Aktualności
Swing, traditional, blues, smooth jazz - koncert bohaterów "Jazzowiska"
2011-11-09
Na początku listopada ukazała się książka Stanisława Danielewicza „Jazzowisko Trójmiasta”, wydana przez PWM w Krakowie. Autor proponuje niezwykłą formę promocji książki: koncert z udziałem jej bohaterów. Ponieważ muzyków jazzowych w Trójmieście są dziesiątki, jeśli nie setki, autor musiał dokonać podziału stylistycznego wykonawców. I w wyniku takiego podziału wykonawcy z kręgu jazzu tradycyjnego, swingu i smooth jazzu zostali zaproszeni do Blues Clubu w Gdyni na 16 listopada br. (początek imprezy o godz. 19).Udział w koncercie wezmą:
* Trio SET + Krystyna Durys + Edward Rykaczewski
* Anna Heron z zespołem
* Dekathlon Dixieland Jazz Band i goście
* Alicja Kubica Billie’s Project
* Seaside Dixieland
* Polsko-ukraiński zespół dixielandowy Riverboat Ramblers
* Ryszard Podgórski „Pod Papugami”
Szczególnie interesujące będzie zestawienie obok siebie trzech zespołów jazzu tradycyjnego: Dekathlon Dixieland Jazz Band (obecnie znanego pod nazwą Detko Band) w rozszerzonym składzie – z dawnego klubu „Kwadratowa” i niemniej przed laty słynnego, dziś na tę jedną okazję zrekonstruowanego „Seaside Dixieland” – z dawnego klubu „Kaponiera”, a także popularnego na Wybrzeżu zespołu muzyków ukraińskich Riverboat Ramblers. Autor pomysłu mówi, że marzy mu się z tej okazji powrót do tradycji „battle of bands”, czyli „pojedynków orkiestr”... Pikanterii „bitwie” może dodać udział dwóch wybitnych trębaczy: Ryszarda Podgórskiego i Piotra Nadolskiego, którzy obaj grali przed laty w zespole „Flamingo”. Innym „flamingowcem” jest multiinstrumentalista E. Rykaczewski, gościem będzie też Janusz Kadyszewski.
Koncert poprowadzi Stanisław Danielewicz. Dla chętnych na miejscu do nabycia egzemplarze książki, którą autor obiecał podpisywać wszystkim chętnym „do wyczerpania sił”. Po koncercie – pierwsze od lat na Wybrzeżu jam session z udziałem muzyków jazzu tradycyjnego i swingu.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.