Aktualności
„Baśń o sercu” – premiera wspólnego dzieła Aleksandra Nowaka i Radka Raka na tegorocznym AUKSODRONE
2022-10-04
Po fenomenalnym śląskim tryptyku napisanym we współpracy ze Szczepanem Twardochem oraz przełomowej ahat-ilī – siostrze bogów stworzonej z noblistką, Olgą Tokarczuk, Aleksander Nowak kontynuuje muzyczne eksplorowanie literatury i łączy siły z jednym z najgłośniejszych ostatnio nazwisk polskiego środowiska literackiego, Radkiem Rakiem.
Wyróżniona Nagrodą Literacką „Nike” 2020 oraz Nagrodą im. Janusza A. Zajdla Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radka Raka stała się podstawą libretta kolejnej opery jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich kompozytorów.
Baśń o sercu, bo taki tytuł nosi wspólne dzieło obu twórców, to opowieść o krwawej Rabacji Galicyjskiej oraz jej głównym inicjatorze i najbardziej znanym bohaterze, Jakubie Szeli. Znany z umiejętnego muzycznego prowadzenia głosów bohaterów dzieł wokalno-instrumentalnych Nowak zachował oniryczność, a także mityczną uniwersalność literackiego oryginału w swojej dźwiękowej aranżacji, która przy tym nie straciła wymiaru pełnokrwistej baśni, a jej morał pozostaje do odkrycia, zgodnie z tytułem, w sercu słuchacza.
Jak sam kompozytor pisał na swoim blogu podczas pracy nad dziełem: „Treść opowieści jest wieczna i nieskończona. Jest jak garnek z obręczą, ale bez dna. Każdy może wlewać do niego swoją zawartość. W środku jesteśmy baśnią. [...] Teksty Radka (libretto, powieść źródłowa, jak i wcześniejsze, do których zaglądam) wysyłają mnie w zaskakujące rejony. Nienowe, właściwie. W wielu już byłem, tylko zapomniałem, a o niektórych nie wiedziałem, że już je odwiedziłem, mam wrażenie. Przyprawiająca o zawrót głowy, chwilami niepokojąca wycieczka”.
Dla Radka Raka jest to z kolei operowy debiut – libretto utworu pisarz stworzył osobiście na podstawie swojej nagradzanej powieści. Wspólną pracę artystów Aleksander Nowak wspomina następująco:
– Radek zakreślił mi ramy i pewien rytm, ale wspaniałomyślnie pozostawił swobodę w dysponowaniu ostatecznym układem elementów. W trakcie powstawania utworu tekst przechodził metamorfozy. Bawiłem się trochę rytmem i rymem; zaglądałem też do źródła – Baśni o wężowym sercu, i czerpałem zeń odrobinę więcej, niż początkowo sam Autor.
Premiera utworu będzie miała miejsce, podobnie jak od kilku już lat w przypadku wcześniejszych literackich oper Nowaka, podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach. Baśń o sercu zostanie prawykonana 8 października o godz. 21.15. Na scenie zaśpiewają Adam Strug i Camerata Silesia. Towarzyszyć im będą Hubert Zemler oraz AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.
Sceniczną premierę poprzedzą dwa spotkania: z twórcami dzieła, Aleksandrem Nowakiem i Radkiem Rakiem oraz Markiem Mosiem (godz. 16.30, foyer Tyskiej Mediateki), oraz z biorącymi udział w pierwszym wykonaniu muzycznego dramatu Adamem Strugiem i Hubertem Zemlerem (godz. 17.30, platforma A , Mediateka Tychy). Rozmowy poprowadzi duet Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński. Wstęp na oba spotkania jest wolny.
Bilety na wydarzenie dostępne są na stronie www.auksodrone.pl
Utwór Baśń o Sercu Aleksandra Nowaka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Wydawcą utworów Aleksandra Nowaka jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu AUKSODRONE.
Najczęściej czytane:
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.