PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Polska muzyka kameralna XIX i XX wieku w Estonii!

2022-11-09

We współpracy z Estońską Akademią Muzyki i Teatru oraz Ambasadą RP w Tallinnie zapraszamy na koncerty i wykłady. W programie utwory aż 18 kompozytorów, w tym dwie premiery! Wśród wykonawców: Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik, Monika Gardoń-Preinl, Zarębski Piano Duo.

 

 

 

Zapraszamy na dwa koncerty oraz wykłady prezentujące różnorodność i piękno polskiej muzyki organizowane przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, którego mamy przyjemność być partnerem.

 

W programie dwóch koncertów znajdą się utwory prezentujące repertuar XIX- i XX-wieczny. Towarzyszyć im będzie wystawa publikacji PWM.

 

Posłuchamy kompozycji Żeleńskiego, Paderewskiego, Karłowicza, Gawrońskiego, Stojowskiego, Friedmana, Bacewicz, Pendereckiego, Góreckiego, Szymanowskiego i Weinberga.

 

Pojawią się także propozycje dla miłośników muzyki współczesnej. W programie utwory Hanny Kulenty, Anny Ignatowicz-Glińskiej i Marty Mołodyńskiej-Wheeler.

 

Koncerty odbędą się w sali kameralnej Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru 11 i 13 listopada 2022 roku.

 


Zagrają:
Jakub Jakowicz (skrzypce),
Katarzyna Budnik (altówka),
Monika Gardoń-Preinl (fortepian),
Zarębski Piano Duo (Grzegorz Mania/Piotr Różański).


Oprócz koncertów wszyscy wyżej wymienieni muzycy poprowadzą również kursy mistrzowskie. Koncertom towarzyszyć będą również wykłady, które poprowadzi dr hab. Agnieszka Draus, prof. Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Badaczka twórczości Marka Stachowskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Karlheinza Stockhausena, która swoją uwagę skupia również na problematyce związanej z operą, performansem i muzyką najnowszą. Tym razem opowie o prezentowanych utworach.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem koncertu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

 

Program koncertów:

11 listopada 2022:
Juliusz Zarębski - Reverie et passion (1 mazurek): Monika Gardoń-Preinl / Piotr Różański
Władysław Żeleński - Krakowiak: Grzegorz Mania / Piotr Różański
Ignacy Jan Paderewski - Melodia: na skrzypce i fortepian: Jakub Jakowicz / Monika Gardoń-Preinl
Henryk Wieniawski - Wariacje na temat własny: Jakub Jakowicz / Monika Gardoń-Preinl
Mieczysław Karłowicz - Serenada na altówkę i fortepian: Katarzyna Budnik / Grzegorz Mania
Wojciech Gawroński - Sonata na altówkę i fortepian: Katarzyna Budnik / Grzegorz Mania
Zygmunt Stojowski - Fantazja na altówkę i fortepian: Katarzyna Budnik / Grzegorz Mania
Ignaz Friedman - 5 walców na cztery ręce: Monika Gardoń-Preinl / Piotr Różański 

13 listopada 2022:
Witold Lutosławski - Subito na skrzypce i fortepian (Jakub Jakowicz / Monika Gardoń-Preinl
Grażyna Bacewicz - Kołysanka na skrzypce i fortepian: Jakub Jakowicz / Monika Gardoń-Preinl
Krzysztof Penderecki - Chaconne na skrzypce i altówkę: Jakub Jakowicz / Katarzyna Budnik
Henryk Mikołaj Górecki - Mała fantazja skrzypce i fortepian: Jakub Jakowicz / Monika Gardoń-Preinl
Karol Szymanowski - Harnasie na skrzypce i fortepian (Jakub Jakowicz / Grzegorz Mania
Piotr Kędzierski  - Lullaby na cztery ręce (prawykonanie): Grzegorz Mania / Piotr Różański
Hanna Kulenty - Van na cztery ręce: Grzegorz Mania / Piotr Różański
Anna Ignatowicz-Glińska - 3 Tańce w rytmach bałkańskich (nr 1 i 3): Grzegorz Mania / Piotr Różański
Mieczysław Weinberg - Sonata na altówkę i fortepian op. 28: Katarzyna Budnik / Grzegorz Mania
Marta Mołodyńska-Wheeler - Nokturn na sześć rąk (prawykonanie): Monika Gardoń-Preinl, Grzegorz Mania, Piotr Różański 

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.