Aktualności
Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz
2024-07-15
Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!
Kazimierz Serocki, Continuum
Continuum to jeden z pierwszych polskich współczesnych utworów na zespół perkusyjny, który usłyszałam podczas zajęć z literatury muzycznej na studiach. Słuchaliśmy wówczas wykonania Les Percussions de Strasbourg. Byłam całkowicie zafascynowana ilością instrumentów, bogactwem barw oraz wyraźnymi kontrastami dynamicznymi. Myślę, że to był moment, w którym zakwitła moja pasja do muzyki współczesnej i zaczęłam odkrywać piękno oraz różnorodność instrumentów perkusyjnych.
Kazimierz Serocki, Fantasmagoria
Kolejny utwór Serockiego, który bardzo wyraźnie zapadł mi w pamięci. Jest to duet na fortepian i perkusję: bardzo duży zestaw który, oprócz walorów dźwiękowych, tworzy jednocześnie bardzo ciekawą scenerię dla poruszającego się wewnątrz perkusisty. Utwory na duże zestawy perkusyjne często wymagają od wykonawcy stworzenia pewnego rodzaju choreografii, która pozwala skutecznie zrealizować partyturę, co sprawia, że gra na instrumentach perkusyjnych przypomina czasem wręcz taniec.
fot. Oliver Röckle
Agata Zubel, Flash na perkusję i zespół instrumentalny
Bardzo wysoko cenię twórczość Agaty Zubel i w tym utworze zakochałam się „od pierwszego usłyszenia”. Dosłownie z wypiekami na twarzy obejrzałam nagranie dostępne w internecie i bez wątpienia mogę powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych utworów na perkusję solo z towarzyszeniem, jaki znam.
Włodzimierz Kotoński, Etiuda na jedno uderzenie w talerz
Umieszczam Etiudę na jedno uderzenie w talerz Włodzimierza Kotońskiego na mojej liście, ponieważ jest to bardzo ciekawy eksperyment muzyczny i jednocześnie ważna pozycja w polskiej literaturze muzycznej. Choć uderzenie w talerz jest jedynie punktem wyjścia, a treścią utworu są głównie przekształcenia dźwiękowe, nadal pozycja ta przypomina mi, że jest to wspaniały instrument, z którego można wydobyć bardzo interesujące brzmienia, również czysto akustycznie.
fot. Nico Rademacher / Heidelberger Frühling
***
Rekomendowane publikacje pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Możecie je znaleźć w naszym e-sklepie, w księgarni stacjonarnej w Krakowie i dobrych księgarniach muzycznych. W formie elektronicznej szukajcie na www.nkoda.com.
Tamarę Kurkiewicz wykonującą partię instrumentów perkusyjnych usłyszycie na albumie ANA 025 ORESTEJA – Agata Zubel i Maja Kleczewska, wydanym przez ANAKLASIS w serii OPERA.
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.