PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Podsumowanie roku 2011 w PWM

2012-01-17
Rok 2011 w kontekście działalności wydawniczej PWM upłynął pod znakiem dobrych książek.

Rozpoczęliśmy świetną monografią twórczości muzycznej Stefana Kisielewskiego napisaną ze swadą przez Małgorzatę Gąsiorowską. Rok jubileuszowy Stefana Kisielewskiego sprawił, że nie tylko wiele się o nim mówiło, ale także często grano jego muzykę. Ta zaś wielokrotnie była przyjmowana z zaskoczeniem przez tych, którzy jeszcze od tej strony Kisiela nie znali. Swoje wrażenia muzyczne uzupełniali wiedzą czerpaną z książki Gąsiorowskiej.

W minionym roku PWM poszerzyło swoją ofertę dla dzieci o dwie muzyczne książki: Bajkę o Mozarcie, którą można zarówno czytać jak i słuchać. Do książki bowiem dodano audiobook uzupełniony o utwory muzyczne bohatera bajki napisanej przez Joannę Wiśnios, a ilustrowanej przez Zenona Remiego. Ten znakomity ilustrator zmierzył się także z tematem opery i pięknie zobrazował poszczególne libretta w książce Doroty Skwark Opowieści nutą malowane.

Nie zapomnieliśmy również o miłośnikach tańca. Dla tych zajmujących się ta sztuką profesjonalnie opublikowaliśmy uzupełnione wydanie Przewodnika baletowego Ireny Turskiej obchodzącej w tym roku jubileusz 100-lecia urodzin! Zaś dla pasjonatów gorących hiszpańskich rytmów przygotowaliśmy krótki przewodnik po flamenco.

Jesienią zaś nadszedł czas na jazz. Zachęceni sukcesem wydawniczym Historii jazzu w Polsce Krystiana Brodackiego z 2010 roku, poświęciliśmy tej tematyce kolejne książki, które promowaliśmy pod hasłem Jazzowisko. Kampania promocyjna obfitowała w koncerty i wiele ciekawych wydarzeń. Niektóre z nich jeszcze przed nami. Zapraszamy na stronę Jazzowisko.pl

Pomimo tego, że nie udało nam się w 2011 roku zakończyć pracy nad Encyklopedią Muzyczną, ukazały się dwa specjalne suplementy tematyczne. Jeden z nich poświęciliśmy Henrykowi Wieniawskiemu, drugi zaś – w pierwszą rocznicę śmierci – Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu.

Na koniec warto wspomnieć o ofercie przeznaczonej dla uczniów szkół muzycznych. Tu szczególną uwagą rynku cieszyła się czwarta części Historii Muzyki Danuty Gwizdalanki, a także wznowienia popularnych szkół i publikacji nutowych, np.:
- druga część Szkoły gry na wiolonczelę Międlara,
- Szkoła gry na altówce Szaleskiego,
- Manuałowe utwory dawnych mistrzów na organy w opracowaniu Rutkowskiego
- Check-up dla początkujących flecistów.

Zapraszamy do obejrzenia filmowych reportaży ze spotkań z autorami i do śledzenia naszych nowości w 2012 roku.

Co słychać w polskim jazzie? - debata:

Promocja książki o Stefanie Kisielewskim:

Promocja książki "Bajka o Mozarcie" Joanny Wiśnios:

Prezentacja publikacji "Flamenco na polskiej scenie":

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.