PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Koncerty w radiowej Dwójce na majowy weekend

2011-04-28
Majowy weekend w radiowej Dwójce upłynie pod znakiem wielu utworów z katalogu PWM. Wysłuchać można będzie m.in. utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Romana Palestra czy Wojciecha Kilara.
Zapraszamy do zapoznania się z ramówką:

W czwartek 28 kwietnia od 1 do 2 w nocy wysłuchać będzie można w audycji „Fantazja polska” II Symfonię „Święty Boże” op.20 Jana Maklakiewicza.
(wyk. Adam Kruszewski – baryton, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Antoni Wit)

Sobota 30 kwietnia od 2 do 6 rano to:
Jerzy Gablenz
Pielgrzym – poemat symfoniczny op. 12,
wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Krzysztof Dziewięcki
Stanisław Moniuszko IV Litania Ostrobramska,
wyk. Zofia Kilanowicz – sopran, Jadwiga Rappé – alt, Adam Zdunikowski – tenor, Janusz Borowicz – bas, Chór Polskiego Radia, kier. Włodzimierz Siedlik, Polska Orkiestra Radiowa dyr. Jerzy Maksymiuk
Mieczysław Karłowicz Odwieczne pieśni op. 10,
wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia dyr. Jacek Kaspszyk
Karol Szymanowski Litania do Marii Panny op. 59,
wyk. Jadwiga Gadulanka – sopran, Chór Polskiego Radia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit,
Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35,
wyk. Jakub Jakowicz – skrzypce, Sinfonia Varsovia dyr. Jerzy Maksymiuk
Witold Lutosławski Partita,
wyk. Patrycja Piekutowska – skrzypce, Beata Bilińska – fortepian
Henryk Mikołaj Górecki Totus tuus,
wyk. Chór Polskiego Radia, dyr. Włodzimierz Siedlik,
Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu,
wyk. Sinfonia Varsovia dyr. Jerzy Maksymiuk

Niedziela 1 maja od 2 do 6 rano to:
Henryk Mikołaj Górecki Beatus vir – psalm op.38,
wyk. Piotr Nowacki – bas, Chór Polskiego Radia, Madrygaliści Capelli Cracoviensis, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura
Roman Palester Hymnus pro gratiarum actione – Te Deum,
wyk. Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, Chór Polskiego Radia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Ruben Silva; Roman Palester Serenada, wyk. Barbara Świątek-Żelazny, Kazimierz Moszyński – flety, Capella Cracoviensis, dyr. Stanisław Gałoński
Wojciech Kilar Angelus,
wyk. Izabela Kłosińska – sopran, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Śląskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Łukasz Borowicz; Wojciech Kilar Orawa, wyk.: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, dyr. Marek Moś;
Witold Lutosławski Koncert fortepianowy,
wyk. Ewa Pobłocka –fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. kompozytor;
Zbigniew Bujarski Lumen,
wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Katlewicz


Pierwsze retransmisje z festiwalu prawykonań, który odbył się w marcu w Katowicach, planowane są na 5 maja w Filharmonii Dwójki o 19.00. Zostanie tam zaprezentowany utwór nagrodzonego niedawno nagroda Gwarancji Kultury Aleksandra Nowaka pt. Płacz dziecinko, płacz.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania.

Najczęściej czytane:

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.

Symfonia na 444 głosy - premiera publikacji 21 czerwca w dzień Święta Muzyki

Muzyka niejedno ma imię – wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy wszyscy wiemy jakie to imiona? O tym, dlaczego warto nie tylko słuchać muzyki, ale także o niej myśleć i rozmawiać, przekonuje nas Danuta Gwizdalanka oraz jej współautorzy – 444 głosy z różnych epok, od Pitagorasa przez Bacha, aż do Jimi Hendrixa, Leszka Możdżera i współczesnych blogerów.