PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Koncerty w radiowej Dwójce na majowy weekend

2011-04-28
Majowy weekend w radiowej Dwójce upłynie pod znakiem wielu utworów z katalogu PWM. Wysłuchać można będzie m.in. utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Romana Palestra czy Wojciecha Kilara.
Zapraszamy do zapoznania się z ramówką:

W czwartek 28 kwietnia od 1 do 2 w nocy wysłuchać będzie można w audycji „Fantazja polska” II Symfonię „Święty Boże” op.20 Jana Maklakiewicza.
(wyk. Adam Kruszewski – baryton, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Antoni Wit)

Sobota 30 kwietnia od 2 do 6 rano to:
Jerzy Gablenz
Pielgrzym – poemat symfoniczny op. 12,
wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Krzysztof Dziewięcki
Stanisław Moniuszko IV Litania Ostrobramska,
wyk. Zofia Kilanowicz – sopran, Jadwiga Rappé – alt, Adam Zdunikowski – tenor, Janusz Borowicz – bas, Chór Polskiego Radia, kier. Włodzimierz Siedlik, Polska Orkiestra Radiowa dyr. Jerzy Maksymiuk
Mieczysław Karłowicz Odwieczne pieśni op. 10,
wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia dyr. Jacek Kaspszyk
Karol Szymanowski Litania do Marii Panny op. 59,
wyk. Jadwiga Gadulanka – sopran, Chór Polskiego Radia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit,
Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35,
wyk. Jakub Jakowicz – skrzypce, Sinfonia Varsovia dyr. Jerzy Maksymiuk
Witold Lutosławski Partita,
wyk. Patrycja Piekutowska – skrzypce, Beata Bilińska – fortepian
Henryk Mikołaj Górecki Totus tuus,
wyk. Chór Polskiego Radia, dyr. Włodzimierz Siedlik,
Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu,
wyk. Sinfonia Varsovia dyr. Jerzy Maksymiuk

Niedziela 1 maja od 2 do 6 rano to:
Henryk Mikołaj Górecki Beatus vir – psalm op.38,
wyk. Piotr Nowacki – bas, Chór Polskiego Radia, Madrygaliści Capelli Cracoviensis, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura
Roman Palester Hymnus pro gratiarum actione – Te Deum,
wyk. Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, Chór Polskiego Radia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Ruben Silva; Roman Palester Serenada, wyk. Barbara Świątek-Żelazny, Kazimierz Moszyński – flety, Capella Cracoviensis, dyr. Stanisław Gałoński
Wojciech Kilar Angelus,
wyk. Izabela Kłosińska – sopran, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Śląskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Łukasz Borowicz; Wojciech Kilar Orawa, wyk.: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, dyr. Marek Moś;
Witold Lutosławski Koncert fortepianowy,
wyk. Ewa Pobłocka –fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. kompozytor;
Zbigniew Bujarski Lumen,
wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Katlewicz


Pierwsze retransmisje z festiwalu prawykonań, który odbył się w marcu w Katowicach, planowane są na 5 maja w Filharmonii Dwójki o 19.00. Zostanie tam zaprezentowany utwór nagrodzonego niedawno nagroda Gwarancji Kultury Aleksandra Nowaka pt. Płacz dziecinko, płacz.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania.

Najczęściej czytane:

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Greli-Fedkowicz

Swoim brzmieniem przenosi do świata baśni, mchu i paproci. Tworzy światy równoległe, maluje dźwiękiem impresje. Trudno znaleźć bardziej magiczny i przyciągający tajemniczością instrument od harfy.


Poznajcie pięć publikacji dla harfistów, wydanych przez PWM, które przyniosą radość z tworzenia muzycznych opowieści. Wśród nich odnajdziecie m.in. perełkę polskiej literatury harfowej, którą wskaże Wam Agnieszka Grela-Fedkowicz – harfistka i kompozytorka o szerokich horyzontach gatunkowych i stylistycznych, pedagożka oraz połówka Fedkowicz Duo, zespołu tworzącego muzykę z dużą ilością przestrzeni i kolorów.

RETRO MODERNA. Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza na koncert

Twórczość kompozytorów, którzy rewolucjonizowali pejzaż stylistyczny muzyki polskiej okresu po drugiej wojnie światowej, czasów naznaczonych wpływem Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i działalnością Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zabrzmi 8 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.

 

Juliusz Zarębski w katalogu PWM - w 170. rocznicę urodzin

Na przełomie lutego i marca 2024 roku przypada 170. rocznica urodzin Juliusza Zarębskiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich drugiej połowy XIX w. Ciekawy wybór twórczości fortepianowej tego twórcy – w tym dwie nowości wydawnicze – można znaleźć w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.