Aktualności
Podsumowanie roku 2011 w PWM
2012-01-17
Rok 2011 w kontekście działalności wydawniczej PWM upłynął pod znakiem dobrych książek.Rozpoczęliśmy świetną monografią twórczości muzycznej Stefana Kisielewskiego napisaną ze swadą przez Małgorzatę Gąsiorowską. Rok jubileuszowy Stefana Kisielewskiego sprawił, że nie tylko wiele się o nim mówiło, ale także często grano jego muzykę. Ta zaś wielokrotnie była przyjmowana z zaskoczeniem przez tych, którzy jeszcze od tej strony Kisiela nie znali. Swoje wrażenia muzyczne uzupełniali wiedzą czerpaną z książki Gąsiorowskiej.
W minionym roku PWM poszerzyło swoją ofertę dla dzieci o dwie muzyczne książki: Bajkę o Mozarcie, którą można zarówno czytać jak i słuchać. Do książki bowiem dodano audiobook uzupełniony o utwory muzyczne bohatera bajki napisanej przez Joannę Wiśnios, a ilustrowanej przez Zenona Remiego. Ten znakomity ilustrator zmierzył się także z tematem opery i pięknie zobrazował poszczególne libretta w książce Doroty Skwark Opowieści nutą malowane.
Nie zapomnieliśmy również o miłośnikach tańca. Dla tych zajmujących się ta sztuką profesjonalnie opublikowaliśmy uzupełnione wydanie Przewodnika baletowego Ireny Turskiej obchodzącej w tym roku jubileusz 100-lecia urodzin! Zaś dla pasjonatów gorących hiszpańskich rytmów przygotowaliśmy krótki przewodnik po flamenco.
Jesienią zaś nadszedł czas na jazz. Zachęceni sukcesem wydawniczym Historii jazzu w Polsce Krystiana Brodackiego z 2010 roku, poświęciliśmy tej tematyce kolejne książki, które promowaliśmy pod hasłem Jazzowisko. Kampania promocyjna obfitowała w koncerty i wiele ciekawych wydarzeń. Niektóre z nich jeszcze przed nami. Zapraszamy na stronę Jazzowisko.pl
Pomimo tego, że nie udało nam się w 2011 roku zakończyć pracy nad Encyklopedią Muzyczną, ukazały się dwa specjalne suplementy tematyczne. Jeden z nich poświęciliśmy Henrykowi Wieniawskiemu, drugi zaś – w pierwszą rocznicę śmierci – Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu.
Na koniec warto wspomnieć o ofercie przeznaczonej dla uczniów szkół muzycznych. Tu szczególną uwagą rynku cieszyła się czwarta części Historii Muzyki Danuty Gwizdalanki, a także wznowienia popularnych szkół i publikacji nutowych, np.:
- druga część Szkoły gry na wiolonczelę Międlara,
- Szkoła gry na altówce Szaleskiego,
- Manuałowe utwory dawnych mistrzów na organy w opracowaniu Rutkowskiego
- Check-up dla początkujących flecistów.
Zapraszamy do obejrzenia filmowych reportaży ze spotkań z autorami i do śledzenia naszych nowości w 2012 roku.
Co słychać w polskim jazzie? - debata:
Promocja książki o Stefanie Kisielewskim:
Promocja książki "Bajka o Mozarcie" Joanny Wiśnios:
Prezentacja publikacji "Flamenco na polskiej scenie":
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.