PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Ostatni tom Encyklopedii Muzycznej PWM już w sprzedaży!

2012-02-13
Od wczoraj, czyli od 12 lutego 2012 r. ostatni, 12. tom Encyklopedii Muzycznej PWM, znajduje się oficjalnie na rynku. Można go nabyć w dobrych księgarniach muzycznych oraz w naszym sklepie internetowym.

Na zamknięcie serii wydawniczej pt. Encyklopedia Muzyczna PWM przyszło czekać melomanom w Polsce ponad 30 lat, a właściwie, jak pisze Barbara Wróbel w artykule o EM: „zamknięta została 41-letnia historia jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Całość części biograficznej to 12 tomów, 2 suplementy oraz tomy specjalne poświęcone F. Chopinowi, H. Wieniawskiemu i H.M. Góreckiemu. Łącznie to przeszło 9700 haseł, ok. 6000 stron zajmujących 45 cm na półce”.

W tym samym artykule czytamy: „Encyklopedia Muzyczna to jedyna tego typu publikacja nie tylko w Polsce, ale w Europie Wschodniej. Najbliższym krajem, który może się pochwalić wielotomowym leksykonem muzycznym są Niemcy, mające zresztą dużo dłuższą tradycję w zakresie tego typu wydawnictw. Musik in Geschichte und Gegenwart jest zresztą obok Grove Dictionary of Music and Musicians jednym z głównych źródeł, z których korzystają autorzy haseł do encyklopedii PWM. I choć w dużym stopniu te dwie wielkie encyklopedie były wzorem dla polskiej, nasza pod wieloma względami miała być od nich inna, bardziej nowatorska. Już sam pomysł podzielenia publikacji na część biograficzną i rzeczową był novum. Taki układ ma dopiero drugie wydanie MGG, rozpoczęte w 1994 roku.

Najważniejszym założeniem Encyklopedii PWM, różniącym ją od wydawnictw zachodnich, było ukazanie muzyki w szerokim kontekście kulturowym. Możemy więc w niej znaleźć hasła dotyczące nie tylko kompozytorów, wykonawców, teoretyków czy historyków, ale także literatów, autorów librett, budowniczych instrumentów, edytorów, akustyków, pedagogów, a nawet baletmistrzów, tancerzy, reżyserów czy mecenasów. Postanowiono też wyjść poza dotychczasowe ramy opisu historii muzyki, w których na pierwszy plan wysuwała się muzyka artystyczna kręgu Niemcy-Francja-Włochy z okresu od baroku do wieku XIX. W większym stopniu została więc ujęta muzyka dawna i współczesna, a także życie muzyczne w krajach nie stanowiących głównych ośrodków. Uwzględniono także twórców i wykonawców muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz etnomuzykologów.

Encyklopedia miała być nie tylko rzetelnym źródłem wiedzy, ale także wydawnictwem atrakcyjnym pod względem wizualnym. I choć dzięki elementowi graficznemu już samo przeglądanie Encyklopedii staje się interesujące, wszelkiego rodzaju grafiki umieszczone w tym wydawnictwie służą nie tylko dekoracji i wzbudzeniu zainteresowania. Obrazy, zdjęcia czy faksymila (nie tylko czarno-białe, ale również kolorowe na wkładkach z kredowego papieru) stanowią integralną część haseł. Warto zaznaczyć, że spora część tych grafik, pomimo doby internetu, jest trudno dostępna dla osoby, która nie zajmuje się danym wątkiem profesjonalnie. O ile nietrudno znaleźć w internecie zdjęcia Pendereckiego czy Kilara, to zadaniem dla wytrwałych byłoby znalezienie w sieci np. rysunku pokoju Moniuszki w jego warszawskim mieszkaniu czy afiszu z koncertu Prokofiewa z 1918 roku. Aż trudno uwierzyć, że w pierwszych recenzjach strona graficzna Encyklopedii została skrytykowana, a twórcom zarzucano populizm i marnowanie miejsca...”

Spotkania promocyjne 12. tomu Encyklopedii Muzycznej PWM, ostatniego tomu części biograficznej, odbędą się:

- w Krakowie - 21 lutego 2012 o godzinie 17.00 w kinie Agrafka przy ul. Krowoderskiej 8

- w Warszawie - 12 marca 2012 o godzinie 20.00 w kinie Atlantic przy ul. Chmielnej 33

W spotkaniu udział wezmą: dr Elżbieta Dziębowska i prof. Mieczysław Tomaszewski.

W naszej księgarni firmowej oraz w sklepie internetowym oferujemy sprzedaż pojedynczych tomów, zestawów oraz kompletów:

Komplet encyklopedii wraz z suplementami literowymi – 960 zł

EM 1 + EM 2 + EM 3 + Supl AB + Supl CD – cena 260 zł

EM 4 + EM 5 + EM 6 – cena 220 zł

EM 7 + EM 8 + EM 9 – cena 320 zł

EM 10 + EM 11 + EM 12 – cena 420 zł

Najczęściej czytane:

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.