PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Dzień Otwarty Opery - ok 3,5 tysiąca osób odwiedziło krakowski teatr!

2011-12-16
Sobota, 10 grudnia, była niezwykłym dniem dla Opery Krakowskiej. Teatr odwiedziło około 3,5 tysiąca osób! Jeszcze nigdy Dzień Otwarty nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Tłumnie przyszli nie tylko krakowianie, lecz przyjechali także turyści z całej Małopolski. Od godziny 10.00 do 18.00 Opera tętniła życiem. "Otwarta próba „Halki” cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że musieliśmy dostawiać dodatkowe siedzenia, a niektórzy widzowie wręcz prosili nas o miejsca stojące!" – mówi Marcin z Zespołu Opery Krakowskiej. Reżyserską próbę „Halki”, która będzie miała swoją premierę już 16 i 18 grudnia szczęśliwcy oglądali na Dużej Scenie Opery.
Spotkanie z Mariuszem Kwietniem, poprowadzone przez Magdalenę Miśkę-Jackowską dotyczyło planów artystycznych solisty MET. Artysta opowiadał o emocjach, jakie towarzyszą próbom, o ogromnej tremie, gdy śpiewa się przed swoją, krakowską publicznością. Mówił też o wypadku przed premierą "Don Giovanniego" w MET, gdzie przez operację kręgosłupa nie zaśpiewał w premierze przedstawienia, które zostało przygotowane specjalnie dla niego. Solista podpisywał również swoją nowo wydaną płytę pt. Slavica Heroes.

Justyna Nowicka z Radia Kraków poprowadziła spotkanie z realizatorami „Halki” – rozmawiała m.in. na temat premiery z Waldemarem Zawodzińskim (reżyser), Łukaszem Borowiczem (kierownik muzyczny) i Janiną Niesobską (choreografia). Spotkanie skoncentrowane było wokół zamysłu inscenizacji, którą proponuje reżyser. W. Zawodziński określił główną bohaterkę utworu jako emancypantkę, walczącą o siebie i swoją tożsamość poprzez próbę obrony prawa do uczuć.

Podczas Próby Chóru Dziecięcego Opery Krakowskiej młodzi artyści pod kierownictwem Marka Kluzy pokazywali jak przygotowują się do koncertu kolęd (3 stycznia 2012 r.) oraz do udziału w operze „Halka”. Próba Chóru wzbudziła zainteresowanie głównie wśród młodych rodzin z dziećmi.

W Sali Kameralnej odbyła się Otwarta Próba Studia Baletowego. Najstarsze klasy baletowe podczas lekcji pokazowej zademonstrowały m.in. technikę tańca barokowego i tańce XV-XVI wieku. Zajęcia odbywały się pod kierownictwem Wioletty Maciejewskiej.
Jak zwykle olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie zaplecza Opery Krakowskiej. W tym roku było ponad 10 grup i wiele wariantów tras. Przewodnicy opowiadali o pracy teatru. Można było zwiedzić zarówno zaplecze Dużej Sceny, Salę Kameralną, Salę prób i Salę Chóru jak i charakteryzatornię oraz cieszące się jak zwykle największym zainteresowaniem pracownie krawieckie, pracownię fryzjerską i modniarską. Zwiedzający m.in. pytali o to, ile osób jest potrzebnych do stworzenia jednego spektaklu, co to jest foyer i w jaki sposób zmieniana jest dekoracja podczas spektaklu.

Jak co roku dużą popularnością cieszyły się lekcje śpiewu. Pedagog Dariusz Grabowski wyjaśniał, dlaczego głos należy stopniowo przygotowywać do wysiłku związanego z wykonaniem większego utworu, dlaczego nie można forsować głosu i dlaczego w miarę dojrzewania artysty powinien on zmieniać repertuar. W lekcji pokazowej wystąpili soliści Opery Krakowskiej - Karin Wiktor-Kałucka i Krzysztof Dekański.

W tym roku po raz pierwszy w Lekcji Śpiewu brali udział amatorzy, którzy wcześniej przeszli kwalifikacje – Dorota Wawryszczuk, Zofia Sydor i Beata Krawczyńska. Spotkanie przebiegało w bardzo ciepłej, życzliwej atmosferze, a uczestniczki z dużą łatwością stosowały się do uwag nauczyciela.

We foyer Opery ustawione zostało nasze stoisko z książkami o operze, między innymi monumentalna „Tysiąc i jedna opera” Piotra Kamińskiego, „Leksykon postaci operowych” G. Wiśniewskiego oraz „Opowieści nutą malowane” Doroty Skwark - najnowsza publikacja PWM, skierowana do najmłodszych czytelników.
Część krakowian przyjechała do Opery specjalnym tramwajem krążącym po ulicach miasta pomiędzy 9 – 18 godziną.

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.