PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Ostatni tom Encyklopedii Muzycznej PWM już w sprzedaży!

2012-02-13
Od wczoraj, czyli od 12 lutego 2012 r. ostatni, 12. tom Encyklopedii Muzycznej PWM, znajduje się oficjalnie na rynku. Można go nabyć w dobrych księgarniach muzycznych oraz w naszym sklepie internetowym.

Na zamknięcie serii wydawniczej pt. Encyklopedia Muzyczna PWM przyszło czekać melomanom w Polsce ponad 30 lat, a właściwie, jak pisze Barbara Wróbel w artykule o EM: „zamknięta została 41-letnia historia jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Całość części biograficznej to 12 tomów, 2 suplementy oraz tomy specjalne poświęcone F. Chopinowi, H. Wieniawskiemu i H.M. Góreckiemu. Łącznie to przeszło 9700 haseł, ok. 6000 stron zajmujących 45 cm na półce”.

W tym samym artykule czytamy: „Encyklopedia Muzyczna to jedyna tego typu publikacja nie tylko w Polsce, ale w Europie Wschodniej. Najbliższym krajem, który może się pochwalić wielotomowym leksykonem muzycznym są Niemcy, mające zresztą dużo dłuższą tradycję w zakresie tego typu wydawnictw. Musik in Geschichte und Gegenwart jest zresztą obok Grove Dictionary of Music and Musicians jednym z głównych źródeł, z których korzystają autorzy haseł do encyklopedii PWM. I choć w dużym stopniu te dwie wielkie encyklopedie były wzorem dla polskiej, nasza pod wieloma względami miała być od nich inna, bardziej nowatorska. Już sam pomysł podzielenia publikacji na część biograficzną i rzeczową był novum. Taki układ ma dopiero drugie wydanie MGG, rozpoczęte w 1994 roku.

Najważniejszym założeniem Encyklopedii PWM, różniącym ją od wydawnictw zachodnich, było ukazanie muzyki w szerokim kontekście kulturowym. Możemy więc w niej znaleźć hasła dotyczące nie tylko kompozytorów, wykonawców, teoretyków czy historyków, ale także literatów, autorów librett, budowniczych instrumentów, edytorów, akustyków, pedagogów, a nawet baletmistrzów, tancerzy, reżyserów czy mecenasów. Postanowiono też wyjść poza dotychczasowe ramy opisu historii muzyki, w których na pierwszy plan wysuwała się muzyka artystyczna kręgu Niemcy-Francja-Włochy z okresu od baroku do wieku XIX. W większym stopniu została więc ujęta muzyka dawna i współczesna, a także życie muzyczne w krajach nie stanowiących głównych ośrodków. Uwzględniono także twórców i wykonawców muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz etnomuzykologów.

Encyklopedia miała być nie tylko rzetelnym źródłem wiedzy, ale także wydawnictwem atrakcyjnym pod względem wizualnym. I choć dzięki elementowi graficznemu już samo przeglądanie Encyklopedii staje się interesujące, wszelkiego rodzaju grafiki umieszczone w tym wydawnictwie służą nie tylko dekoracji i wzbudzeniu zainteresowania. Obrazy, zdjęcia czy faksymila (nie tylko czarno-białe, ale również kolorowe na wkładkach z kredowego papieru) stanowią integralną część haseł. Warto zaznaczyć, że spora część tych grafik, pomimo doby internetu, jest trudno dostępna dla osoby, która nie zajmuje się danym wątkiem profesjonalnie. O ile nietrudno znaleźć w internecie zdjęcia Pendereckiego czy Kilara, to zadaniem dla wytrwałych byłoby znalezienie w sieci np. rysunku pokoju Moniuszki w jego warszawskim mieszkaniu czy afiszu z koncertu Prokofiewa z 1918 roku. Aż trudno uwierzyć, że w pierwszych recenzjach strona graficzna Encyklopedii została skrytykowana, a twórcom zarzucano populizm i marnowanie miejsca...”

Spotkania promocyjne 12. tomu Encyklopedii Muzycznej PWM, ostatniego tomu części biograficznej, odbędą się:

- w Krakowie - 21 lutego 2012 o godzinie 17.00 w kinie Agrafka przy ul. Krowoderskiej 8

- w Warszawie - 12 marca 2012 o godzinie 20.00 w kinie Atlantic przy ul. Chmielnej 33

W spotkaniu udział wezmą: dr Elżbieta Dziębowska i prof. Mieczysław Tomaszewski.

W naszej księgarni firmowej oraz w sklepie internetowym oferujemy sprzedaż pojedynczych tomów, zestawów oraz kompletów:

Komplet encyklopedii wraz z suplementami literowymi – 960 zł

EM 1 + EM 2 + EM 3 + Supl AB + Supl CD – cena 260 zł

EM 4 + EM 5 + EM 6 – cena 220 zł

EM 7 + EM 8 + EM 9 – cena 320 zł

EM 10 + EM 11 + EM 12 – cena 420 zł

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.