PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny - "Chopin i jego Europa" Edycja 2010

2010-07-28
1 sierpnia rozpocznie się 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce 31 dni, ponad 50 wyjątkowych koncertów, ponad 2000 wykonawców. W programie dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu i romantyzmu – tak zapowiada się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”.

Koncerty zaplanowano w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Sali Palladium i warszawskich kościołach .

Program jubileuszowego festiwalu imponuje doborem najznakomitszych artystów. Wśród zaproszonych gości są wybitni wykonawcy z całego świata, m.in. Martha Argerich, Mischa Maisky, Nikolai Lugansky, Denis Matsuev, Arcadi Volodos, Dang Thai Son, Christian Zacharias, Kristian Bezuidenhout, Andreas Staier, Christoph Pregardien, Dina Yoffe, Alexander Gavrylyuk, Joshua Bell, Steven Isserlis, Antonio Meneses, Menahem Pressler, Stanisław Bunin, Nelson Freire, Maria Joao Pires, Nelson Goerner, Thomas Zehetmair, Philippe Giusiano, Fou Ts'ong, Howard Shelley, Ian Hobson, The King's Singers, Akiko Ebi, Lenneke Ruiten, Rudolf Jansen, Jon Nakamatsu, Russian National Orchestra pod dyr. Mikhaila Pletneva, Frans Brüggen i Orkiestra XVIII wieku, Marc Minkowski, Philippe Herreweghe z Orchestre des Champs-Élysées, Il Giardino Armonico pod kier. Giovanniego Antoniniego i Orchestre de Chambre de Lausanne.

Nie zabraknie także znakomitych polskich artystów. Wystąpią m.in. Aleksandra Kurzak, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Jan Lisiecki, Wojciech Świtała, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Maciej Grzybowski, a także orkiestry: Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Marca Minkowskiego i Christophera Warrena-Greena, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego i Antoniego Wita oraz Narodowa Orkiestra Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Tradycyjnie już bardzo ważnym nurtem programowym festiwalu jest wykonawstwo historyczne – prezentowanie dzieł w ich oryginalnym brzmieniu, na instrumentach z epoki. Jak i w latach ubiegłych szereg artystów zagra na fortepianach historycznych, będących w posiadaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: Erardzie z 1849 roku, Pleyelu z roku 1848 i Grafie (kopia instrumentu z ok. 1819).

Wydarzeniem festiwalu będzie inauguracyjny koncert oratoryjny w wykonaniu Akademie für Alte Musik Berlin i Cappelli Amsterdam pod dyrekcją Daniela Reussa, podczas którego zabrzmi Wielka Msza h-moll Bacha poprzedzona ostatnim Mazurkiem f-moll Chopina. Po raz pierwszy w Warszawie usłyszymy też Mszę Uroczystą Beethovena w o oryginalnym brzmieniu Orchestre des Champs-Élysées pod dyr. Philippe’a Herreweghe’a.

Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się opera – sztuka tak Chopinowi bliska.: zapraszamy na Normę Belliniego w wykonaniu Europa Galante po dyrekcją Fabio Biondiegio (znów po raz pierwszy w Polsce na instrumentach historycznych!) i wieczór operowy z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marca Minkowskiego (w którym m.in. obszerne fragmenty Roberta Diabła Meyerbeera).

Osobny, a bardzo znaczący nurt repertuarowy festiwalu stanowią koncerty muzyki improwizowanej z jazzem na czele. I tu także wystąpią gwiazdy – zagrają: Tomasz Stańko z Dominikiem Wanią, Sławomirem Kurkiewiczem i Olavim Louhivuorim (4 sierpnia); Agata Zubel, Uri Caine, Cezary Duchnowski, Jacek Kochan, Andrzej Bauer i Maciej Walczak (10 sierpnia); Makoto Ozone, Anna Maria Jopek i Gregoire Maret z najnowszym projektem Road to Chopin (16 sierpnia); Bobby McFerrin & NDR Big Band (17 sierpnia); Inga Lewandowska i Kuba Stankiewicz, czyli Chopin Songbook (21 sierpnia); Markus Stockhausen i Władysław "Adzik" Sendecki (22 sierpnia); Krzysztof Herdzin Chopin Quintet (24 sierpnia); 11 sierpnia słynny zespół Paco Pena Flamenco Company zaprezentuje koncert pod roboczym tytułem Chopin a muzyka Flamenco.

 

Więcej informacji:
Biuro Prasowe Chopin 2010
e-mail: pressoffice@chopin2010.pl
tel. (22) 44 16 101/102
http://pl.chopin.nifc.pl, http://www.chopin2010.pl

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.