Aktualności
"Jaskółka" Pucciniego w krakowskim kinie Kijów
2009-01-08
10 stycznia, w sobotę, w kinie Kijów obędzie się transmisja na żywo z nowojorskiej Metropolitan Opera - spektakl operowy Pucciniego p.t. „Jaskółka”.
"Jaskółka" Pucciniego to jedna z najmniej znanych jego oper, która dopiero od niedawna przeżywa renesans na światowych scenach operowych. Reżyser Nicolas Joël proponuje nowe ujęcie tej opowieści o miłości, którą będzie można zobaczyć już w tą sobotę na gigantycznym ekranie KIJÓW.CENTRUM. Artyści grający głównych bohaterów w "Jaskółce" są w rzeczywistości małżeństwem. Dlatego też występ Angeli Gheorghiu oraz Roberta Alagny dodaje splendoru temu porywającemu romansowi, stworzonemu przez najpopularniejszego kompozytora operowych melodramatów przełomu XIX i XX wieku. Gheorghiu gra nałożnicę, która dla prawdziwej miłości gotowa jest zaryzykować wszystko. Do zadumy nad dotychczasowym życiem pełnym blichtru skłania ją ukochany Ruggero (w tej roli Roberto Alagna). Paryż, okres II cesarstwa. Magda, przyjaciółka bogatego bankiera Rambalda, poznaje przystojnego arystokratę Ruggera. Młody człowiek nie orientując się, kim właściwie jest śliczna dziewczyna, zapałał do niej wielkim uczuciem. Magda rzuca Rambalda i wyjeżdża z Ruggerem do Nicei. Spędzają kilka cudownie szczęśliwych miesięcy, gdy jednak Ruggero prosi ją o rękę, Magda – nie chcąc unieszczęśliwiać ukochanego – wyjawia mu prawdę o sobie. Wyznaje, że jest kurtyzaną i nie czuje się godna zostać jego żoną. Młodzi rozstają się na zawsze. Magda, która niczym jaskółka poszybowała w krainę miłości, wraca do swego dawnego życia i do podstarzałego Rambalda.
Operę będzie można obejrzeć dzięki specjalnej aparaturze kina cyfrowego zainstalowanej w KIJÓW.CENTRUM. Dzięki doskonałym parametrom obrazu i dźwięku (projektor cyfrowy Christie CP 2000X – High Definition, czterokanałowy dźwięk Dolby Digital Surround Ex, ogromny ekran Perlux II o wymiarach 18 x10 metrów) oraz doskonałej akustyce, jaką daje największa w mieście sala kinowa, widz będzie miał wrażenie prawdziwego uczestnictwa w spektaklu.
Ceny biletów na transmisje z MET:
40zł (rząd 1-3 oraz 19-22) i 48zł (rząd 4-18)
Kierownictwo muzyczne: Marco Armillato
Reżyseria: Nicolas Joël
Występują: Angela Gheorghiu, Lisette Oropesa, Roberto Alagna, Marius Brenciu, Samuel Ramey
Już wkrótce w Kijowie:
24 stycznia 2009 | 19:00
Gluck ORFEUSZ I EURYDYKA
07 lutego 2009 | 19:00
Donizetti ŁUCJA Z LAMMERMOORU
07 marca 2009 | 19:00
Puccini MADAME BUTTERFLY
21 marca | 18:00
Bellini LUNATYCZKA
09 maja 2009|18:30
Rossini KOPCIUSZEK
REZERWACJA I SPRZEDAŻ BILETÓW:
Tel. 012 433 00 33
kijow@kijowcentrum.pl
www.kijow.pl
Wszystkie transmisje odbywają się w soboty na Dużej Sali KIJÓW. CENTRUM
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.