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Muzyka z Kraju Chopina: międzynarodowy projekt Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

2022-08-31

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z kolejną odsłoną międzynarodowej kampanii promującej rodzimą muzykę. Po dwóch edycjach poświęconych pianistyce przyszła pora na twórczość skrzypcową. W ramach przedsięwzięcia promowane będą utwory Henryka Wieniawskiego i Grażyny Bacewicz, transkrypcje dzieł Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego oraz innych polskich kompozytorów. Nie zabraknie twórczości pedagogicznej.
 

Międzynarodowy projekt „Muzyka z Kraju Chopina” skierowany jest do początkujących i średnio zaawansowanych skrzypków oraz ich nauczycieli z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec. Jego celem jest promowanie twórczości skrzypcowej polskich kompozytorów, a w rezultacie rozszerzanie  repertuaru edukacyjnego i koncertowego o tytuły Karola Szymanowskiego, Zygmunta Noskowskiego, Adama Wrońskiego, Krzesimira Dębskiego i wielu innych, mniej znanych, których utwory posiadają walory edukacyjne i koncertowe.

W ramach przedsięwzięcia powstało pięć cyklów złożonych z pięciu lekcji pokazowych prezentujących edukacyjne aspekty utworów wybranych polskich kompozytorów. Każdy cykl zrealizowany jest w wybranym języku kraju partnerskiego, a wprowadzenie napisów z tłumaczeniami umożliwia swobodne korzystanie ze wszystkich 25 tutoriali. Przez polską muzykę prowadzą skrzypkowie-edukatorzy, którzy omawiają utwory pod względem wykonawczym i interpretacyjnym, uzupełniając swoje wypowiedzi o rzeczowe wskazówki techniczne. Bonusem do lekcji pokazowych są wzorcowe nagrania prezentowanych w tutorialach utworów.



Tutoriale edukacyjne przygotowali i nagrali skrzypkowie oraz pedagodzy z pięciu krajów: Steven Bingham (Wielka Brytania), Eduoardo Zosi (Włochy), Nora Scheidig (Niemcy), Shirly Laub (Francja) i Kyoko Ogawa (Japonia). Utwory prezentowane w tutorialach zostały nagrane przez charyzmatyczną polską skrzypaczkę Agatę Szymczewską – ekspertkę merytoryczną kampanii, zwyciężczynię XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Na fortepianie towarzyszy jej Wojciech Szymczewski. Wszystkie materiały wideo można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.fromchopinsland.com oraz na kanale YouTube PWM.

Nie zabraknie spotkań na żywo z udziałem Agaty Szymczewskiej i Wojciecha Szymczewskiego. Podczas koncertów i kursów mistrzowskich zaprezentują oni bogactwo polskiej twórczości skrzypcowej ujętej w projekcie „Muzyka z kraju Chopina”. Polskie Wydawnictwo Muzyczne już dziś zaprasza na tegoroczne targi Mondomusica w Cremonie, 24 i 25 września, podczas których będzie można na żywo usłyszeć grę jednej z najlepszych polskich skrzypaczek. W ramach promocji projektu przygotowywane są również trzy muzyczne wydarzenia na terenie Wielkiej Brytanii. Koncerty i kursy mistrzowskie odbędą się 4 listopada w Cardiff (The Royal Welsh College of Music and Drama), 5 listopada w Chichester (University of Chichester) oraz 7 listopada w Londynie (Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance).



Materiały wideo można obejrzeć bezpłatnie na stronie www.fromchopinsland.com. Informacje przystępnie przekazane w zwięzłych, kilkuminutowych filmach pozwalają w krótkim czasie poszerzyć wiedzę na temat repertuaru edukacyjnego i twórczości polskich kompozytorów dla dzieci i młodzieży. Omawiane publikacje są dostępne w e-sklepie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, księgarni stacjonarnej w Krakowie i innych dobrych księgarniach muzycznych oraz w serwisie nkoda.

Partnerzy projektu: Instytuty Polskie w Londynie, Rzymie, Paryżu, Berlinie i Tokio, Hal Leonard Europe, Universal Edition, Zen-On Music Co., Ltd.

Projekt „Muzyka z kraju Chopina” finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”.

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.