PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Fryderyki 2011 rozdane

2011-05-11
Gratulujemy laureatom tegorocznej nagrody Fryderyk 2011! W kategorii Muzyka poważna doceniono wielu naszych współpracowników i przyjaciół. Maestro Jerzy MAKSYMIUK otrzymał specjalną  nagrodę ZŁOTY FRYDERYK 2011 za wybitne osiągnięcia artystyczne.Oto lista nagrodzonych:

Laureaci 2011 w kategorii: MUZYKA POWAŻNA 

 
Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna
Laudate Dominum. Chór Katedry Warszawsko-Praskiej "Musica Sacra" Musica Sacra Edition
Kompozytor: Zoltan Kodaly, Benjamin Britten, John Rutter, Idzi O. Mański, Irena Pfeiffer, Stanisław Kwiatkowski, Kazimierz Wiłkomirski, Stanisław Moryto, Marian Borkowski, Łukasz Farcinkiewicz, Paweł Łukaszewski
Wykonawcy: Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra, Malgorzata Wrzosek, Sylwia Łańcucka, Łukasz Farcinkiewicz, Joanna Łukaszewska, Anna Maria Krawczykiewicz, Grzegorz Cessak, Andrzej Klepacki, Maria Muszyńska, Sandra Kopijkowska, Marcin Łukaszewski
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Paweł Łukaszewski
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska
 
Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa
Bartłomiej Pękiel - Missa Brevis, Missa Pulcherrima, Motety. Il Canto DUX
Kompozytor: Bartłomiej Pękiel
Wykonawcy: IL CANTO
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Michał Straszewski
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński, Marcin Domżał
 
Album Roku Muzyka Kameralna
Karol Szymanowski – Complete Violin-Piano Works. Sławomir Tomasik, Robert Morawski FFV Records
Kompozytor: Karol Szymanowski
Wykonawcy: Sławomir Tomasik, Robert Morawski 
Kierownik Artystyczny: Sławomir Tomasik
Reżyser nagrania: Witold Osiński, Klementyna Walczyna
 
Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
Witold Lutosławski Opera omnia - Symfonie nr 2 i 4 CD Accord Music Edition
Kompozytor: Witold Lutosławski
Wykonawcy: NFM Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Kaspszyk
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
 
Album Roku Recital Solowy
Schumann - Piano Works. Piotr Anderszewski EMI MUSIC
Kompozytor: Robert Schumann
Wykonawcy: Piotr Anderszewski - fortepian
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
 
Album Roku Muzyka Współczesna
Maciejewski – Requiem Missa Pro Defunctis Polskie Nagrania „Muza”
Kompozytor: Roman Maciejewski
Wykonawcy: Zdzisława Donat, Jadwiga Rappé, Jerzy Knetig, Janusz Niziołek, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Tadeusz Strugała, kier. chóru Henryk Wojnarowski
Reżyser nagrania: Andrzej Lupa, Andrzej Sasin
 
Fonograficzny Debiut Roku
Wrocławska Orkiestra Barokowa (album: „Koželuh, Rejcha, Vořišek – Symphonies” – kat. Muzyka Dawna i Barokowa)
 
Kompozytor Roku
Marian Borkowski
 
Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
Wydanie Narodowe Chopina w formacie Super Audio [część 1] SACD&CD. BeArTon
Janusz Olejniczak, Orkiestra Kameralna AUKSO
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Wykonawcy: Janusz Olejniczak, Orkiestra Kameralna AUKSO
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marek Moś
Reżyser nagrania: Julita Emanuiłow, Beata Jankowska-Burzyńska

Ponadto Akademia Fonograficzna uhonorowała Pana Jerzego MAKSYMIUKA, Pana Włodzimierza NAHORNEGO i Pana Wojciecha MŁYNARSKIEGO nagrodą ZŁOTY FRYDERYK 2011 za wybitne osiągnięcia artystyczne.
 
 

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.