Aktualności
Premiera niezwykłej książki Moniuszko Ignacego Zalewskiego
2022-12-12
Moniuszko nie był typem romantycznego „wędrowca nad morzem mgły” z obrazu Friedricha, nie miał również natury dziewiętnastowiecznego celebryty. Mąż jednej żony, kochający ojciec, miłośnik zwierząt domowych. Znakomity kompozytor o wielkim talencie melodycznym i zmyśle dramaturgicznym, który mimo wszystko w swoim dorobku ma lepsze i gorsze utwory. Mała Monografia Ignacego Zalewskiego odbrązawia portret artysty i ściąga z niego pomnikową posępność.
Twórczość operowa i pieśniarska Stanisława Moniuszki ma ogromną wagę dla muzyki polskiej i umuzykalniania polskiego społeczeństwa, a mniej znana muzyka kantatowa, religijna czy fortepianowa wciąż czeka na wyjście z niesprawiedliwego cienia tych najsłynniejszych dzieł. Spojrzenie Ignacego Zalewskiego na postać kompozytora odkrywa – w sposób pozbawiony patosu i zastałych etykiet czy uprzedzeń – ciekawego człowieka i twórcę bardzo dobrej muzyki. Autor przenosi kompozytora z niedostępnego cokołu „ojca opery narodowej” na grunt codziennego życia. Na podstawie fragmentów listów, tekstów z epoki oraz własnych przemyśleń przedstawia człowieka z krwi i kości, z jego emocjami, obawami, marzeniami, ambicjami. Daje wyrazisty portret Stanisława, którego z miejsca rozumiemy, lubimy, podzielamy jego radości i rozczarowania.
Moniuszko Ignacego Zalewskiego to lektura dla każdego.
O Autorze:
Ignacy Zalewski – kompozytor, pedagog, popularyzator muzyki polskiej. Absolwent i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, doktor habilitowany sztuki muzycznej. Laureat wielu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Jego utwory były wykonywane w większości krajów Europy, Azji i w Stanach Zjednoczonych oraz wielokrotnie nagrywane (16 płyt CD). Wiedzę o tzw. „poważnej” muzyce polskiej upowszechnia w radiu – prowadził autorską audycję „Nie tylko Chopin” w Polskim Radiu RDC (2018–2021), w prasie fachowej – jako stały felietonista magazynu „Presto”, a także podczas rozlicznych wykładów, m.in. internetowych, dla szerokiego grona odbiorców, w których odsłania nieznane karty historii polskiej muzyki, w tym mało znane sfery twórczości Moniuszki.
Premierową książkę Ignacego Zalewskiego można znaleźć w księgarni PWM, empiku oraz dobrych księgarniach muzycznych.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.