PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wydarzenia edukacyjne podczas muzycznych spotkań na 80-lecie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

2025-02-06

W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców. 

 

 

Narodowe Forum Muzyki to nie tylko sale koncertowe i miejsce prób dla artystów, ale także punkt spotkań dla wszystkich kochających muzykę. To instytucja łącząca pasjonatów, twórców i wykonawców, oferując im szeroką gamę doświadczeń artystycznych. Jubileusz PWM jest doskonałą okazją do wymiany myśli i doświadczeń, a także do wzbogacenia wiedzy melomanów w każdym wieku. To także idealny moment, by w pełni docenić dorobek Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz jego wpływ na rozwój kultury muzycznej w Polsce.

 

 

07.03, piątek, 9.30
NFM, VIP Room i Sala Główna ORLEN

 

Spotkanie z prof. Agatą Zubel
w ramach cyklu Spotkania z muzyką symfoniczną dla uczniów szkół średnich

 

Agata Zubel to kompozytorka muzyki najnowszej posługująca się współczesnym językiem muzycznym. Podczas spotkania z młodzieżą opowie o swoich pomysłach, inspiracjach oraz tajnikach techniki kompozytorskiej. To wyjątkowa okazja, by poznać świat współczesnej muzyki z perspektywy samej twórczyni. Młodzi słuchacze będą mogli uczestniczyć w próbie generalnej, podczas której zobaczą z bliska pracę dyrygenta, orkiestry i kompozytorki przygotowujących dzieło do wieczornego koncertu. Muzycy będą pracowali nad polskim prawykonaniem utworu Agaty Zubel Na zewnątrz czasu na solistkę hologramową i orkiestrę. NFM Filharmonię Wrocławską poprowadzi Duncan Ward. Spotkania z muzyką symfoniczną dla uczniów szkół średnich (SMS) to stały cykl w ofercie edukacyjnej NFM.

 

 

7.03, piątek, 17.00
NFM, Sala Czerwona

 

Zacznij od Bacha
w ramach cyklu Chór Melomana
Aleksandra Szymańska / Dominik Jarocki – przygotowanie i prowadzenie

 

Chór Melomana to projekt skierowany do wszystkich, którzy chcieliby oderwać się od codziennych trosk i pośpiewać w sali o wspaniałej akustyce. Dzieci, młodzież i dorośli mogą rozwinąć swoje wokalne umiejętności pod okiem profesjonalnych chórmistrzów, doskonalić słuch muzyczny, a podczas tego spotkania odkryć piękno utworów Zbigniewa Wodeckiego. Będzie to możliwe dzięki sporządzonemu przez Krzysztofa Herdzina wspaniałemu opracowaniu piosenek tego artysty na fortepian, głos i gitarę. Zbiór ukazał się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, otwierając serię Klasycy polskiej piosenki.

 

 

7.03, piątek, 17.30
NFM, VIP Room

 

Portrety wielkich kompozytorów – Witold Lutosławski

Wykład dr Danuty Gwizdalanki
w ramach programu Akademia Melomana NFM

 

Wykład z serii Portrety wielkich kompozytorów poświęcony będzie patronowi NFM, Witoldowi Lutosławskiemu. Historię życia i twórczości tego wybitnego kompozytora przybliży dr Danuta Gwizdalanka, autorka licznych artykułów i publikacji o muzyce. Jej książka Lutosławski ukazała się w ramach popularyzatorskiej serii Małe Monografie o znanych i lubianych kompozytorach polskich i zagranicznych różnych epok, wydawanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Nie tylko fakty o kompozytorze, ale również portret osobowości artysty i człowieka przybliży muzykolożka, która miała okazję osobiście poznać Witolda Lutosławskiego. Na wykład zapraszamy nie tylko uczestników Akademii Melomana NFM, inicjatywy zrzeszającej wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę muzyczną i stać się bardziej świadomymi uczestnikami życia kulturalnego.

 

 

 

 

8.03, sobota, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00
NFM, Sala Czarna

 

Karnawał zwierząt

w ramach cyklu Muzyczne poranki i popołudnia dla maluchów CE NFM
Prowadzący zajęcia w Centrum Edukacyjnym NFM wraz z zaproszonymi gośćmi

 

Zapraszamy najmłodszych do świata dźwięków za sprawą Karnawału zwierząt. Ta niezwykła publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego łączy zabawne i pełne uroku wiersze Piotra Kamińskiego z ponadczasowymi utworami Camille’a Saint-Saënsa. Barwne ilustracje słowno-muzyczne poruszą wyobraźnię dzieci, pozwalając im otworzyć się na nowe brzmienia i barwy. Prowadzący zajęcia, wykwalifikowani edukatorzy i artyści przygotowujący cykl Muzyczne poranki i popołudnia dla maluchów CE NFM, zachęcą małych uczestników oraz ich rodziców do aktywnego słuchania, wspólnego śpiewu i improwizacji, otwierając przed nimi drzwi do krainy muzyki.

 

 

8.03, sobota, 11.30
NFM, VIP Room

 

Moc muzyki – osiem zaproszeń do treningu słuchu muzycznego

dr hab. Michał Moc / mgr Urszula Koza – prowadzenie

 

Moc muzyki – osiem zaproszeń do treningu słuchu muzycznego to wydarzenie promujące najnowszą publikację PWM-u – „arkusze jednego dzieła”, czyli materiały do kształcenia słuchu, zebrane w teczce zatytułowanej Moc muzyki. Autorem jest dr hab. Michał Moc, uznany dydaktyk, kompozytor i akordeonista, specjalista w dziedzinie nauczania przedmiotów muzycznych, szczególnie kształcenia słuchu. Spotkanie poprowadzi wspólnie z Urszulą Kozą. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą doskonalić się w zakresie edukacji muzycznej uczniów szkół muzycznych. Projekt jest realizowany we współpracy z Festiwalem mYear 2025.

 



Z programami wydarzeń edukacyjnych oraz informacjami dotyczącymi zakupu biletów można zapoznać się na stronie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
Więcej informacji na stronie internetowej, w mediach społecznościowych PWM (Facebook, Instagram, YouTube, X), jak również w świecie cyfrowym: PBM, Spotify, nkoda.

Muzyczne spotkania z okazji 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego współtworzą:
Organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Współorganizator: Narodowe Forum Muzyki (7–8.03.2025, Wrocław)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najczęściej czytane:

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.