PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

ANAKLASIS IN JAPAN: jazz na styku kultur

2023-05-11

Na przełomie kwietnia i maja polski jazz triumfował w Japonii. W ramach projektu ANAKLASIS IN JAPAN uznani polscy i japońscy artyści jazzowi wystąpili z 6 koncertami dla setek odbiorców zgromadzonych w 4 prestiżowych lokalizacjach w Tokio, zderzając swoje pomysły na improwizację. Było to pierwsze tak rozbudowane tournée z polską muzyką jazzową zorganizowane pod szyldem marki fonograficznej ANAKLASIS, działającej w ramach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

REVISIONS, czyli nowe podejście do dawnego

„ANAKLASIS to marka fonograficzna, której celem i ambicją jest dokumentowanie tego, co najwybitniejsze i najciekawsze w polskiej muzyce współczesnej”, komentuje dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. „Od początku jej istnienia, od 2019 roku jesteśmy obecni w Japonii. Po kilku latach poznawania przez japońskich melomanów rejestrowanej na naszych krążkach twórczości polskich kompozytorów w interpretacjach znakomitych wykonawców, nadszedł czas na przedstawianie naszych artystów na żywo. Zaczęliśmy od bardzo dobrze przyjętej w Kraju Kwitnącej Wiśni serii REVISIONS”.


fot. Maciej Komorowski / PWM
 

Celem pomarańczowej serii REVISIONS od ANAKLASIS jest pokazanie uznanych dzieł wybitnych polskich twórców przez pryzmat nowoczesnego języka muzycznego – w opracowaniach i reinterpretacjach współczesnych artystów. Twórczość Karola Szymanowskiego wziął na warsztat Adam Pierończyk (SZYMANOWSKI / X-RAY), a Piotr Orzechowski z Kubą Więckiem za punkt wyjścia wzięli muzykę Wojciecha Kilara (THEMES OF DRACULA). To właśnie ich wizje stały się podstawą projektu ANALASIS IN JAPAN. Podczas koncertów w Japonii, oprócz materiału zarejestrowanego na płytach, artyści zaprezentowali także improwizowane sety, w których towarzyszyli im muzycy znani na japońskiej scenie jazzowej: pianistka Saki Ozawa, kontrabasista Takashi Sugawa i perkusista Kaito Nakamura.


Od Polski po Japonię


Koncertową obecność ANAKLASIS w Japonii poprzedziła wizyta studyjna Saki Ozawy w Polsce w marcu 2023 roku, której elementem był jej występ we wrocławskim Vertigo Jazz Club & Restaurant. Tego wieczoru na tej samej scenie zagrali także Adam Pierończyk i Piotr Orzechowski. Pobyt Ozawy w Polsce został zarejestrowany w formie wideo i udostępniony na kanale YouTube Jazz Auditoria, przybliżając międzynarodowej publiczności jazz nad Wisłą widziany oczami japońskiej pianistki.


Cykl koncertów zrealizowanych w ramach ANAKLASIS IN JAPAN zainaugurował występ polskich artystów w Ambasadzie Polskiej w Tokio 28 kwietnia. W ramach wydarzenia wystąpił także DJ Yama a.k.a. Sahib, który przedstawił autorskie remiksy materiałów z wybranych płyt ANAKLASIS, podkreślając niewyczerpany potencjał dzieł polskich mistrzów. Kolejne koncerty pod hasłem „Discover Jazz in Poland” miały charakter improwizowanych setów, w których wzięli udział artyści z Polski i z Japonii: 29 kwietnia jazz zabrzmiał w Waterras Common Hall, 3 i 4 maja w prestiżowym klubie Blue Note Place, a 7 maja – w otwartej przestrzeni ekskluzywnej dzielnicy Tokio, Yebisu Garden Place.



fot. Maciej Komorowski / PWM

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest od lat obecne na japońskim rynku, gdzie promuje polską muzykę zarówno w postaci publikacji, jak i w ramach wydarzeń koncertowych organizowanych we współpracy z lokalnymi partnerami. Projekt ANAKLASIS IN JAPAN, który był pierwszym krokiem do szerokiej promocji marki fonograficznej w Kraju Kwitnącej Wiśni, spotkał się z dużym zainteresowaniem tokijskiej publiczności: artyści wystąpili na żywo przed około 750 słuchaczami, a transmisję online z koncertu w Waterras Common Hall obejrzało ponad 2300 osób.


Współpraca kultur


ANAKLASIS IN JAPAN to pierwsze tak rozbudowane międzynarodowe przedsięwzięcie, którego celem była promocja marki zagranicą. Jego organizacja była możliwa dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Tokio, Instytutem Adama Mickiewicza oraz jednym z najważniejszych japońskich ośrodków jazzowych: klubem Blue Note Place. 


„Instytut Polski w Tokio od lat wspiera i promuje polski jazz w Japonii. Cieszymy się, że po przerwie związanej z pandemią ponownie możemy gościć w Tokio znakomitych polskich artystów”, podkreśla dyrektor placówki Urszula Osmycka.


fot. Maciej Komorowski / PWM

Najczęściej czytane:

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.