PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Festiwal Moniuszki rozpoczyna sezon artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu

2023-10-06

Teatr Wielki w Poznaniu po 25-miesięcznej modernizacji powraca do swojej siedziby przy ul. Fredry. Sezon artystyczny 2023/2024 w gmachu pod Pegazem rozpocznie się pierwszą edycją Festiwalu Moniuszki w dniach 6-19 października. W programie m.in. Gala Otwarcia Sceny z udziałem Artura Rucińskiego oraz koncert „MONIUSZKO / MOŻDŻER”. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Ruch Muzyczny są Partnerami wydarzenia.

 


Historia Teatru Wielkiego jest nierozerwalnie związana ze Stanisławem Moniuszką, odkąd w 1919 roku Halka zainaugurowała polską działalność opery w Poznaniu. Nic więc dziwnego, że i powrót zespołu na rodzimą, gruntownie zmodernizowaną scenę instytucja uczci pierwszą edycją festiwalu poświęconego Moniuszce – swojemu patronowi. „Jednak nie tylko o zachowanie ciągłości nam chodzi” – podkreślają organizatorzy. „Chcemy z Moniuszki wydobyć tę iskrę, która sprawiła, że jego twórczość spajała i dodawała otuchy w trudnych chwilach, jak i była okazją do celebrowania radości ze zwycięstwa i wolności. Pragniemy, aby stworzone przez niego dzieła, były przyczyną do dyskusji i mówiły coś o nas – nie tylko tych dawnych, zasłuchanych w dźwięk kuranta, ale też o tych, których głos jest bardziej lub mniej słyszalny obecnie.”

Festiwal zainauguruje najważniejszy utwór polskiego repertuaru operowego – Straszny dwór. Realizatorzy poznańskiej inscenizacji z 2021 roku udowadniają, że dzieło Moniuszki to nie zbiór efektownych pamiątek przeszłości, a utwór wspaniale wpisujący się w obecne czasy, dający pole twórczej interpretacji, z wyraziście zarysowanymi postaciami i aktualną wymową. Nowatorską interpretację, łącząca przywiązanie do tradycji z potrzebną nowoczesności, przygotowała reżyserka Ilaria Lanzino. Kierownictwo muzyczne nad realizacją sprawuje Marco Guidarini, zaś za scenografię odpowiedzielny jest Leif-Erik Heine. W trzech festiwalowych spektaklach 6, 7 i 8 października wystąpią: Ruslana Koval i Małgorzata Olejniczak-Worobiej (Hanna), Gosha Kowalinska i Magdalena Wilczyńska-Goś (Jadwiga), Piotr Friebe i Piotr Kalina (Stefan), Rafał Korpik i Damian Konieczek (Zbigniew), Szymon Mechliński (Miecznik), Anna Lubańska i Galina Kuklina (Cześnikowa), Rafał Korpik i Damian Konieczek (Skołuba), Bartłomiej Szczeszek i Albert Memeti (Pan Damazy) oraz Jaromir Trafankowski i Maciej Ogórkiewicz (Maciej). Solistom towarzyszyć będzie Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod kierownictwem Marco Guidariniego.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w programie Festiwalu będzie Gala Otwarcia Sceny 14 października. Powrót do gmachu pod Pegazem po przeszło dwóch latach remontu nie może odbyć się inaczej niż w rytm Moniuszkowskich kompozycji w mistrzowskim wykonaniu. Gwiazdą wieczoru będzie światowej sławy baryton Artur Ruciński. Obok niego wystąpią związani z Teatrem Wielkim soliści – laureaci Konkursu Moniuszkowskiego: Ruslana Koval (sopran), Małgorzata Olejniczak – Worobiej (sopran), Piotr Kalina (tenor), Szymon Mechliński (baryton) i Volodymyr Tyshkov (bas). Solistów, chór i orkiestrę poprowadzi Maestro Jacek Kaspszyk.

 



Moniuszko i... jazz? Jak najbardziej! W koncercie „MONIUSZKO / MOŻDŻER” 15 października obok słynnej uwertury fantastycznej Bajka usłyszymy inspirowaną nią kompozycję Leszka Możdżera MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE. Znakomity jazzman docenił Moniuszkowską instrumentację, zwartą konstrukcję i zręczne prowadzenie formy. Precyzyjny splot zabiegów muzycznych zachęca do improwizacji, tchnienia w partyturę powietrza, pokazania jej kunsztu oraz umiejscowienia we współczesności. Możdżer na bazie Bajki namalował własną muzyczną opowieść. Stworzył ją z fragmentów, które – jak przy użyciu klawiszowego skrótu – porozsuwał, aby zmieścić w nich niejazzowe akcenty, niektóre tempa oryginału zwolnił, część fragmentów powtórzył. Jak brzmi ta nieoczywista kolaboracja? Jest fanatycznie! Jest bajecznie! Podczas koncertu wystąpią Leszek Możdżer oraz Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Katarzyny Tomali-Jedynak z udziałem Tomasza Dąbrowskiego (trąbka), Bartka Królika (bas), Adama Bławickiego (saksofon) i Łukasza Sobolaka (perkusja).

Repertuar Festiwalu przewiduje też wydarzenie dla najmłodszych – kierowane dla dzieci warsztaty najnajMoniuszko to projekt muzyczny inspirowany muzyką Stanisława Moniuszki, dostosowany do możliwości percepcyjnych i rozwoju najmłodszych miłośników dźwięków. Dzieci wraz z opiekunami będą mogły zanurzyć się w świecie dźwięków 18 października.

Pierwszą edycję Festiwalu Moniuszki zwieńczy wieczór z Parią w Kinie Pałacowym. Tylko nieliczni widzowie mieli okazję uczestniczyć w scenicznej realizacji spektaklu, który wywalczył poznańskiej scenie „Operowego Oscara”, czyli International Opera Award w kategorii „Dzieło odkryte na nowo”. Spektakl był wystawiony w hali Arena i miał rzadko wykorzystywaną w teatrze operowym formułę „site specific”. Inscenizacja Grahama Vicka, emocje, które kierownik muzyczny przedstawienia – Gabriel Chmura – wydobył z Moniuszkowskiej partytury oraz znakomite i wyraziste postaci sprawiły, że było to przedstawienie wyjątkowe. Filmową rejestrację w Centrum Kultury Zamek będzie można zobaczyć 19 października.

Szczegóły na stronie organizatora

Najczęściej czytane:

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.