PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Konkurs Szymanowskiego: PWM i NOSPR łączą siły w Japonii

2022-12-09

Razem można dotrzeć dalej, osiągnąć więcej, sięgnąć głębiej – prostota tej frazy jest wręcz banalna, a mimo to trudno się z nią nie zgodzić. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Polskie Wydawnictwo Muzyczne połączyły siły podczas serii wykładów w Japonii, promując Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego oraz wydania dzieł wielkiego kompozytora.
 

Obserwując stale rosnące zainteresowanie polską kulturą muzyczną na rynku japońskim oraz sukces takich wydarzeń, jak tournée Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia po Japonii oraz organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne we współpracy między innymi z Instytutem Polskim w Tokio Konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina”, obie instytucje podjęły inicjatywę powrotu do Kraju Kwitnącej Wiśni w celu dalszej promocji przedsięwzięć związanych z muzyką polską.
 

Podczas cyklu wykładów zorganizowanych w Aichi University of the Arts w Nagoi, Ambasadzie RP w Tokio oraz Tokyo University of the Arts dyrektor naczelna i programowa NOSPR Ewa Bogusz-Moore oraz dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy przybliżali słuchaczom sylwetkę i muzykę Karola Szymanowskiego, a także szczegóły organizowanego przez NOSPR Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, którego Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem strategicznym. Jego wykonawcza odsłona będzie miała miejsce we wrześniu i październiku 2023 roku w Katowicach.



fot. Maciej Komorowski / PWM

„Karol Szymanowski jest dość dobrze znany artystom japońskim, ale wciąż za mało obecny na estradach koncertowych tego kraju, nie mówiąc o świadomości licznych melomanów. Dlatego wspólne działanie naszych instytucji na rzecz promocji tego twórcy, wskazywanego jako »drugiego po Chopinie«, ma tak wielkie znaczenie. Chcemy, aby znajomości jego nazwiska towarzyszyła intensywność muzycznego doświadczenia” – mówi dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. 
 

Wykładom towarzyszyły recitale fortepianowe i kameralne z muzyką Karola Szymanowskiego. Wybrane etiudy, mazurki, wyimki z Metop i Masek zabrzmiały w interpretacji znakomitej pianistyki Momoko Kurity. Z kolei Sonatę d-moll op. 9 wykonali Kazuki Sawa, jeden z wiodących japońskich skrzypków, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego i były rektor Tokyo University of the Arts oraz znakomita pianistka Sawako Kida. 


fot. Maciej Komorowski / PWM
 

W miejscach wykładów słuchacze mogli także zapoznać się z ofertą Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zaprezentowaną dzięki współpracy z firmą Yamaha, będącej od wielu lat dystrybutorem wydawnictw Oficyny w Japonii. Publikacje zostały starannie wybrane z bogatego katalogu PWM-u w taki sposób, aby w jak najszerszym zakresie zaprezentować repertuar zbliżającego się Konkursu Szymanowskiego. Muzycy mogli zajrzeć do partytur najważniejszych polskich kompozytorów: od Fryderyka Chopina, przez Grażynę Bacewicz, do Witolda Lutosławskiego czy Tadeusza Bairda. Nie dziwi fakt, że wśród publikacji dominowały dzieła Karola Szymanowskiego z edycji źródłowo-krytycznej pod redakcją Teresy Chylińskiej.


fot. Maciej Komorowski / PWM


Przypomnijmy, że już w październiku 2023 roku wykonawcy z całego świata zmierzą się ze sobą w czterech konkursowych kategoriach: skrzypce, fortepian, kwartet smyczkowy i głos. Artyści powalczą o nagrody w wysokości blisko €300 000 oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe. 

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.