PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

PWM przenosi się na Wiejską

2023-07-27

Polskie Wydawnictwo Muzyczne przechodzi w wykonawczą fazę rewitalizacji siedziby swojego warszawskiego Oddziału. Wraz z rozpoczęciem remontu i wdrażaniem założeń projektu architektonicznego, Dział Zbiorów Nutowych oraz redakcja „Ruchu Muzycznego” przenoszą się do tymczasowej siedziby przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie.


Mury przy ul. Fredry 8, w których mieści się warszawski Oddział PWM oraz „Ruch Muzyczny”, mają bogatą i barwną historię. Budynek dawnego Banku Dyskontowego projektu Kazimierza Loewego, pochodzący z 1897 roku, od 1965 roku figuruje w rejestrze zabytków. Oficyna podjęła działania, by zaprosić w swoje progi artystów i miłośników muzyki – dzięki realizowanym planom związanym z unowocześnieniem i zwiększeniem funkcjonalności budynku, siedziba PWM stanie się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy.

 


Na czas remontu, który zaplanowany jest do końca 2024 roku, zarówno Dział Zbiorów Nutowych PWM, jak i redakcja „Ruchu Muzycznego”, będą działać w siedzibie tymczasowej przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Znajdująca się pod tym adresem kamienica Karskich także może pochwalić się niebagatelną historią: mieszkał tam Jerzy Żurawlew – kompozytor, pianista i inicjator Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, oraz profesor Stanisław Szober, wybitny językoznawca. Przez pewien czas budynek był także siedzibą Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej nr 3. PWM nadpisuje jego historię, przenosząc się do niego wraz z bogatymi zbiorami archiwalnymi i materiałami wykonawczymi do ponad 3500 skatalogowanych dzieł wielkoobsadowych.

 


Przeprowadzka: to warto wiedzieć


W związku z działaniami związanymi z przeprowadzką Oddziału, do 30 sierpnia mogą pojawiać się trudności w realizacji zamówień na materiały orkiestrowe. Zwrot materiałów możliwy będzie po 20 sierpnia – przesyłki, które dotrą do DZN przed tym terminem, będą odsyłane do nadawcy. Warto zaznaczyć, że późniejszy zwrot materiałów nie będzie wiązał się z opłatą za dłuższe wypożyczenie.


Zwroty należy kierować na adres:

Oddział – Dział Zbiorów Nutowych PWM, ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa.

Wszelkie materiały, publikacje książkowe, płytowe do recenzji należy kierować na nowy, tymczasowy adres redakcji: „Ruch Muzyczny”, ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa.

 


Idzie nowe: przebudowa Fredry 8 czas start


#Fredry8 będzie nowoczesną i otwartą przestrzenią kulturalną na mapie Polski. W zmodernizowanej siedzibie PWM przy ul. Fredry 8 znajdą się kameralna sala koncertowa, klub jazzowy, księgarnia muzyczna, mediateka, studio nagrań oraz sale warsztatowe. Bogate zasoby, którymi opiekuje się DZN, będą odpowiednio zabezpieczone. Przy Fredry 8 rezydować będzie także redakcja „Ruchu Muzycznego”, najstarszego pisma muzycznego w Polsce, którego wydawcą jest PWM.


Generalnym wykonawcą projektu architektonicznego jest firma EBS-BUD. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2024 roku. Głównym inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Inwestycja zostanie sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków budżetu państwa.


W razie pytań napisz lub zadzwoń do nas:
Dział Zbiorów Nutowych
„Ruch Muzyczny”

Najczęściej czytane:

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.