Aktualności
12 listopada - pierwsza rocznica śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego
2011-11-10
W sobotę, 12 listopada, minie pierwsza rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku - Henryka Mikołaja Góreckiego. Liczne koncerty i festiwale organizowane przez polskie stowarzyszenia, orkiestry i filharmonie oraz wywiady i transmisje z koncertów w TVP Kultura to tylko część obchodów rocznicowych ku pamięci Artysty. Jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z rocznicą śmierci kompozytora będzie uroczyste nadanie jego imienia katowickiej Filharmonii Śląskiej, które odbędzie się 14 listopada w Katowicach. Więcej informacji na temat tego wydarzenia można przeczytać pod tym linkiem.Nadchodzące dni staną się też okazją do przypomnienia przez polskie orkiestry i filharmonie jego znakomitego dorobku, w tym "III Symfonii", "Ad Matrem" czy "Muzyki staropolskiej". 14 listopada w ramach tzw. Śląskich Trybun Kompozytorów Orkiestra Muzyki Nowej pod dyr. Szymona Bywalca wykona trzy utwory Kompozytora.
W TVP Kultura listopad został ogłoszony miesiącem Henryka Mikołaja Góreckiego - 12.11 można będzie obejrzeć film dokumentalny o Artyście pt. "Autoportret" oraz wysłuchać i obejrzeć wykonań utworów: Koncert klawesynowy i Beatus vir.
Również 12 listopada w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek odbędzie się koncert ku pamięci H. M. Góreckiego. Szczegóły koncertu dostępne są tutaj. W czasie koncertu będzie prezentowana nasza wystawa HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI ARTYSTA – CZŁOWIEK SZCZĘŚLIWY.
Ponadto Polskie Wydawnictwo Muzyczne, z którym kompozytor był związany więzami zawodowymi i serdecznej przyjaźni, przygotowało specjalne wydanie Encyklopedii Muzycznej PWM, poświęcone w całości życiu i twórczości Góreckiego.
Najczęściej czytane:
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.