PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny - "Chopin i jego Europa" Edycja 2010

2010-07-28
1 sierpnia rozpocznie się 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce 31 dni, ponad 50 wyjątkowych koncertów, ponad 2000 wykonawców. W programie dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu i romantyzmu – tak zapowiada się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”.

Koncerty zaplanowano w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Sali Palladium i warszawskich kościołach .

Program jubileuszowego festiwalu imponuje doborem najznakomitszych artystów. Wśród zaproszonych gości są wybitni wykonawcy z całego świata, m.in. Martha Argerich, Mischa Maisky, Nikolai Lugansky, Denis Matsuev, Arcadi Volodos, Dang Thai Son, Christian Zacharias, Kristian Bezuidenhout, Andreas Staier, Christoph Pregardien, Dina Yoffe, Alexander Gavrylyuk, Joshua Bell, Steven Isserlis, Antonio Meneses, Menahem Pressler, Stanisław Bunin, Nelson Freire, Maria Joao Pires, Nelson Goerner, Thomas Zehetmair, Philippe Giusiano, Fou Ts'ong, Howard Shelley, Ian Hobson, The King's Singers, Akiko Ebi, Lenneke Ruiten, Rudolf Jansen, Jon Nakamatsu, Russian National Orchestra pod dyr. Mikhaila Pletneva, Frans Brüggen i Orkiestra XVIII wieku, Marc Minkowski, Philippe Herreweghe z Orchestre des Champs-Élysées, Il Giardino Armonico pod kier. Giovanniego Antoniniego i Orchestre de Chambre de Lausanne.

Nie zabraknie także znakomitych polskich artystów. Wystąpią m.in. Aleksandra Kurzak, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Jan Lisiecki, Wojciech Świtała, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Maciej Grzybowski, a także orkiestry: Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Marca Minkowskiego i Christophera Warrena-Greena, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego i Antoniego Wita oraz Narodowa Orkiestra Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Tradycyjnie już bardzo ważnym nurtem programowym festiwalu jest wykonawstwo historyczne – prezentowanie dzieł w ich oryginalnym brzmieniu, na instrumentach z epoki. Jak i w latach ubiegłych szereg artystów zagra na fortepianach historycznych, będących w posiadaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: Erardzie z 1849 roku, Pleyelu z roku 1848 i Grafie (kopia instrumentu z ok. 1819).

Wydarzeniem festiwalu będzie inauguracyjny koncert oratoryjny w wykonaniu Akademie für Alte Musik Berlin i Cappelli Amsterdam pod dyrekcją Daniela Reussa, podczas którego zabrzmi Wielka Msza h-moll Bacha poprzedzona ostatnim Mazurkiem f-moll Chopina. Po raz pierwszy w Warszawie usłyszymy też Mszę Uroczystą Beethovena w o oryginalnym brzmieniu Orchestre des Champs-Élysées pod dyr. Philippe’a Herreweghe’a.

Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się opera – sztuka tak Chopinowi bliska.: zapraszamy na Normę Belliniego w wykonaniu Europa Galante po dyrekcją Fabio Biondiegio (znów po raz pierwszy w Polsce na instrumentach historycznych!) i wieczór operowy z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marca Minkowskiego (w którym m.in. obszerne fragmenty Roberta Diabła Meyerbeera).

Osobny, a bardzo znaczący nurt repertuarowy festiwalu stanowią koncerty muzyki improwizowanej z jazzem na czele. I tu także wystąpią gwiazdy – zagrają: Tomasz Stańko z Dominikiem Wanią, Sławomirem Kurkiewiczem i Olavim Louhivuorim (4 sierpnia); Agata Zubel, Uri Caine, Cezary Duchnowski, Jacek Kochan, Andrzej Bauer i Maciej Walczak (10 sierpnia); Makoto Ozone, Anna Maria Jopek i Gregoire Maret z najnowszym projektem Road to Chopin (16 sierpnia); Bobby McFerrin & NDR Big Band (17 sierpnia); Inga Lewandowska i Kuba Stankiewicz, czyli Chopin Songbook (21 sierpnia); Markus Stockhausen i Władysław "Adzik" Sendecki (22 sierpnia); Krzysztof Herdzin Chopin Quintet (24 sierpnia); 11 sierpnia słynny zespół Paco Pena Flamenco Company zaprezentuje koncert pod roboczym tytułem Chopin a muzyka Flamenco.

 

Więcej informacji:
Biuro Prasowe Chopin 2010
e-mail: pressoffice@chopin2010.pl
tel. (22) 44 16 101/102
http://pl.chopin.nifc.pl, http://www.chopin2010.pl

Najczęściej czytane:

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.