PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

20. Dni Edukacji Muzycznej: przed nami 4 dodatkowe wydarzenia!

2023-11-06

Całodniowy kongres dla nauczycieli szkolnictwa muzycznego, który odbył się 20 października w Katowicach już za nami, lecz to dopiero początek wydarzeń planowanych z okazji jubileuszowej, 20. edycji Dni Edukacji Muzycznej. 

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska pedagogicznego, poszerzyliśmy przedsięwzięcie o cztery dodatkowe muzyczne spotkania. Już w przyszłym tygodniu rozpoczynamy cykl warsztatów #miniDEM, podczas których główne role odegrają kolejno: trąbka, kontrabas, wiolonczela i fortepian. Warsztaty skierowane tym razem będą zarówno do nauczycieli, jak i uczniów i ich rodziców.

Lekcje mistrzowskie poprowadzą uznani pedagodzy, którzy zaprezentują własne metody pracy z młodymi adeptami sztuki muzycznej. Pracować będą na autorskich materiałach – najnowszych publikacjach dostępnych w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Pierwsza odsłona mini DEM-u odbędzie się już 15 listopada w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Lekcję dla uczniów klas trąbki, a także innych instrumentów dętych, poprowadzi Sławomir Cichor. Kolejne wydarzenia z cyklu odbędą się 23 listopada w  Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu (lekcja kontrabasu z Grzegorzem Frankowskim), 27 listopada w Państwowej Szkole Muzycznej  I stopnia im. L. Różyckiego w Myślenicach (lekcja wiolonczeli z Radosławem Bukałą) oraz 12 grudnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej (lekcja fortepianu z Krystyną Gowik).

 

To jednak nie wszystko – każdy z warsztatów instrumentalnych wzbogaci spotkanie z fizjoterapeutą Michałem Preinlem, pracującym na co dzień z zawodowymi muzykami. Wykładowca opowie m.in. o istotnych czynnikach poprawnej gry na instrumentach: postawie ciała, relaksacji, a także o tym jak zapobiegać przeciążeniom zawodowym w przyszłości. 

Podczas wszystkich czterech spotkań dostępne będzie stoisko handlowe Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, dzięki czemu uczestnicy zyskają możliwość zapoznania się na miejscu z dostępną ofertą pedagogiczną Oficyny oraz nabycia publikacji prezentowanych podczas warsztatów.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny

 

 

 

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na naszym Facebooku! Więcej informacji na stronie www.dem.com.pl

 

Partnerzy: Centrum Edukacji Artystycznej, Ruch Muzyczny

Patron medialny: POLMIC

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najczęściej czytane:

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.