PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Muzyka z Kraju Chopina: międzynarodowy projekt Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

2022-08-31

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z kolejną odsłoną międzynarodowej kampanii promującej rodzimą muzykę. Po dwóch edycjach poświęconych pianistyce przyszła pora na twórczość skrzypcową. W ramach przedsięwzięcia promowane będą utwory Henryka Wieniawskiego i Grażyny Bacewicz, transkrypcje dzieł Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego oraz innych polskich kompozytorów. Nie zabraknie twórczości pedagogicznej.
 

Międzynarodowy projekt „Muzyka z Kraju Chopina” skierowany jest do początkujących i średnio zaawansowanych skrzypków oraz ich nauczycieli z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec. Jego celem jest promowanie twórczości skrzypcowej polskich kompozytorów, a w rezultacie rozszerzanie  repertuaru edukacyjnego i koncertowego o tytuły Karola Szymanowskiego, Zygmunta Noskowskiego, Adama Wrońskiego, Krzesimira Dębskiego i wielu innych, mniej znanych, których utwory posiadają walory edukacyjne i koncertowe.

W ramach przedsięwzięcia powstało pięć cyklów złożonych z pięciu lekcji pokazowych prezentujących edukacyjne aspekty utworów wybranych polskich kompozytorów. Każdy cykl zrealizowany jest w wybranym języku kraju partnerskiego, a wprowadzenie napisów z tłumaczeniami umożliwia swobodne korzystanie ze wszystkich 25 tutoriali. Przez polską muzykę prowadzą skrzypkowie-edukatorzy, którzy omawiają utwory pod względem wykonawczym i interpretacyjnym, uzupełniając swoje wypowiedzi o rzeczowe wskazówki techniczne. Bonusem do lekcji pokazowych są wzorcowe nagrania prezentowanych w tutorialach utworów.



Tutoriale edukacyjne przygotowali i nagrali skrzypkowie oraz pedagodzy z pięciu krajów: Steven Bingham (Wielka Brytania), Eduoardo Zosi (Włochy), Nora Scheidig (Niemcy), Shirly Laub (Francja) i Kyoko Ogawa (Japonia). Utwory prezentowane w tutorialach zostały nagrane przez charyzmatyczną polską skrzypaczkę Agatę Szymczewską – ekspertkę merytoryczną kampanii, zwyciężczynię XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Na fortepianie towarzyszy jej Wojciech Szymczewski. Wszystkie materiały wideo można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.fromchopinsland.com oraz na kanale YouTube PWM.

Nie zabraknie spotkań na żywo z udziałem Agaty Szymczewskiej i Wojciecha Szymczewskiego. Podczas koncertów i kursów mistrzowskich zaprezentują oni bogactwo polskiej twórczości skrzypcowej ujętej w projekcie „Muzyka z kraju Chopina”. Polskie Wydawnictwo Muzyczne już dziś zaprasza na tegoroczne targi Mondomusica w Cremonie, 24 i 25 września, podczas których będzie można na żywo usłyszeć grę jednej z najlepszych polskich skrzypaczek. W ramach promocji projektu przygotowywane są również trzy muzyczne wydarzenia na terenie Wielkiej Brytanii. Koncerty i kursy mistrzowskie odbędą się 4 listopada w Cardiff (The Royal Welsh College of Music and Drama), 5 listopada w Chichester (University of Chichester) oraz 7 listopada w Londynie (Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance).



Materiały wideo można obejrzeć bezpłatnie na stronie www.fromchopinsland.com. Informacje przystępnie przekazane w zwięzłych, kilkuminutowych filmach pozwalają w krótkim czasie poszerzyć wiedzę na temat repertuaru edukacyjnego i twórczości polskich kompozytorów dla dzieci i młodzieży. Omawiane publikacje są dostępne w e-sklepie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, księgarni stacjonarnej w Krakowie i innych dobrych księgarniach muzycznych oraz w serwisie nkoda.

Partnerzy projektu: Instytuty Polskie w Londynie, Rzymie, Paryżu, Berlinie i Tokio, Hal Leonard Europe, Universal Edition, Zen-On Music Co., Ltd.

Projekt „Muzyka z kraju Chopina” finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”.

Najczęściej czytane:

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.

Księgarnia PWM chwilowo nieczynna

Szanowni Państwo! W najbliższych dniach księgarnia internetowa PWM (www.pwm.sklep.pl) będzie nieczynna. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia!

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!