Aktualności
78. urodziny Krzysztofa Pendereckiego
2011-11-23
Dziś, 23 listopada, przypada jubileusz 78. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne składa Szanownemu Jubilatowi serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności!Jednocześnie informujemy, że dziś w TVP Kultura o godz. 20:20 emitowany będzie wywiad z Kompozytorem, a o 21:00 wykonanie utworu "Powiało na mnie morze snów - Pieśni zadumy i nostalgii" na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę. Solistom towarzyszyła orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Kompozytora.
Krzysztof Penderecki (ur. 1933 r. w Dębicy), kompozytor, dyrygent, pedagog, były rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Pochodzi z muzykalnej rodziny. Początkowo uczył się gry na skrzypcach, by w latach 1955-1958 studiować kompozycję w PWSM w Krakowie w klasie Artura Malawskiego. Pierwszy znaczący sukces przyszedł w 1959 – Penderecki zdobył 3 pierwsze nagrody w konkursie Związku Kompozytorów Polskich za „Strofy”, „Emanacje” oraz „Psalmy”.
Międzynarodową sławę przyniosły Pendereckiemu utwory pisane w oparciu o technikę sonoryzmu, jak np. „Ofiarom Hiroszimy – tren” czy „De natura honoris”. W latach 1963-1966 powstawało dzieło „Passio et Mors Domini Nostri Iesu Christi secundum Lucam”, pisane z okazji 700-lecia katedry w Monastyrze, a które ugruntowało pozycję Pendereckiego jako jednego z najwybitniejszych kompozytorów swoich czasów. W 1968 roku otrzymał nagrodę państwową I stopnia.
Krzysztof Penderecki jest twórcą kilku oper, w tym „Diabłów z Loudun” i „Ubu Rex”, ośmiu symfonii, utworów o tematyce religijnej jak „Jutrznia”, „Zmartwychwstanie”, „Te Deum”, kantaty napisanej na zamówienie ONZ pt. „Kosmogonia”. Utwór „Siedem Bram Jerozolimy” uświetnił obchody 3000–lecia tego miasta.
Od 1972 roku Penderecki rozpoczął karierę dyrygencką, prowadząc największe orkiestry świata. W 2005 roku otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. Jest doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, laureatem licznych wyróżnień, nagród i odznaczeń.
W latach 2008-2009 nakładem PWM ukazała się obszerna, dwutomowa monografia Krzysztofa Pendereckiego autorstwa Mieczysława Tomaszewskiego & Bunt i wyzwolenie”.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.