PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

"Bajka o Mozarcie" na żywo na Rodzinnym Matinée w Katowicach

2012-04-18
Już w najbliższą sobotę na dzieci czeka wspaniała przygoda. W ramach organizowanych przez CKK spotkań, znanych pod nazwą Rodzinne Matinée, najmłodsi melomani będą mogli wysłuchać wierszowanej historii Mozarta, posłuchać recitalu oraz wziąć udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

21 kwietnia o godz. 11:00 w Centrum Kultury Katowice (pl. Sejmu Śląskiego 2, sala 211) odbędzie się Rodzinne Matinée z "Bajką o Mozarcie" Joanny Wiśnios w roli głównej.
 
Na spotkaniu Hubert Zapiór przeczyta "Bajkę o Mozarcie", która przybliży przyszłym melomanom (i nie tylko) postać jednego z największych kompozytorów w dziejach muzyki. Minirecital z utworami fortepianowymi Mozarta da Dominika Grzybacz. Nie zabraknie też konkursów z nagrodami. Muzyczne zagadki będzie zadawać autorka książki - Joanna Wiśnios.

Wstęp wolny
Informacje i zapisy: Biuro Organizacji Widowni tel.: 32 609 03 31/32, e-mail: bow@ck.art.pl

Pięknie wydana i bogato ilustrowana "Bajka o Mozarcie" adresowana jest do starszych przedszkolaków oraz do czytelników rozpoczynających szkolną edukację. W żartobliwy sposób opowiada o perypetiach artysty, począwszy od jego dzieciństwa aż do czasów, kiedy jako kompozytor i wirtuoz osiągnął największe sukcesy.

Zadaniem Słowniczka wyrazów nie zawsze zrozumiałych, umieszczonego na końcu książeczki, jest wprowadzenie młodego czytelnika w realia epoki, w której dorastał Mozart. Dołączona do książki płyta CD z nagraniem oprawionej muzycznie Bajki sprawi, że jej treść stanie się dla dzieci jeszcze bardziej interesująca.

"Bajka o instrumentach muzycznych" to wcześniejsza książka Joanny Wiśnios wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Publikacja ta (z płytą CD) przeznaczona jest dla starszych przedszkolaków oraz dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Jest także adresowana do rodziców i nauczycieli, może bowiem okazać się cenną pomocą dydaktyczną w pracy z dziećmi. Dzięki zabawnym rymowanym opisom poszczególnych instrumentów, zagadkom, rebusom, licznym ilustracjom, jak również nagranym na płytę przykładom muzycznym i piosenkom, dziecko wzbogaci swoją wiedzę z zakresu muzyki w przyjemny dla siebie sposób - bawiąc się i zaspokajając jednocześnie ciekawość.

Fragmenty utworów znajdujące się na płycie to tzw. ,,hity" muzyki poważnej, głównie o charakterze programowym, co tym bardziej powinno wzbudzić zainteresowanie małego słuchacza. 

Obie te publikacje będzie można zakupić podczas najbliższego spotkania z cyklu Rodzinne Matinée - już 21 kwietnia!

Najczęściej czytane:

TADEUSZ BAIRD SYMFONICZNIE. Premiera albumu SYMPHONIES (ANA 038) już 26 lipca, w rocznicę urodzin kompozytora

Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych. 

Wieniawski – między fan fiction a Legendą. Historia pewnego utworu

To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?

Słuchaj „Króla Narcyza” w Audiotece!

Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym. 

„Odkryjemy miłość nieznaną” — najpiękniejsze piosenki Alicji Majewskiej

Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

Kompozytor miesiąca: Dariusz Przybylski i jego #biurkokompozytora

Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.