Aktualności
Wydarzenia edukacyjne podczas muzycznych spotkań na 80-lecie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2025-02-06
W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców.
Narodowe Forum Muzyki to nie tylko sale koncertowe i miejsce prób dla artystów, ale także punkt spotkań dla wszystkich kochających muzykę. To instytucja łącząca pasjonatów, twórców i wykonawców, oferując im szeroką gamę doświadczeń artystycznych. Jubileusz PWM jest doskonałą okazją do wymiany myśli i doświadczeń, a także do wzbogacenia wiedzy melomanów w każdym wieku. To także idealny moment, by w pełni docenić dorobek Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz jego wpływ na rozwój kultury muzycznej w Polsce.
07.03, piątek, 9.30
NFM, VIP Room i Sala Główna ORLEN
Spotkanie z prof. Agatą Zubel
w ramach cyklu Spotkania z muzyką symfoniczną dla uczniów szkół średnich
Agata Zubel to kompozytorka muzyki najnowszej posługująca się współczesnym językiem muzycznym. Podczas spotkania z młodzieżą opowie o swoich pomysłach, inspiracjach oraz tajnikach techniki kompozytorskiej. To wyjątkowa okazja, by poznać świat współczesnej muzyki z perspektywy samej twórczyni. Młodzi słuchacze będą mogli uczestniczyć w próbie generalnej, podczas której zobaczą z bliska pracę dyrygenta, orkiestry i kompozytorki przygotowujących dzieło do wieczornego koncertu. Muzycy będą pracowali nad polskim prawykonaniem utworu Agaty Zubel Na zewnątrz czasu na solistkę hologramową i orkiestrę. NFM Filharmonię Wrocławską poprowadzi Duncan Ward. Spotkania z muzyką symfoniczną dla uczniów szkół średnich (SMS) to stały cykl w ofercie edukacyjnej NFM.
7.03, piątek, 17.00
NFM, Sala Czerwona
Zacznij od Bacha
w ramach cyklu Chór Melomana
Aleksandra Szymańska / Dominik Jarocki – przygotowanie i prowadzenie
Chór Melomana to projekt skierowany do wszystkich, którzy chcieliby oderwać się od codziennych trosk i pośpiewać w sali o wspaniałej akustyce. Dzieci, młodzież i dorośli mogą rozwinąć swoje wokalne umiejętności pod okiem profesjonalnych chórmistrzów, doskonalić słuch muzyczny, a podczas tego spotkania odkryć piękno utworów Zbigniewa Wodeckiego. Będzie to możliwe dzięki sporządzonemu przez Krzysztofa Herdzina wspaniałemu opracowaniu piosenek tego artysty na fortepian, głos i gitarę. Zbiór ukazał się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, otwierając serię Klasycy polskiej piosenki.
7.03, piątek, 17.30
NFM, VIP Room
Portrety wielkich kompozytorów – Witold Lutosławski
Wykład dr Danuty Gwizdalanki
w ramach programu Akademia Melomana NFM
Wykład z serii Portrety wielkich kompozytorów poświęcony będzie patronowi NFM, Witoldowi Lutosławskiemu. Historię życia i twórczości tego wybitnego kompozytora przybliży dr Danuta Gwizdalanka, autorka licznych artykułów i publikacji o muzyce. Jej książka Lutosławski ukazała się w ramach popularyzatorskiej serii Małe Monografie o znanych i lubianych kompozytorach polskich i zagranicznych różnych epok, wydawanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Nie tylko fakty o kompozytorze, ale również portret osobowości artysty i człowieka przybliży muzykolożka, która miała okazję osobiście poznać Witolda Lutosławskiego. Na wykład zapraszamy nie tylko uczestników Akademii Melomana NFM, inicjatywy zrzeszającej wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę muzyczną i stać się bardziej świadomymi uczestnikami życia kulturalnego.
8.03, sobota, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00
NFM, Sala Czarna
w ramach cyklu Muzyczne poranki i popołudnia dla maluchów CE NFM
Prowadzący zajęcia w Centrum Edukacyjnym NFM wraz z zaproszonymi gośćmi
Zapraszamy najmłodszych do świata dźwięków za sprawą Karnawału zwierząt. Ta niezwykła publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego łączy zabawne i pełne uroku wiersze Piotra Kamińskiego z ponadczasowymi utworami Camille’a Saint-Saënsa. Barwne ilustracje słowno-muzyczne poruszą wyobraźnię dzieci, pozwalając im otworzyć się na nowe brzmienia i barwy. Prowadzący zajęcia, wykwalifikowani edukatorzy i artyści przygotowujący cykl Muzyczne poranki i popołudnia dla maluchów CE NFM, zachęcą małych uczestników oraz ich rodziców do aktywnego słuchania, wspólnego śpiewu i improwizacji, otwierając przed nimi drzwi do krainy muzyki.
8.03, sobota, 11.30
NFM, VIP Room
Moc muzyki – osiem zaproszeń do treningu słuchu muzycznego
dr hab. Michał Moc / mgr Urszula Koza – prowadzenie
Moc muzyki – osiem zaproszeń do treningu słuchu muzycznego to wydarzenie promujące najnowszą publikację PWM-u – „arkusze jednego dzieła”, czyli materiały do kształcenia słuchu, zebrane w teczce zatytułowanej Moc muzyki. Autorem jest dr hab. Michał Moc, uznany dydaktyk, kompozytor i akordeonista, specjalista w dziedzinie nauczania przedmiotów muzycznych, szczególnie kształcenia słuchu. Spotkanie poprowadzi wspólnie z Urszulą Kozą. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą doskonalić się w zakresie edukacji muzycznej uczniów szkół muzycznych. Projekt jest realizowany we współpracy z Festiwalem mYear 2025.
Z programami wydarzeń edukacyjnych oraz informacjami dotyczącymi zakupu biletów można zapoznać się na stronie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
Więcej informacji na stronie internetowej, w mediach społecznościowych PWM (Facebook, Instagram, YouTube, X), jak również w świecie cyfrowym: PBM, Spotify, nkoda.
Muzyczne spotkania z okazji 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego współtworzą:
Organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Współorganizator: Narodowe Forum Muzyki (7–8.03.2025, Wrocław)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najczęściej czytane:
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.