Aktualności
Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy
2024-12-13
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma w swojej ofercie wiele znakomitych opracowań bożonarodzeniowych utworów na różne instrumenty, solo lub w zespołach. Przedstawiamy wybór naszych propozycji, które mogą stać się podstawą świątecznego repertuaru w szkołach muzycznych, podczas koncertów lub na potrzeby domowego muzykowania.
Kolędy w najłatwiejszym układzie na fortepian w opracowaniu Adama Lewandowskiego to jeden z najchętniej wybieranych zbiorów. Idealnie nadaje się dla początkujących pianistów i pozwala już na wczesnym etapie nauki włączyć się do wspólnego kolędowania. Propozycją dla uczących się gry na keyboardzie lub fortepianie są Kolędy w łatwym układzie sporządzone przez Marcela Chyrzyńskiego. Inni młodzi instrumentaliści mogą sięgnąć po Gdy się Chrystus rodzi… Kolędy i pastorałki na skrzypce solo Antoniego Cofalika, Najpiękniejsze kolędy polskie na akordeon Stanisława Galasa, Kolędy w najłatwiejszym układzie na gitarę klasyczną Bartłomieja Budzyńskiego lub Kolędy na gitarę dla średnio zaawansowanych, opracowane przez Piotra Lemańskiego.
Gwiazdkowym prezentem mogą stać się pięknie wydane kolędy Graj ze mną na cztery ręce Janiny Garści, z powodzeniem grywane przez początkujących pianistów. Bóg się rodzi. Kolędy na fortepian na cztery ręce zostały opracowane w nieco bardziej skomplikowanym układzie przez Joannę Pilch. Zaawansowani pianiści, poszukujący oryginalnej propozycji, mogą sięgnąć po dwa zbiory Lili laj Marty Mołodyńskiej-Wheeler. Są to utwory łączące w sobie tradycyjne melodie z elementami muzyki rozrywkowej, ujęte w stylu charakterystycznym dla twórczości autorki.
Kolędy na głos i fortepian można znaleźć w twórczości cenionych polskich kompozytorów XX wieku. Wśród nocnej ciszy to opracowanie dwunastu kolęd, sporządzone przez Romualda Twardowskiego. Witold Lutosławski w 20 kolędach wykorzystał dawne melodie ze Śpiewnika kościelnego księdza Mioduszewskiego oraz zbiorów Oskara Kolberga, nadając im sobie współczesną harmonię. Aranżacjami jazzowymi na tę obsadę zajęli się Magdalena Kruszewska-Pulcyn i Kuba Stankiewicz w Kolędach na jazzowo. Głos wokalny i partia fortepianu zostały opatrzone nazwami akordów, proponując tym samym nowoczesną harmonię, czerpiącą z bogatej tradycji muzyki jazzowej.
Wyjątkową publikacją są Dzieła chóralne. Kolędy i pastorałki na chór mieszany a cappella Feliksa Nowowiejskiego. Wydanie zawiera utwory z trzech zbiorów kompozytora – 12 kolęd na chór mieszany, Śpiewnika gwiazdkowego op. 5 nr 5 i Śpiewnika górnośląskiego – oraz Hymn Bożego Narodzenia. Muzyczne podanie poezji bożonarodzeniowej, w formie zarówno opracowań, jak i autorskich dzieł, znajdziemy także w twórczości współczesnych kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego (Cztery kolędy, Trzy kolędy i Anioł zawołał. Trzy kolędy) i Marcina Łukasza Mazura (Kolędziołki).
Na młodych kameralistów czekają unikatowe wersje utworów świątecznych: Kolędy na trzy klarnety Adama Brzozowskiego, które można wykonywać jako suitę, Kolędy na zespół instrumentalny na skrzypce lub trąbkę, perkusję i fortepian Agnieszki Kreiner-Bogdańskiej oraz Kolędy na flet, skrzypce i fortepian Wojciecha Widłaka. Biblioteka Orkiestr Dętych ma w swojej ofercie dwa gwiazdkowe tytuły: 10 kolęd Jacka Targosza na kwintet dęty blaszany oraz opracowanie sporządzone przez Tomasza Drewniaka na orkiestrę dętą piosenki Dzień jeden w roku z repertuaru Czerwonych gitar.
Po wszystkie świąteczne publikacje zapraszamy na stronę internetową księgarni PWM oraz do stacjonarnych księgarni muzycznych.
Najczęściej czytane:
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.