Aktualności
Konkurs
2006-09-27
Interesujesz się muzyką współczesną? Piszesz o muzyce? Napisz dla nas i zdobądź bilety na II Festiwal Muzyki Polskiej!Wszystkich miłośników muzyki współczesnej, którzy chcieliby opublikować swój tekst na stronach internetowych PWM i chętnie wybraliby się na koncerty tegorocznego Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie. Wystarczy zajrzeć do internetowej "Galerii kompozytorów" PWM, wybrać jednego z twórców urodzonych po 1900 roku i napisać tekst o jego muzyce - artykuł, wywiad, esej o długości 2-5 stron.
Na przygotowanie tekstu i wysłanie go do nas w formie elektronicznej mają Państwo prawie miesiąc czasu. Czekamy do 26 października. Z wielkim zainteresowaniem przeczytamy wszystkie nadesłane prace, a trzy najciekawsze nagrodzimy karnetami na wszystkie koncerty II Festiwalu Muzyki Polskiej i opublikujemy w "Galerii kompozytorów". (Mile widziane będą prace nt. twórczości mniej znanych kompozytorów.)
REGULAMIN KONKURSU
1. Przedmiotem konkursu jest oryginalny, nie opublikowany wcześniej autorski tekst w języku polskim, naukowy lub publicystyczny o muzyce jednego z kompozytorów współczesnych (urodzonych po 1900 roku) z internetowej „Galerii kompozytorów” PWM (www.pwm.com.pl).
2. Tekst nie powinien być krótszy niż 3600 ani dłuższy niż 9000 znaków.
3. Prace należy nadsyłać w formie elektronicznej (plik Word) na adres e-mail: internet@pwm.com.pl do dnia 26 października (czwartek) br.
Osobno należy przesłać skan podpisanego zgłoszenia udziału w konkursie, tytułując e-mail „Konkurs internetowy – oświadczenie”.
Podpisane zgłoszenie udziału w konkursie może być przesłane również tradycyjną pocztą w kopercie z dopiskiem „Konkurs internetowy” i adresem e-mail, z którego został wysłany plik. (Adres e-mail pełni funkcję identyfikatora.)
5. 5. Uczestnikami konkursu nie mogą być pracownicy PWM ani osoby w jakikolwiek sposób związane z organizacją Festiwalu Muzyki Polskiej.
6. Trzy najwyżej ocenione prace zostaną nagrodzone w formie pojedynczych karnetów na wszystkie koncerty II Festiwalu Muzyki Polskiej (5-12.11.2006) oraz w całości opublikowane na stronach internetowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
7. Prawa autorskie do nagrodzonych tekstów zostaną przeniesione na PWM.
9. Termin rozstrzygnięcia konkursu: 2 listopada 2006.
10. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronach internetowych PWM, a uczestnicy zostaną powiadomieni e-mailem na adres, z którego plik został nadesłany.
Najczęściej czytane:
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.