PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Muzyczne spotkania PWM. Bądźmy bliżej siebie

2025-02-07

Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

 

W jednym z największych obiektów koncertowych w Europie Środkowej usłyszymy dzieła blisko czterdziestu kompozytorów wydawanych przez PWM. Podczas wielu atrakcyjnych wydarzeń muzyka polska zabrzmi w wykonaniu LutosAir Quintet, Lutosławski Quartet, Chóru NFM oraz Chóru Melomana i chórów dziecięcych – Chóru Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM. Szczególnie interesujące będą recitale carillonistki Moniki Kaźmierczak, która wykona utwory kompozytorów PWM na mobilnym carillonie, sprowadzanym z Gdańska specjalnie na jubileusz Wydawnictwa.

 



 

LutosAir Quintet, jeden z najaktywniejszych i wszechstronnych zespołów instrumentów dętych, który na swoim koncie ma prawykonania wielu dzieł polskich kompozytorów, w Sali Kameralnej NFM oraz w foyer NFM wykona w sobotę 8 marca kompozycję Hanny Kulenty – Alias na kwintet dęty. W jednoczęściowym dziele, napisanym w technice musique surréalistique, artystka przywołuje odczucie porównywalne do tego, które towarzyszy obserwacji surrealistycznych obrazów holenderskiego malarza i artysty grafika Mauritsa Cornelisa Eschera. W programie koncertu ponadto usłyszymy Kwintet wiosenny na instrumenty dęte Aleksandra Lasonia, Pezzo grazioso na kwintet dęty Marka Stachowskiego oraz Mini-Quintetto Józefa Świdra, niosące ze sobą witalność, bogatą kolorystykę brzmienia i nastrój pełen optymizmu. Na sety kwintetu zapraszamy o godz. 13.00, następnie – z powtórzeniem repertuaru – o godz. 17.20.

Bardzo osobisty charakter muzyki pisanej na mniejsze zespoły stawia przed kompozytorami wysokie wymagania. Jak ujmuje to Zbigniew Bujarski w słowie wstępnym do wydania Kwartetu na jesień, który wykona Lutosławski Quartet w sobotę 8 marca (Sala Kameralna NFM, godz. 14.00, foyer NFM, godz. 16.40): Gatunek kwartetu smyczkowego jest rodzajem prywatnego listu, który kompozytor pisze do konkretnego adresata i w podobny sposób odbiera muzykę kwartetową innych kompozytorów – jak prywatną korespondencję dźwiękową między pojedynczymi osobami. Intymność tej muzycznej wypowiedzi zespół przybliży słuchaczom, sięgając po kwartety smyczkowe zarówno kompozytorów muzyki najnowszej, jak i tych wpisujących się w grono twórców naszego dziedzictwa narodowego: Pawła Mykietyna, Andrzeja Krzanowskiego, Grażyny Bacewicz i Stanisława Moniuszki.

Szczególnymi wydarzeniami będą recitale Moniki Kaźmierczak – znakomitej carillonistki miasta Gdańsk i aktywnej propagatorki instrumentu składającego się z kilkudziesięciu dzwonów. Podczas jej występów usłyszymy kompozycje pierwotnie przeznaczone na carillony gdańskie, znajdujące się na wieży Ratusza Głównego Miasta i kościoła Św. Katarzyny. Tym razem, za sprawą mobilnego carillonu, dźwięki dzwonów popłyną w przestrzeń miejską Wrocławia. Przez dwa dni, 7 i 8 marca, Monika Kaźmierczak wykona łącznie aż dziesięć utworów, skomponowanych przez: Krzysztofa Knittla, Joannę Wnuk-Nazarową, Pawła Mykietyna, Dariusza Przybylskiego, Krzysztofa Meyera, Elżbietę Sikorę, Hannę Kulenty, Martę Ptaszyńską, Zygmunta Krauzego i Aleksandra Nowaka. Dzwony carillonu rozbrzmiewać będą przed NFM w piątek 7 marca w godz. 16.30–17.00, 18.30–19.00, 21.00–21.20, w sobotę 8 marca od godz. 10.40 do 16.20 co 20 minut oraz w godz. 17.40.–18.00 i 19.15–19.30.

Śpiewać każdy może! Dlatego w sobotę 8 marca wraz z chórami prężnie działającymi w NFM zaprezentujemy szeroki wachlarz repertuarowy z katalogu PWM przeznaczony na najbardziej naturalny z instrumentów, czyli ludzki głos. Chór NFM wystąpi w trzech odsłonach tematycznych: religijnej, poetyckiej i świeckiej. W foyer NFM w godz. 16.20–18.00 w tych artystów usłyszymy religijne kompozycje Marcela Chyrzyńskiego, Wojciecha Widłaka, Pawła Łukaszewskiego i Macieja Zielińskiego. Sferę profanum ukażą kompozycje Kazimierza Serockiego, Romana Maciejewskiego i Tadeusza Bairda, z kolei za sprawą pieśni Witolda Szalonka, Joanny Wnuk-Nazarowej i Józefa Świdra doświadczymy subtelnej korespondencji dwóch sztuk – poezji i muzyki.

Nie zapominamy również o najmłodszych, dla których pieśni i piosenki komponowali m.in. Witold Lutosławski, Romuald Twardowski, Henryk Mikołaj Górecki czy Irena Pfeiffer. Młodzi śpiewacy chórów dziecięcych: Chóru Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM wystąpią w sobotę 8 marca o godz. 11.00, 12.00 i 13.00 w foyer NFM.

Z programami wydarzeń oraz informacjami dotyczącymi zakupu biletów na koncerty LutosAir Quintet oraz Lutosławski Quartet można zapoznać się na stronie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego. Na recitale carillonowe i koncerty chóralne wstęp jest bezpłatny.

Zachęcamy do śledzenia PWM na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube, X).

Muzyczne spotkania z okazji 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego współtworzą:
Organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Współorganizator: Narodowe Forum Muzyki (7–8.03.2025, Wrocław)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Najczęściej czytane:

Muzyczne spotkania PWM. Bądźmy bliżej siebie

Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Wydarzenia edukacyjne podczas muzycznych spotkań na 80-lecie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców. 

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.