PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Utwory z katalogu PWM na antenie radiowej Dwójki

2011-06-03
Najbliższy tydzień na antenie radiowej Dwójki (od soboty 4.06. do piątku 10.06.) to wiele utworów z katalogu PWM, autorstwa m.in. Bacewicz, Różyckiego, Twardowskiego, Szymanowskiego, Zycha czy Knittla. Zapraszamy do zapoznania się z ramówką. Sobota  4.06.2011
Od 2.00 w nocy  do 6.55 nad ranem
Ludomir Różycki
Mona Lisa Gioconda, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Janusz Przybylski
Romuald Twardowski Album włoski, wyk. Orkiestra Warszawska Filharmonia Radiowa, dyr. Mieczysław Nowakowski
Karol Szymanowski Pieśni miłosne Hafiza op. 26, wyk. Urszula Kryger – mezzosopran, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura
Grażyna Bacewicz I Kwintet fortepianowy, wyk. Wiaczesław Nowikow – fortepian, Kwartet Śląski;
Zygmunt Noskowski I Symfonia A-dur, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura;
Ludomir Różycki Anhelli op. 22, wyk. Narodowa Orkiestra Symfonicza Polskiego Radia, dyr. Michał Dworzyński

Poniedziałek 06.06.2011r.
19.00 – 21.30 – Filharmonia Dwójki
Karol Szymanowski Symfonia koncertująca op. 60 na fortepian i orkiestrę

Wtorek 07.06.2011r.
9.50 – 11.00 – Benefis Marthy Argerich
Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11, wyk. Martha Argerich – fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak
Witold Lutosławski Wariacje nt. Paganiniego, wyk. Martha Argerich, Nelson Freire – fortepiany

Środa 08.06.2011r.
od 1.00 do 2.00 w nocy w programie Fantazja polska:
Kazimierz Serocki Ad Libitum, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji, dyr. Antoni Wit
Piotr Perkowski Nokturn, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Salwarowski  

Czwartek 9.06.2011r.
w programie Fantazja polska od 1.00 do 2.00 w nocy:
Krzysztof Knittel Koncert klawesynowy, wyk. Elżbieta  Chojnacka – klawesyn, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Antoni Wit
Wojciech Ziemowit Zych Koncert na klarnet basowy i orkiestrę, wyk. Michał Górczyński – klarnet basowy, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, dyr. Przemysław Fiugajski

Piątek 10.06.2011r.
w programie Fantazja polska od 1.00 do 2.00 w nocy:
Romuald Twardowski Canticum Canticorum, wyk. Dorota Radomska – sopran, Concerto Avenna, dyr. Andrzej Mysiński

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.