PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny - "Chopin i jego Europa" Edycja 2010

2010-07-28
1 sierpnia rozpocznie się 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce 31 dni, ponad 50 wyjątkowych koncertów, ponad 2000 wykonawców. W programie dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu i romantyzmu – tak zapowiada się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”.

Koncerty zaplanowano w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Sali Palladium i warszawskich kościołach .

Program jubileuszowego festiwalu imponuje doborem najznakomitszych artystów. Wśród zaproszonych gości są wybitni wykonawcy z całego świata, m.in. Martha Argerich, Mischa Maisky, Nikolai Lugansky, Denis Matsuev, Arcadi Volodos, Dang Thai Son, Christian Zacharias, Kristian Bezuidenhout, Andreas Staier, Christoph Pregardien, Dina Yoffe, Alexander Gavrylyuk, Joshua Bell, Steven Isserlis, Antonio Meneses, Menahem Pressler, Stanisław Bunin, Nelson Freire, Maria Joao Pires, Nelson Goerner, Thomas Zehetmair, Philippe Giusiano, Fou Ts'ong, Howard Shelley, Ian Hobson, The King's Singers, Akiko Ebi, Lenneke Ruiten, Rudolf Jansen, Jon Nakamatsu, Russian National Orchestra pod dyr. Mikhaila Pletneva, Frans Brüggen i Orkiestra XVIII wieku, Marc Minkowski, Philippe Herreweghe z Orchestre des Champs-Élysées, Il Giardino Armonico pod kier. Giovanniego Antoniniego i Orchestre de Chambre de Lausanne.

Nie zabraknie także znakomitych polskich artystów. Wystąpią m.in. Aleksandra Kurzak, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Jan Lisiecki, Wojciech Świtała, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Maciej Grzybowski, a także orkiestry: Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Marca Minkowskiego i Christophera Warrena-Greena, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego i Antoniego Wita oraz Narodowa Orkiestra Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Tradycyjnie już bardzo ważnym nurtem programowym festiwalu jest wykonawstwo historyczne – prezentowanie dzieł w ich oryginalnym brzmieniu, na instrumentach z epoki. Jak i w latach ubiegłych szereg artystów zagra na fortepianach historycznych, będących w posiadaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: Erardzie z 1849 roku, Pleyelu z roku 1848 i Grafie (kopia instrumentu z ok. 1819).

Wydarzeniem festiwalu będzie inauguracyjny koncert oratoryjny w wykonaniu Akademie für Alte Musik Berlin i Cappelli Amsterdam pod dyrekcją Daniela Reussa, podczas którego zabrzmi Wielka Msza h-moll Bacha poprzedzona ostatnim Mazurkiem f-moll Chopina. Po raz pierwszy w Warszawie usłyszymy też Mszę Uroczystą Beethovena w o oryginalnym brzmieniu Orchestre des Champs-Élysées pod dyr. Philippe’a Herreweghe’a.

Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się opera – sztuka tak Chopinowi bliska.: zapraszamy na Normę Belliniego w wykonaniu Europa Galante po dyrekcją Fabio Biondiegio (znów po raz pierwszy w Polsce na instrumentach historycznych!) i wieczór operowy z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marca Minkowskiego (w którym m.in. obszerne fragmenty Roberta Diabła Meyerbeera).

Osobny, a bardzo znaczący nurt repertuarowy festiwalu stanowią koncerty muzyki improwizowanej z jazzem na czele. I tu także wystąpią gwiazdy – zagrają: Tomasz Stańko z Dominikiem Wanią, Sławomirem Kurkiewiczem i Olavim Louhivuorim (4 sierpnia); Agata Zubel, Uri Caine, Cezary Duchnowski, Jacek Kochan, Andrzej Bauer i Maciej Walczak (10 sierpnia); Makoto Ozone, Anna Maria Jopek i Gregoire Maret z najnowszym projektem Road to Chopin (16 sierpnia); Bobby McFerrin & NDR Big Band (17 sierpnia); Inga Lewandowska i Kuba Stankiewicz, czyli Chopin Songbook (21 sierpnia); Markus Stockhausen i Władysław "Adzik" Sendecki (22 sierpnia); Krzysztof Herdzin Chopin Quintet (24 sierpnia); 11 sierpnia słynny zespół Paco Pena Flamenco Company zaprezentuje koncert pod roboczym tytułem Chopin a muzyka Flamenco.

 

Więcej informacji:
Biuro Prasowe Chopin 2010
e-mail: pressoffice@chopin2010.pl
tel. (22) 44 16 101/102
http://pl.chopin.nifc.pl, http://www.chopin2010.pl

Najczęściej czytane:

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Greli-Fedkowicz

Swoim brzmieniem przenosi do świata baśni, mchu i paproci. Tworzy światy równoległe, maluje dźwiękiem impresje. Trudno znaleźć bardziej magiczny i przyciągający tajemniczością instrument od harfy.


Poznajcie pięć publikacji dla harfistów, wydanych przez PWM, które przyniosą radość z tworzenia muzycznych opowieści. Wśród nich odnajdziecie m.in. perełkę polskiej literatury harfowej, którą wskaże Wam Agnieszka Grela-Fedkowicz – harfistka i kompozytorka o szerokich horyzontach gatunkowych i stylistycznych, pedagożka oraz połówka Fedkowicz Duo, zespołu tworzącego muzykę z dużą ilością przestrzeni i kolorów.

RETRO MODERNA. Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza na koncert

Twórczość kompozytorów, którzy rewolucjonizowali pejzaż stylistyczny muzyki polskiej okresu po drugiej wojnie światowej, czasów naznaczonych wpływem Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i działalnością Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zabrzmi 8 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.

 

Juliusz Zarębski w katalogu PWM - w 170. rocznicę urodzin

Na przełomie lutego i marca 2024 roku przypada 170. rocznica urodzin Juliusza Zarębskiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich drugiej połowy XIX w. Ciekawy wybór twórczości fortepianowej tego twórcy – w tym dwie nowości wydawnicze – można znaleźć w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.