PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Czerwiec 2023 »


Fragmenty „Ja, Şeküre” Aleksandra Nowaka zabrzmią po raz pierwszy na Malta Festival Poznań
Fragmenty „Ja, Şeküre” Aleksandra Nowaka zabrzmią po raz pierwszy na Malta Festival Poznań
2023-06-27

Muzyka wokalno-instrumentalna zajmuje szczególnie eksponowane miejsce w twórczości Aleksandra Nowaka. Do oper z librettami Olgi Tokarczuk i Szczepana Twardocha dołącza nowe dzieło – tym razem na podstawie powieści Nazywam się czerwień Orhana Pamuka, zdobywcy literackiej Nagrody Nobla w 2006 roku. 29 czerwca podczas Malta Festival Poznań po raz pierwszy zostanie zaprezentowane libretto i muzyczne fragmenty Ja, Şeküre. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
 

Estetyka muzyczna jako ścieżka poznania. Nowa książka z serii Biblioteka Res Facta Nova
Estetyka muzyczna jako ścieżka poznania. Nowa książka z serii Biblioteka Res Facta Nova
2023-06-26

Czy znaczenie muzyki da się wysłowić? „Muzyka doświadczenia. Eseje i studia” Marcina Trzęsioka to odpowiedź na liczne pytania z zakresu estetyki, w szczególności problematyki spadku XIX-wiecznej myśli o muzyce. To publikacja dla wszystkich, dla których proste odpowiedzi są niewystarczające, a prawdy o sztuce dźwięku szukają głęboko pod powierzchnią.

Oferta pracy: magazynier
Oferta pracy: magazynier
2023-06-23

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: magazyniera

Słuchowisko „Sidła” z Nagrodą Publiczności na festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2023”
Słuchowisko „Sidła” z Nagrodą Publiczności na festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2023”
2023-06-22

Festiwal „Dwa Teatry” odbył się w tym roku po raz 22. Jury zakwalifikowało do niego 28 słuchowisk radiowych. Nagrodę publiczności otrzymały Sidła w reżyserii Aleksandry Głogowskiej, wyprodukowane przez RDC na podstawie powieści Grażyny Bacewicz wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. 
 

Premiera jedynej takiej książki o musicalu!
Premiera jedynej takiej książki o musicalu!
2023-06-21

Uwaga! „Ten cały musical” to nie leksykon! To też nie kompendium. To książka, która wciąga w wir musicalu – ostatecznie i nieodwracalnie. Jedno jest pewne, takiej książki jeszcze nie było! Premiera już dziś.

Dzieła muzyczne w muzeum wyobraźni. Spotkanie online wokół książki Lydii Goehr z udziałem Autorki
Dzieła muzyczne w muzeum wyobraźni. Spotkanie online wokół książki Lydii Goehr z udziałem Autorki
2023-06-19

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, redakcja pisma Res Facta Nova oraz Instytut Muzykologii UWr zapraszają na rozmowę online o książce Lydii Goehr "Dzieła muzyczne w muzeum wyobraźni. Esej z filozofii muzyki."

#Fredry8 – rusza inwestycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego!
#Fredry8 – rusza inwestycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego!
2023-06-16

16 czerwca 2023 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne podpisało umowę z firmą EBS-BUD, generalnym wykonawcą projektu architektonicznego dotyczącego przebudowy siedziby Oficyny przy ul. Fredry 8 w Warszawie. W konferencji prasowej udział wzięli: prof. dr hab. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Daniel Cichy – dyrektor-redaktor naczelny PWM, Filip Tuszyński – prezes zarządu EBS-BUD oraz Andrzej Chołdzyński – architekt.

Od przedwojennego Wilna do Facebooka. Premiera Małej Monografii poświęconej Romualdowi Twardowskiemu
Od przedwojennego Wilna do Facebooka. Premiera Małej Monografii poświęconej Romualdowi Twardowskiemu
2023-06-15

Od przedwojennych Kresów, przez liczne podróże, po współczesną Warszawę; od przypadkowego spotkania ze skrzypcami po zdobycie uznania w środowisku kompozytorskim; wreszcie od bogatej twórczości religijnej, przez dzieła sceniczne, kameralistykę, po literaturę pedagogiczną. O długiej i intrygującej drodze kompozytorskiej Romualda Twardowskiego opowiada Mateusz Ciupka w najnowszej publikacji z serii Małe Monografie. Data premiery jest nieprzypadkowa, bowiem 17 czerwca br. kompozytor kończy 93 lata. 

LUTOSŁAWSKI MIĘDZY KLASYKĄ A JAZZEM. ALBUM METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI W SPRZEDAŻY OD 28 CZERWCA!
LUTOSŁAWSKI MIĘDZY KLASYKĄ A JAZZEM. ALBUM METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI W SPRZEDAŻY OD 28 CZERWCA!
2023-06-12

Jak daleko jest od jazzu do klasyki? Czy aby na pewno mówią aż tak różnymi językami? Michael Bates’ Acrobat i Lutosławski Quartet to dwa zespoły wywodzące się z różnych kręgów muzycznych, które nawiązały artystyczny dialog skupiający się wokół twórczości Witolda Lutosławskiego, jednego z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Efekt ich pracy został zarejestrowany i już niebawem będzie wydany przez polską markę fonograficzną ANAKLASIS. Płyta METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI trafi na rynek 28 czerwca.

Instrument Miesiąca: klarnetowe rekomendacje Romana Widaszka
Instrument Miesiąca: klarnetowe rekomendacje Romana Widaszka
2023-06-06

Miękkie, ciepłe brzmienie, które umożliwia stapianie się z barwą innych instrumentów – nic dziwnego, że klarnet jest jednym z najpopularniejszych instrumentów dętych. Szlachetność jego brzmienia oraz możliwości, jakie daje wykonawcom, przenosi się więc na pokaźny zasób literatury na ten instrument. W ramach czerwcowej odsłony akcji Instrument Miesiąca znakomity polski klarnecista Roman Widaszek poleca subiektywny wybór tytułów klarnetowych znajdujących się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zapraszamy do lektury!
 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.