Aktualności
Sacrum Profanum: Interakcje z Agatą Zubel
2022-12-09
Podczas ostatniego w tym roku koncertu z cyklu Sacrum Profanum: Interakcje muzycy Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble przedstawią program, w którym nie brakuje przełomowych utworów autorstwa kompozytorów polskich, jak i zagranicznych. Będzie to pokaz indywidualnych głosów twórczych, wśród których nie zabrakło Agaty Zubel i jej wielokrotnie nagradzanego Not I.
Czwarta odsłona Interakcji poświęcona jest badaniu brzmień poza instrumentem. Kompozytorzy coraz częściej wychodzą poza tradycyjne sposoby wydobywania dźwięków, w centrum swoich zainteresowań stawiając właśnie szerokorozumiane brzmienie. Artyści czerpią z niczym nieograniczonych odgłosów natury, ale także głosu, zapraszając publiczność do doświadczania muzyki w ich codzienności.
To właśnie głos jest medium, w odkrywaniu którego niewątpliwą specjalistką jest Agata Zubel. Kompozytorka sięgnęła do jego początków w jednym ze swoich najważniejszych dzieł – Not I na głos, zespół instrumentalny i elektronikę, którego partytura została wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Myśleć, ale nie móc wyrazić swoich obaw, radości, rozterek? Not I, oparty na tekście Samuela Becketta, to monolog kobiety, która przez całe życie była niema i wreszcie, będąc w podeszłym wieku, zaczyna mówić. Jej wypowiedź, umuzyczniona przez Agatę Zubel, to podróż po możliwościach języka, sięganie jego granic, odbijanie się między jego skrajnościami. To fascynujące poszukiwanie głosu, który góruje nawet nad samym przekazem niesionym przez słowa. Utwór, który powstał na zamówienie festiwalu Sacrum Profanum, powraca do Krakowa na koncert będący częścią cyklu współprowadzonego przez organizatorów corocznego wydarzenia.
„Zafascynował mnie moment rodzenia się głosu i wysiłek fizyczny, który się z tym wiąże” – mówiła kompozytorka w rozmowie z Anną S. Dębowską o oryginalnym tekście Becketta. „U Becketta bohaterka zaczyna od pierwszego słowa, a później wydobywa z siebie ich potoki. Ciekawiło mnie, jakie to dźwięki, jak one brzmią. To niesamowity bodziec dla wyobraźni, dla poszukiwań artykulacyjnych, kolorystycznych, ekspresyjnych”.
Podczas koncertu 15 grudnia partię wokalną wykona sama Agata Zubel, której towarzyszyć będą szmerowe, rozedrgane brzmienia w interpretacji muzyków Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble.
Koncert 15 grudnia o godz. 19:30 rozpocznie rozmowa Magdy Heydel, Moniki Pasiecznik i Agaty Zubel. Bilety na wydarzenie można kupić na stronie KBF.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.