Aktualności
Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship
2025-04-17
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Fundacja przyznaje pomoc finansową, tzw. stypendia Guggenheima (ang. Guggenheim Fellowship), naukowcom, nauczycielom i twórcom, którzy wykazali się wyjątkowym dorobkiem na polu nauki, kultury i sztuki (z pominięciem sztuk scenicznych i filmu). Stypendyści tworzą tzw. setną klasę stypendystów (ang. 100th Class of Fellows).
Klasa została wybrana na podstawie zarówno wcześniejszych osiągnięć zawodowych, jak i wyjątkowych planów uwzględniających badania i projekty artystyczne, odnoszące się do aktualnych tematów i kwestii, takich jak zmiany klimatyczne, badania rdzennej ludności, tożsamość, demokracja i polityka, uwięzienie i ewoluujący cel społeczności. Każdy stypendysta otrzymuje dotację na prowadzenie niezależnej pracy na najwyższym poziomie w „możliwie najbardziej swobodnych warunkach”.
W czasach, gdy życie intelektualne jest atakowane, stypendium Guggenheima świętuje stulecie wspierania życia i pracy wizjonerskich naukowców, uczonych, pisarzy i artystów – powiedział Edward Hirsch, wielokrotnie nagradzany poeta i prezes Fundacji Guggenheima – Wierzymy, że ci kreatywni myśliciele mogą podjąć wyzwania, przed którymi wszyscy dziś stoimy i poprowadzić nasze społeczeństwo ku lepszej i pełnej nadziei przyszłości.
Krzysztof Wołek / fot. Krzysztof Chrobak
Setna klasa stypendystów jest częścią całorocznych obchodów Fundacji Guggenheima, upamiętniających stulecie jej transformacyjnego wpływu na amerykańskie życie intelektualne i kulturalne. Od powstania w 1925 roku Fundacja przekazała ponad 400 milionów dolarów na wsparcie ponad 19 000 pisarzy, uczonych, naukowców i artystów w ponad 50 różnych dziedzinach studiów z zakresu sztuk pięknych, nauk społecznych, humanistycznych i przyrodniczych. Wśród dotychczasowych stypendystów objętych prestiżowym programem Fundacji byli pionierzy nowych form sztuki, którzy dokonali odkryć zmieniających świat, dali głos wszelkim doświadczeniom i odpowiedzieli na niektóre z największych pytań naszego społeczeństwa, wśród nich m.in. tancerka i choreografka Martha Graham, czy kompozytor Aaron Copland.
Za sprawą programu stypendialnego Fundacja przyczyniła się do rozwoju karier laureatów nagród poetyckich, National Book Award i Pulitzera; artystów wystawianych w The Museum of Modern Art, Metropolitan Museum of Art i renomowanych galeriach; filmowców, którzy zdobyli Oscary i zrewolucjonizowali filmy dokumentalne; tancerzy, którzy ustanowili zupełnie nowe sposoby poruszania się; oraz kompozytorów, którzy tworzyli według własnych zasady nowej muzyki. Stypendium otrzymało również wielu późniejszych laureatów Nagrody Nobla.
Rodzina Guggenheimów to potomkowie Meyera Guggenheima, którzy zasłynęli sukcesami w górnictwie i hutnictwie, a później z działalności filantropijnej na rzecz różnych dziedzin, takich jak lotnictwo, czy sztuka nowoczesna.
Najczęściej czytane:
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.