PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Henryk Mikołaj Górecki patronem Filharmonii Śląskiej

2011-11-02
14 listopada 2011 roku Filharmonia Śląska w Katowicach otrzyma imię Henryka Mikołaja Góreckiego, wybitnego kompozytora, który w szczególny sposób związany był z Katowicami. Jego działalność promująca miasto była nie do przecenienia, tam mieszkał przez lata, tworzył, współpracował z wieloma instytucjami muzycznymi. W 2008 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Katowic w dowód „najwyższego uznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i kultury muzycznej, promujące miasto Katowice w kraju i za granicą”.

W związku z uroczystością nadania imienia odbędą się koncerty, podczas których wystąpią wszystkie trzy filharmoniczne zespoły artystyczne: Orkiestra Kameralna, Chór oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej.


Program:

13 listopada 2011, godz. 19.30 kościół Mariacki, Katowice
W rocznicę śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego

Śląska Orkiestra Kameralna
Chór Filharmonii Śląskiej
Jan Wincenty Hawel - dyrygent

Bartłomiej Duś - saksofon
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska - sopran
Joanna Iwaszkiewicz - mezzosopran
Jarosław Wolanin - dyrygent, przygotowanie chóru
Karina Paszek - prowadzenie koncertu

Program:
Jarosław Mamczarski - Psalm 119 utwór poświęcony pamięci H.M. Góreckiego (prawykonanie)
Henryk Mikołaj Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu
Giovanni Battista Pergolesi - Stabat Mater
Koncert objęty patronatem miasta Katowice

14 listopada 2011

XV sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, w programie której ma znaleźć się nadanie Filharmonii Śląskiej imienia Henryka Mikołaja Góreckiego. Sesję uświetni krótki występ Chóru Filharmonii Śląskiej.


15  listopada
godz. 18 archikatedra p.w. Chrystusa Króla, Katowice

msza święta w intencji całej społeczności Filharmonii Śląskiej z okazji nadania jej imienia Henryka Mikołaja Góreckiego oraz za spokój Duszy Kompozytora w 1. rocznicę śmierci

muzyczna oprawa mszy - Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina
godz. 19 archikatedra p.w. Chrystusa Króla, Katowice

koncert nadzwyczajny

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Iwona Hossa - sopran
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent

Mikołaj Górecki - Nokturn (prawykonanie światowe)
Henryk Mikołaj Górecki -  III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych"

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.