PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Musica Electronica Nova startuje 13 maja

2023-05-09

Musica Electronica Nova to jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej. Odbywające się co dwa lata wydarzenie przedstawia publiczności nowe, zróżnicowane drogi, którymi podążają dziś kompozytorzy zapraszający do swojej twórczości brzmienia elektroniczne. Tegoroczna edycja festiwalu organizowanego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się między 13 a 21 maja. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
 

„Czy po dwóch latach od początku pandemii możemy zacząć powoli wracać do sytuacji sprzed jej wybuchu? Chyba nie – wiele wskazuje na to, że kiedy już uporamy się z wirusem, świat będzie na nas czekał odmieniony i chaotyczny, a my będziemy pełni nowej niepewności, ale też nadziei. Następna edycja MEN odzwierciedli ten stan rzeczy, rzucając publiczność na rozdroże, z którego wkroczyć będzie można na wiele odmiennych ścieżek”, podkreśla Pierre Jodlowski, dyrektor artystyczny festiwalu Musica Electronica Nova. Wśród wspomnianych dróg znalazły się też te wytyczone przez kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
 

Spotkania z Elżbietą Sikorą


Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji MEN będzie monograficzny koncert Elżbiety Sikory, która do 2017 roku pełniła funkcję dyrektorki artystycznej Festiwalu. 14 maja w Sali Czarnej NFM zabrzmią dwa utwory kompozytorki, w których istotną rolę odgrywają saksofony. W Lisboa, tramway 28. Hommage à Fernando Pessõa na saksofon solo i taśmę muzyka grana na żywo przenika się z zarejestrowanymi dźwiękami portugalskich ulic. Bardziej rozbudowane instrumentarium prezentuje Happy Valenciennes na saksofony, taśmę i live electronics, nawiązujący tytułem do miasta leżącego w północnym rejonie Francji. Podczas koncertu wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu prowadzeni przez Władysława Kosendiaka. Za partię elektroniczną będzie odpowiadać Maciej Michaluk. 


Wszystkich, którzy chcieliby poznać Elżbietę Sikorę bliżej i nie tylko przez pryzmat dźwięków, zapraszamy na spotkanie z kompozytorką poprzedzające koncert. Poprowadzi je Krzysztof Stefański, współautor książki Flashback będącej zapisem jego rozmowy z artystką. Na wydarzenie zapraszamy o godz. 17:00 do foyer NFM na poziomie -1.




Muzyczne co nieco od Pawła Hendricha


Wieczorny koncert 14 maja będzie okazją do wysłuchania pierwszego wykonania nowego utworu Pawła Hendricha Just a Little Beat na dziesięcioro wykonawców i elektronikę. Kompozytor postanowił w pełni wykorzystać możliwości zespołu, dla którego pisał: Studio Dan tworzą klasycznie wykształceni muzycy, improwizatorzy i jazzmani, dlatego ściśle określone elementy dzieła muzycznego łączą się w tej kompozycji z elementami improwizacji. Gdyby tego było mało, całości dodadzą barw techniki wywodzące się z muzyki popularnej i klubowej.




Krzysztof Wołek na orkiestrę


W programie festiwalu nie zabraknie także symfonicznych brzmień. Podczas koncertu 20 maja muzycy NFM Filharmonii Wrocławskiej prowadzeni przez Vincenta Kozlovskyego z udziałem artystów tworzących elektronikę na żywo wykonają SPIN na orkiestrę symfoniczną i live electronics Krzysztofa Wołka. Oprócz wykorzystania brzmień akustycznych i elektronicznych kompozycja angażuje także koncertową przestrzeń przez umieszczenie głośników nad sceną i wokół publiczności. To właśnie w tym spięciu orkiestry z elektroniką można doszukiwać się jednej z interpretacji tytułu. Drugiej kompozytor upatruje w zwarciach elektrycznych, będących nieodłącznym elementem pracy z elektroniką. 
 

Pełny program Festiwalu dostępny jest na stronie Organizatora.

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: puzonowe rekomendacje Mateusza Konopki

Mateusz Konopka, pedagog i puzonista, na stałe związany z Filharmonią Śląska im. H. M. Góreckiego, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara, współpracujący m.in. z takimi renomowanymi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia czy AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, przygotował dla nas rekomendacje pięciu publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które warto sięgnąć, grając na puzonie.

 

Wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, lecz również m.in. kompozycje Kazimierza Serockiego, które każdy puzonista powinien mieć w swoim repertuarze oraz utwory, które weszły do kanonu światowego repertuaru puzonowego.

Konkurs "Twoja ulubiona piosenka Zbigniewa Wodeckiego"

Zapraszamy Was do zabawy! Napisz, która piosenka Zbigniewa Wodeckiego gości w Twoim sercu i dlaczego tak się stało. Śledź naszą stronę na Facebooku i wygraj premierową publikację "Piosenki" Zbigniewa Wodeckiego. 

"Zacznij od Bacha" i inne najpiękniejsze piosenki Zbigniewa Wodeckiego już w sprzedaży!

Utwory Zbigniewa Wodeckiego stały się standardami polskiej muzyki rozrywkowej. Wielka w tym zasługa jego talentu kompozytorskiego – był bowiem nie tylko ich wykonawcą, ale i kompozytorem. Od 24 czerwca śpiewanie i granie jego piosenek w domu, dla przyjemności staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Premiera "Es lärmt das Licht" Agaty Zubel na finał rezydencji kompozytorskiej w Szwajcarii

Prawykonanie Es lärmt das Licht, najnowszego utworu Agaty Zubel na sopran i orkiestrę smyczkową do tekstu Reinera Marii Rilkego, zwieńczy 30 czerwca rezydencję kompozytorki w HEMU - Haute École de Musique w Lozannie.

46. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY | FINAŁ

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki na 46. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, który odbędzie się w dniach 21 i 23 czerwca 2024 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 30 czerwca.

Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas tegorocznej, październikowej edycji programu rezydencji artystycznych. Zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

ALBUM RODZINNY: dzieło Jerzego Kornowicza i Michała Rusinka dla małych i dużych

Wspólna gra w pamięć, dzięki której na bardzo zwyczajną rodzinę można spojrzeć z niezwyczajnej perspektywy. ALBUM RODZINNY – dzieło Jerzego Kornowicza do libretta Michała Rusinka to kolejna w tym roku premiera wydawnictwa ANAKLASIS. Tym razem marka fonograficzna poszerza grono swoich odbiorców o najmłodszych słuchaczy. Premiera płyty 21 czerwca.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej: widzimy się w Krakowie!

Już po raz 21. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza nauczycieli szkół muzycznych na Dzień Edukacji Muzycznej – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki polskiego środowiska muzycznego. 

W wirze muzyki i polityki. O jednej z najbarwniejszych postaci PRL-u

Kompozytor, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny, pedagog, poseł na Sejm. Człowiek renesansu. Na pytanie jak łączy tyle różnych aktywności, Stefan Kisielewski odpowiadał, że stosuje „umysłowy płodozmian” – raz muzyka, raz polityka. W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Małgorzata Gąsiorowska przygląda się życiu i twórczości Kisielewskiego, rysując intrygujący portret jednej z najbarwniejszych i najważniejszych postaci świata kultury PRL.