Aktualności
78. urodziny Krzysztofa Pendereckiego
2011-11-23
Dziś, 23 listopada, przypada jubileusz 78. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne składa Szanownemu Jubilatowi serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności!Jednocześnie informujemy, że dziś w TVP Kultura o godz. 20:20 emitowany będzie wywiad z Kompozytorem, a o 21:00 wykonanie utworu "Powiało na mnie morze snów - Pieśni zadumy i nostalgii" na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę. Solistom towarzyszyła orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Kompozytora.
Krzysztof Penderecki (ur. 1933 r. w Dębicy), kompozytor, dyrygent, pedagog, były rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Pochodzi z muzykalnej rodziny. Początkowo uczył się gry na skrzypcach, by w latach 1955-1958 studiować kompozycję w PWSM w Krakowie w klasie Artura Malawskiego. Pierwszy znaczący sukces przyszedł w 1959 – Penderecki zdobył 3 pierwsze nagrody w konkursie Związku Kompozytorów Polskich za „Strofy”, „Emanacje” oraz „Psalmy”.
Międzynarodową sławę przyniosły Pendereckiemu utwory pisane w oparciu o technikę sonoryzmu, jak np. „Ofiarom Hiroszimy – tren” czy „De natura honoris”. W latach 1963-1966 powstawało dzieło „Passio et Mors Domini Nostri Iesu Christi secundum Lucam”, pisane z okazji 700-lecia katedry w Monastyrze, a które ugruntowało pozycję Pendereckiego jako jednego z najwybitniejszych kompozytorów swoich czasów. W 1968 roku otrzymał nagrodę państwową I stopnia.
Krzysztof Penderecki jest twórcą kilku oper, w tym „Diabłów z Loudun” i „Ubu Rex”, ośmiu symfonii, utworów o tematyce religijnej jak „Jutrznia”, „Zmartwychwstanie”, „Te Deum”, kantaty napisanej na zamówienie ONZ pt. „Kosmogonia”. Utwór „Siedem Bram Jerozolimy” uświetnił obchody 3000–lecia tego miasta.
Od 1972 roku Penderecki rozpoczął karierę dyrygencką, prowadząc największe orkiestry świata. W 2005 roku otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. Jest doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, laureatem licznych wyróżnień, nagród i odznaczeń.
W latach 2008-2009 nakładem PWM ukazała się obszerna, dwutomowa monografia Krzysztofa Pendereckiego autorstwa Mieczysława Tomaszewskiego & Bunt i wyzwolenie”.
Najczęściej czytane:
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.