Aktualności
Henryk Mikołaj Górecki patronem Filharmonii Śląskiej
2011-11-02
14 listopada 2011 roku Filharmonia Śląska w Katowicach otrzyma imię Henryka Mikołaja Góreckiego, wybitnego kompozytora, który w szczególny sposób związany był z Katowicami. Jego działalność promująca miasto była nie do przecenienia, tam mieszkał przez lata, tworzył, współpracował z wieloma instytucjami muzycznymi. W 2008 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Katowic w dowód „najwyższego uznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i kultury muzycznej, promujące miasto Katowice w kraju i za granicą”.W związku z uroczystością nadania imienia odbędą się koncerty, podczas których wystąpią wszystkie trzy filharmoniczne zespoły artystyczne: Orkiestra Kameralna, Chór oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej.
Program:
13 listopada 2011, godz. 19.30 kościół Mariacki, Katowice
W rocznicę śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego
Śląska Orkiestra Kameralna
Chór Filharmonii Śląskiej
Jan Wincenty Hawel - dyrygent
Bartłomiej Duś - saksofon
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska - sopran
Joanna Iwaszkiewicz - mezzosopran
Jarosław Wolanin - dyrygent, przygotowanie chóru
Karina Paszek - prowadzenie koncertu
Program:
Jarosław Mamczarski - Psalm 119 utwór poświęcony pamięci H.M. Góreckiego (prawykonanie)
Henryk Mikołaj Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu
Giovanni Battista Pergolesi - Stabat Mater
Koncert objęty patronatem miasta Katowice
14 listopada 2011
XV sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, w programie której ma znaleźć się nadanie Filharmonii Śląskiej imienia Henryka Mikołaja Góreckiego. Sesję uświetni krótki występ Chóru Filharmonii Śląskiej.
15 listopada
godz. 18 archikatedra p.w. Chrystusa Króla, Katowice
msza święta w intencji całej społeczności Filharmonii Śląskiej z okazji nadania jej imienia Henryka Mikołaja Góreckiego oraz za spokój Duszy Kompozytora w 1. rocznicę śmierci
muzyczna oprawa mszy - Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina
godz. 19 archikatedra p.w. Chrystusa Króla, Katowice
koncert nadzwyczajny
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Iwona Hossa - sopran
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Mikołaj Górecki - Nokturn (prawykonanie światowe)
Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych"
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.