PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wszystkie symfonie Brahmsa na koncertach orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Semkowa

2011-11-15
Dużą gratką dla miłośników muzyki Johannesa Brahmsa okażą się z pewnością najbliższe koncerty orkiestry Sinfonia Varsovia, podczas których muzycy pod dyrekcją Maestro Jerzego Semkowa wykonają kolejno jego wszystkie cztery symfonie. I tak 21 listopada 2011 (poniedziałek) o godz. 19.30 zabrzmią I Symfonia c-moll op.68 i II Symfonia D-dur op. 73, zaś 23 listopada (w środę): III Symfonia F-dur op.90 oraz IV Symfonia e-moll op.98. Koncerty odbędą się w sali koncertowej Filharmonii Narodowej.

Sinfonia Varsovia należy obecnie do czołówki polskich orkiestr symfonicznych. Występowała z takimi dyrygentami, jak Claudio Abbado, Yehudi Menuhin, Charles Dutoit, Hans Graf, Paul Mc Creesh, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz czy Jerzy Maksymiuk. Dokonała wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, dyskografia zespołu liczy około 200 płyt zarejestrowanych dla tak renomowanych, światowych wytwórni jak: Decca, Denon, Deutsche Grammophon, EMI, Naxos, Nippon Columbia, Sony, Virgin Classics, oraz polskich – BeArTon, CD Accord, Dux, Polskie Nagrania, Polskie Radio. Obecnie dyrektorem artystycznym orkiestry jest Krzysztof Penderecki, a dyrektorem muzycznym Marc Minkowski.

W 2010 roku zespół otrzymał własną siedzibę – dawny Instytut Weterynarii SGGW na warszawskiej Pradze, przy ulicy Grochowskiej 272. Decyzją Rady Warszawy i jej Prezydent, Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, w czerwcu 2010 roku został ogłoszony międzynarodowy, otwarty i dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt nowej sali koncertowej dla 1800 widzów oraz zagospodarowanie architektoniczne nieruchomości przy ul. Grochowskiej 272. Konkurs wygrał projekt nazwany „Tajemniczym ogrodem muzyki”, powstały w Atelier Thomas Pucher z Grazu (Austria). Wyróżnia go nie tylko bardzo charakterystyczna rama otaczająca cały teren przy ulicy Grochowskiej 272, ale również wyjątkowa konstrukcja sali koncertowej, która zakłada połączenie akustyki sal budowanych w typie pudełkowym z widowniami typu winnica. Według autorów zwycięskiej pracy ma to zapewnić wspaniałą, unikatową akustykę. Według zamierzeń władz Warszawy, pierwszy koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia w nowej sali koncertowej na warszawskiej Pradze odbędzie się w 2016 roku.


Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Jerzy Semkow & Sinfonia Varsovia WSZYSTKIE SYMFONIE BRAHMSA
21.11.2011 - 23.11.2011 Filharmonia Narodowa, Warszawa
21.11  godz. 19.30

Program:
Johannes Brahms – I Symfonia c-moll op.68
Johannes Brahms – II Symfonia D-dur op. 73

Wykonawcy:
Sinfonia Varsovia
Jerzy Semkow – dyrygent


23.11 godz.19.30

Program:
Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op.90
Johannes Brahms – IV Symfonia e-moll op.98

Wykonawcy:
Sinfonia Varsovia
Jerzy Semkow– dyrygent


SPRZEDAŻ BILETÓW:
Kasy Filharmonii Narodowej (wejście od ul. Sienkiewicza)
od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 - 14:00, 15:00 - 19:00
tel. +48 22 55 17 130, +48 22 55 17 131

INFORMACJA O BILETACH:
tel. +48 22 55 17 188 w godz. 9:00 - 15:00

www.filharmonia.pl

Najczęściej czytane:

TADEUSZ BAIRD SYMFONICZNIE. Premiera albumu SYMPHONIES (ANA 038) już 26 lipca, w rocznicę urodzin kompozytora

Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych. 

Wieniawski – między fan fiction a Legendą. Historia pewnego utworu

To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?

Słuchaj „Króla Narcyza” w Audiotece!

Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym. 

„Odkryjemy miłość nieznaną” — najpiękniejsze piosenki Alicji Majewskiej

Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

Kompozytor miesiąca: Dariusz Przybylski i jego #biurkokompozytora

Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.