Aktualności
Ostatnia transmisja sezonu operowego 2008/2009 w krakowskim kinie KIJÓW - "Kopciuszek" Gioacchino Rossiniego
2009-05-07
W sobotni wieczór 09 maja KIJÓW.CENTRUM zaprasza na ostatnią w tym sezonie transmisję Live HD z The Metropolitan Opera. Będzie to opera Gioacchino Rossiniego pt. "Kopciuszek". Ostatni spektakl będzie również galą zamknięcia sezonu transmisji kinowych 2008/2009 , dlatego też organizatorzy zapraszają już na godz. 18:00.Podczas gali dla miłośników opery zostały przewidziane dodatkowe atrakcje i nagrody, wśród nich możliwość zdobycia karnetów na transmisje w sezonie 2009/2010. Kopciuszek to opera komiczna, powstała na podstawie bajki Perraulta. Ponieważ obawiano się reakcji cenzury i publiczności na podnoszenie sukni podczas sceny przymiarki pantofelka, zastąpiono go bransoletką. W rolę tytułowej bohaterki wciela się łotewska mezzosopranistka Elīna Garanča. Jako jej książę z bajki występuje Lawrence Brownlee. Fabuła opery toczy się we Włoszech w XVIII wiek. Zubożały, ale pyszny baron Don Magnifico chce wydać jedną ze swych dwóch córek za księcia Ramireza, który właśnie poszukuje żony. Don Ramirez wysyła doń na zwiady swego doradcę, który wraca oczarowany… pasierbicą Don Magnifica, skromną i przez wszystkich w domu pomiataną Angeliną, zwaną Kopciuszkiem. Książę pragnie sam potajemnie sprawdzić jego informacje. Zamienia się strojem ze swym lokajem Dandinim i w przebraniu poznaje prawdziwe uczucia i charaktery dziewcząt. Zakochuje się z wzajemnością w Angelinie, po czym odrzuca incognito i, ku rozczarowaniu i wściekłości Magnifica, poślubia Kopciuszka. Oboje wybaczają Don Magnificowi i jego córkom dawne winy i zapraszają całe towarzystwo na zamek.
Kierownictwo muzyczne: Maurizio Benini
Reżyseria: Cesare Levi
Występują: Elīna Garanča, Lawrence Brownlee, Simone Alberghini, Alessandro Corbelli, John Relyea.
II Akty
I akt: 97 min.
Przerwa: 28min.
II akt: 55 min.
Ceny biletów:
40zł (rząd 1-3 oraz 19-22), 48zł (rząd 4-18)
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.